آیا می توان به کمپ های اعتیاد اطمینان کرد؟ | ترک اعتیاد

برنامه‏ های درمانی معتادان به شکلای جور واجور موادمخدر از اوایل دهه ۱۳۷۰ و زیرنظر سازمان بهزیستی و ستاد مقابله با موادمخدر شروع شد و از اون زمان به بعد بیمارانگاری جای جرم ‏‏انگاری رو به خود گرفت. طی ۲ دهه گذشته اقدام ات مختلفی در مورد ترک اعتیاد در کشور تجربه شد که از جمله اونا می‏توان به روش درمانی محرومیت به عنوان یه روش قدیمی و درمان‏های جدید آگونیستی و آنتاگونیستی که این روزا در کلینیک‏ها به کار می‏رود، اشاره کرد. در واقع به کار گیری آگونیست‏هایی مثل متادون، بوپرنورفین، نالترکسون و درمان‏های شناختی-رفتاری ۴ اصل درمانی شناخته ‏شده و قابل قبول ترک اعتیاد در مجامع علمی دنیا هستن که در ایران هم اجرا می‏شن.

دکتر هومن شریفی، اعتیادشناس و معاون مرکز پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ما رو بیشتر با مراکز ترک اعتیاد در ایران آشنا می‏کنه.

آماری از درصد موفقیت مراکز ترک اعتیاد دارین؟
در تحقیقی که در سال‏های ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۶ به سفارش ستاد مقابله با موادمخدر در تموم کلینیک‏های خصوصی و دولتی ترک اعتیاد استان تهران انجام شد، اندازه مانایی ترک اعتیاد بررسی شد. بدیش اینه یافته های این بررسی نشون داد تعداد آدمایی که طی ۳ ماه موفق به ترک شدن، بسیار پایین و کمه. البته این تحقیق به یه دهه پیش مربوط بود و امیدوارم طی این سال‏ها بازبینی اساسی در روند درمان بیماران انجام شده باشه.

دلیل خاصی هم واسه این آمار پایین مانایی پیدا کردین؟
دلیل‏های مختلفی می‏تونه در برگشت فرد به سمت مصرف موادمخدر اثر داشته باشه. به هر حال وقتی بعد از دوره درمان، مراجعه مریض به کلینیک ترک اعتیاد قطع می‏شه، احتمال برگشت اون بالاتر میره، اما تحقیقی در این مورد انجام نشده.

داروهایی که در مراکز ترک اعتیاد به بیماران داده می‏شن، اعتیادآور نیستن؟
این داروها اعتیادآور هستن ولی اندازه اعتیادآوربودن اونا در مقایسه با مواد غیرقانونی و نامعلوم با درصدهای خلوص ناجور که در جامعه عرضه می‏شه، بسیار کمتره و سالم تر هستن، اما فکر اولیه مصرف مواد آگونیستی به جای موادمخدر این نبود که این مواد رو جانشین کنن، بلکه به کار گیری اونا قدم اول در کاهش آسیبه.

یعنی، اول آسیب خیلی زیادی که فرد با مصرف موادمخدر به خود می‏زنه، با دادن یه ماده استاندارد تحت نظارت دکتر و مرکز درمانی کم میشه تا کم کم با یه ماده استاندارد با اندازه مشخص طرف باشن نه با موادی که هر بار درجه خلوص متفاوتی دارن و هر بار انگار مصرف می‏شن که غیرقابل کنترل‏ تر می‏شن و حتی از مخدر به محرک تبدیل ‏شده ‏ان.

نظرتون در مورد کمپ‏ های ترک اعتیاد چیه؟
ادعای کمپ ‏های ترک اعتیاد اینه که زیر نظر انجمن معتادان گمنام (NA) هستن و دوره‏ هایی در اونا برگزار می‏شه که به ترک معتادان کمک می‏کنه. مسئولان کمپ‏ ها ادعا می کنن پزشکانی در محل هستن که بیماران رو معاینه و در صورت ضرورت براشون دارو تجویز می‏کنن.

در حالی که با در نظر گرفتن تجربه‏ ای که داشتیم و حوادثی که بدیش اینه در کمپ ‏ها اتفاق و باعث مرگ چند تن از مراجعه کنندگان شد، مشخص شده زیر نظر هیچ ارگانی نیستن و نظارتی بر کارکرد اونا انجام نمی‏شه چون نه خودشون و نه کارشون تعریف علمی نداره؛ یعنی تعریفی که در قرارداد درمانی مواد محرک یا موادمخدر کشور جایی داشته باشه، اصلا در مورد کمپ‏ها وجود نداره و اینا روش‏های غالب و ارجحی هستن که الان در کشور اجرا می‏شن.

یعنی براساس قرارداد‏های موجود، کمپ‏ ها نباید به درمان بیماران وابسته به موادمخدر یا محرک بپردازند؟
نه، قرارداد‏های درمانی سوء‏مصرف موادمخدر از سال ۱۳۷۵ زیر نظر وزارت بهداشت آماده شدن. این قرارداد‏ها کم کم در سال‏های بعد بازبینی و بازنویسی و قرارداد درمانی مواد محرک هم به اون اضافه شد، اما در هیچ کدوم از این قرارداد‏ها نامی از کمپ آورده نشده. ضمن اینکه روش‏های سریع و فوق‏ سریعی که کمپ‏ها در تبلیغاتشان واسه درمان اعتیاد ذکر می‏کنن، تاثیر بسیار کمی در ترک معتادان دارن و فقط بعضی وقتا موثر هستن و نمی‏توانیم ملاک ارزشی خود رو فقط روی یه سری آدما که با این روش‏ها موفق به ترک اعتیاد شده ‏ان، قرار بدیم. ضمن اینکه روش فوق‏ سریع ترک هم در قرارداد وزارت بهداشت جایی نداره.
مورد دیگه اینکه در قرارداد‏ ها نیامده اگه فردی تحت شرایط خاصی قرار داشت، باید واسه ترک به کمپ فرستاده شه.

البته واسه مریضایی که مشکل سایکولوژیک دارن یا بارها واسه ترک اقدام کرده ‏ان و ناموفق بوده ‏ان و مریضایی که پشتیبانی اجتماعی ندارن، درمان بستری پیش ‏بینی شده ولی در هیچ بندی از قرارداد‏هایی که حتی بعد از سمینارهای مربوط به موادمخدر منتشر شده ‏ان، پیشنهاد‏ ای واسه رفتن به کمپ وجود نداره.

بدیش اینه الان برگشت معتادان به کمپ ‏در عمل کمکی واسه پزشکان حساب می‏شه و هروقت فرد یا خونواده ایشون غیرقابل کنترل می‏ شن، به کمپ‏ها فرستاده می‏شن و این کار عواقبی داره که بسیاری اوقات واقعا رو مخه.

مریضایی که قصد ترک اعتیاد دارن بهتره به چه مراکزی مراجعه کنن تا وقت و پولشون هدر نره؟
الان مراکزی که از سازمان بهزیستی یا وزارت بهداشت مجوز تاسیس دارن و در شهرهای جور واجور تعدادشون کم نیس، قابل قبول‏ترین مراکز ترک اعتیاد حساب می‏شن، هر چند که بیمارستان‏های روان پزشکی هم در سطح کشور این خدمات رو عرضه می کنن.

در مراکز ترک اعتیاد روان شناس یا مددکار اجتماعی هم هستن؟
بله، طبق قرارداد تاسیس مراکز درمانی، باید روان شناس و دکتر در مرکز حضور داشته باشن و به بیماران خدمت کنن.

افزایش مراکز غیرمجاز ترک اعتیاد

دلیل تعداد زیاد مراکز ترک اعتیاد در سطح شهر، فروش قانونی و راحت متادون به افراد نیس؟
به هر حال چیزی که طی دهه‏ های گذشته اتفاق افتاده، اینه که فقط به مراکزی مجوز داده شده که به نظر می‏ اومد مرکز درمان اعتیاد بودن ولی حالا می‏بینیم که خیلی از اونا فقط مرکزی واسه فروش متادون حساب می‏شن!

بدیش اینه در سطح کشور وقتی بیماران واسه ترک اعتیاد به این مراکز مراجعه می‏کنن، به اونا فقط متادون داده می‏شه و فرقی هم نمی‏کنه که ماده مصرفی اونا مواد محرک بوده باشه، موادمخدر یا الکل. ضمن اینکه بیماران بعد از گرفتن متادون کمتر پیگیری و رصد می‏شن و همین امر باعث برگشت دوباره اونا به سمت موادمخدر خواهدشد.

از این رو تازگیا حدود ۷۰۰ مرکز غیرمجاز ترک اعتیاد در سطح کشور شناسایی و واسه تعطیل کردن اونا اقدام شده. البته نمی‏توان خیلی راحت در این مورد قضاوت کرد و اثبات این گفته به کار کارشناسی و تحقیق کامل احتیاج داره.

منبع :

Related articles

آیا می توان ریسک چاقی در آینده را پیش بینی کرد؟ | تغذیه سالم

میشه خطر چاقی در آینده رو پیش بینی کرد؟ محققان می گن که عوامل ژنتیکی که مشکلات متابولیک منتهی به چاقی رو تحت تاثیر قرار میده کشف کردن. محققان می گن که این ممکنه یه راه واسه پیش بینی باشه که فرد در آینده چاق می شه یه مطالعه نوین ۲۵ عوامل ژنتیکی مربوط به […]

Learn More

آیا مولتی ویتامین ها انرژی زا هستند؟ | بیماری

: مولتی ویتامین ها انرژی زا هستن؟Reviewed by Farnaz on Sep 19Rating: : مولتی ویتامینا انرژی زا هستن؟ مولتی ویتامینا باعث زیاد شدن وزن نمی شن. واقعا مصرف مولتی ویتامین در افراد دچار اضافه وزن باعث کاهش وزن هم می شه. مولتی ویتامین با گسترش زندگی مدرن و تمایل به مصرف مولتی ویتامینای جور واجور، […]

Learn More

آیا مصرف هندوانه عامل چاقی در آن ها است؟ | طب ایرانی

به نظر شما کسی با خوردن هندوانه چاق میشه؟مصرف هندوانه اگه به صورت ناشتا یا هنگام تشنگی شدید انجام نشه، نه فقط بسیار سودمنده، بلکه در رژیم لاغری هم غذای بسیار سالمی بوده و می تونه به لاغری کمک کنه.هندوانه کم کالریه. هر یک پیمانه هندوانه فقط ۵۰ کالری انرژی داره.     واسه کاهش […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *