آیا می توان تا ابد زنده ماند؟ | بیماری

: میشه تا ابد زنده موند؟

۶ ماه پیش

۲ دیدگاه

به وسیله عرفان کسرایی

: میشه تا ابد زنده موند؟

نوشته شده به وسیله عرفان کسرایی

زندگی ابدی آرزوی دیرینه آدم بوده. بشر در طول تاریخ واسه بیشتر زنده موندن دست به هر کاری می زده و وقتی که از روشای عادی؛ راه به جایی نمی برده؛ دست به دامان داستان سرایی و اسطوره و افسانه می شده.

آب زندگی که  نوشیدن اون آدم رو جاودانه می کرد یا اکسیر  جوونی و یا رویین تن شدن اسطوره های باستانی؛ انگار نشون دهنده آرزوی آدم  واسه دست پیدا کردن به عمر ابدیه. حتی مشهوره که تا همین سال ۱۵۱۳ میلادی؛ خوان پونس دولئون Juan Ponce de León اسپانیایی در جریان کشف ایالت فلوریدا در واقع به دنبال چشمه زندگی می گشته.

درسته که همچین چیزی نبود و این پیشرفت علم پزشکی بود که تونست درمون خیلی از بیمارها رو پیدا کنه و نه داستانای قدیمی اساطیری. با بهتر شدن وضعیت بهداشت عمومی؛ با شناخت عوامل مریض کننده؛ میکروبها و باکتریا و ویروسا و با پیشرفت روشای درمانی؛ عمر متوسط آدم به گونه اعجاب انگیزی زیاد شد. با بهبود وضع سلامت عمومی؛ سن بازنشستگی هم بالا رفت و عمر متوسط زنان و مردان زیاد شد. اما سوال اصلی این بود که این پیشرفتا تا کجا ادامه پیدا می کنه و مثلا میشه با پیشرفت ژنتیک و یا علم سلولهای بنیادی عمر آدم رو به ده یا صد برابر بالا برد؟

جواب به این سوال دست کم براساس مطالعه جدیدی که در نشریه نیچر Nature منتشر شده؛ منفیه. براساس این مطالعه جدا از پیشرفت علم؛ یه محدودیت بیولوژیک بر عمر طبیعی آدم حاکمه که دلیل می شه عمر آدم هیچوقت از ۱۳۰ سال تجاوز نکنه. این مطالعه که براساس دیتاهای دموگرافیک انجام شده نشون میده؛ عمر آدم به صورت طبیعی محدوده و سقف خاصی داره؛ هرچند که به دلیل شرایط بیولوژیکی کاهش هم پیدا میکنه.

پروفسور یان ویگ Jan Vijg استاد کالج پزشکی آلبرت آینستاین Albert Einstein College of Medicine در نیویورک؛ یکی از نویسندگان این مقاله میگه؛ حتی به فرض اینکه با پیشرفت علم بشه روند پیری رو از جا در آورد کرد؛ بازم عوامل بسیاری هستن که می تونن به مرگ آدم بیانجامند. به باور اون متغیرهای ژنتیکی زیادی هستن که در دوران پیری آدم اثر بدی می ذارن و هیچ کاری هم از دست ما بر نمیاد و نمیشه واسه همه اونا دارو ساخت.

در آمریکا عمر متوسط آدم در حدود ۷۹ ساله در حالیکه در سال ۱۹۰۰ عمر متوسط تنها ۴۷ سال بود. تا کنون رکورد طولانی ترین عمر ثبت شده واسه زنی فرانسوی با نام  ژان کالمان Jeanne Calmentه که در سال ۱۹۹۷ و در سن ۱۲۲ سالگی در گذشت. در نتیجه تحقیق منتشر شده پروفسور یان ویگ و همکارانش؛ احتمال اینکه بتونیم تو یه سال مخصوصا؛ انسانی با عمر ۱۲۵ سال در هر جای جهان پیدا کنیم کمتر از ۱ به ۱۰.۰۰۰ه.

بر مبنای این مطالعه؛ یه رقابت بزرگ پیش روی محققان قرار می گیره. اگه سقف عمر آدم به صورت طبیعی ۱۳۰ سال باشه پس هر گونه تلاش واسه افزایش اون از این اندازه الکی هستش. البته موضوع به این سادگیا هم نیس و باید دید که یافته های این مطالعه چه بازخوردی در بین محققان و محققان داره. اگه بخوایم به سوال اصلی این یادداشت درباره عمر ابدی برگردیم؛ باید به روشنی بگیم که مقصودمان از ابدی چیه. به معنی عمر بسیار زیاد مثلا چند ده یا چند صد هزار ساله؟ یا “ابدی” واقعا تا ابد.

اون چیزی که به شرایط زندگی روی زمین برمیگرده زندگی ابدی به معنی دومین تعبیر رو ناممکن می کنه. چون که طبق برآورد کیهان شناسا با تبدیل خورشید به غول سرخ در حدود ۵ میلیارد سال دیگه؛ صحبت از زندگی آدم روی زمین؛ دیگه محلی از اعراب نداره و به فرض هم که بتونیم تا ۴ یا ۵ میلیارد سال زنده بمونیم؛ وضعیت کیهان اینجور اجازه ای به ما نمی ده. مگه اینکه آدم بتونه زندگی خود رو در قالبی غیر از قالب بیولوژیک پیاده کنه و مثلا در آینده با آپلود کردن آگاهی روی سیستمای هوش مصنوعی بشه انگار عمر ابد داشت یا حتی با نابودی خورشید؛ خونه ای غیر از زمین هم  واسه قرار گرفتن در جای دیگری در کیهان پیدا کرد. البته در این صورت دیگه صحبت از “آدم” به معنی عادی نیس و به سختی میشه تصور کرد که سیستمای هوش مصنوعی با آگاهی منتقل شده از آدم رو بتونیم “آدم” بدونیم.

آدم ژنتیک طول عمر عمر متوسط هوش مصنوعی

.

منبع :

Related articles

آیا می توان با ورزش و کاهش وزن سایز سینه را کوچک کرد؟ | رژیم غذایی

با ورزش کردن سینه کوچیک می شه؟ به کار گیری نوع سوتین خاصی به کوچیک شدن سینه کمک می کنه؟ کاهش وزن و رژیم غذایی تأثیری در کاهش اندازه سینه داره؟با ما همراه شید تا به سوالاتون جواب بدیم…  اگه بخوایم بعضی از مهمترین مشکلات داشتن سینهای بزرگ رو بگیم ، باید به موارد زیر اشاره […]

Learn More

آیا مولتی ویتامین ها انرژی زا هستند؟ | بیماری

: مولتی ویتامین ها انرژی زا هستن؟Reviewed by Farnaz on Sep 19Rating: : مولتی ویتامینا انرژی زا هستن؟ مولتی ویتامینا باعث زیاد شدن وزن نمی شن. واقعا مصرف مولتی ویتامین در افراد دچار اضافه وزن باعث کاهش وزن هم می شه. مولتی ویتامین با گسترش زندگی مدرن و تمایل به مصرف مولتی ویتامینای جور واجور، […]

Learn More

آیا موهای زائد سفید به کمک لیزر از بین می رود؟ | بیماری

: چیزایی در مورد لیزر موهای زائد یه متخصص پوست و مو گفت:حتماً نیازه فاصله جلسات لیزر بین ۴ تا ۶ هفته یه بار تکرار شه. متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در برنامه «یه نکته ، یه متخصص» درباره لیزر موهای زائد در میان خانوما، اضافه کرد:مشکلی که به […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *