آیا می توان جایگزینی برای شیر پیدا کرد؟/چرا برخی افراد در هضم شیر مشکل دارند؟ | تغذیه سالم

خیلی از افراد واسه هضم شیر مشکل دارن. در حالی که شیر و فرآورده های لبنی شامل مقادیر زیادی کلسیم، مواد معدنی لازم واسه ساخت مناسب تودۀ استخوانی و پیشگیری از پوکی استخون هستن.

 

به چه دلیل بعضی افراد در هضم شیر مشکل دارن؟

شیر شامل لاکتوزه، لاکتوز قندیه که واسه جذب شدن به آنزیمی به نام لاکتاز نیاز داره. در صورت وجود مشکل در این روند، شیر خوب هضم نمی شه و مشکلات گوارشی بوجود میاره. میدونیم که با افزایش سن، توانایی دستگاه گوارش واسه هضم لاکتوز کم میشه و اگه به طور منظم شیر مصرف نکنیم، منطقیه که با افزایش سن، کمتر و کمتر می تونیم این ماده غذایی رو هضم کنیم.

 

عوضش، باید بدونین که ماست امتیاز خاص ای داره و اون اینه که قابل هضمه چون تخمیر اون باعث تبدیل لاکتوز به اسید لاکتیک می شه. این ویژگی در پنیر هم هست.

 

به جز مشکلاتی که در هضم شیر واسه بعضی افراد هست، فواید و مضرات شیر چیه؟

فواید فرآورده های لبنی به مقدار کلسیم فراوون اونا برمیگرده. لبنیات در پیشگیری از پوکی استخون هم نقش دارن. دربارۀ مضرات شیر باید اندازه بالای فسفر و چربیای ناجور (اشباع و ترانس) رو گفت که هر دوی این عناصر باعث کاهش جذب روده ای منیزیم می شن. اسیدهای چرب، شیر رو بسیار پر کالری بالایی می کنن، به حدی که فرآورده های لبنی کلا به خاطر نبود تحمل غذایی، حساسیت زاها، دیابت کودکان، اضافه وزن و حملات قلبی عروقی مقصر شناخته می شه.

 

چی رو جانشین شیر کنیم؟

واسه کسائی که شیر دوست ندارن، یا واسه کسائی که انتخاب دیگری ندارن، چی می تونه جانشین شیر و لبنیات (کلا یا جزئی) شه تا نیاز به کلسیم رو برآورده کنه؟

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین پیشنهادایی که از این پس بیان می شن، مختص بزرگسالان هستن. جایگزینی اون چیزی که ذکر می شه واسه کودکان بدون تجویز دکتر خطرناکه.

آب معدنی می تونه شامل ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرم کلسیم در لیتر باشه.

شیر سویا به شرطی که غنی از کلسیم باشه (۱.۲۰۰ میلی گرم در لیتر مانند شیر گاو) خوبه.

شیرِ برنج غنی شده با کلسیم یا شیرِ بادام.

توفو.

ساردینای کامل (۳۶۰ mg/100g).

فرآورده هایی بر پایۀ بادام، گردو و گردوی برزیلی.

انجیر خشک.

زیتون.

سبزیجاتی مانند اسفناج، تره، چغندر، رازیانه، شاهی، کرفس، شلغم، شنگ و گیاهان چلیپایی (بروکلی، کلم، خوراک یا ترشی کلم…).

خزهای دریایی مانند کمبو، واکام (۱۳ برابر غنی تر از شیر)، نُری و اولو.

گیاهان تازه یا پودرشده: مرزنگوش، ریحان، آویشن (۲۰ برابر غنی تر از شیر)، مریم گلی، اکلیل کوهی، ترخون، رازیانه و دارچین.

و اما کره، به جای کرۀ حیوونی می تونین مارگارین روغن زیتون و یا کلزا رو جانشین کنین.

به جای خامۀ تازه هم می تونین  از "سویای آشپزی" استفاده کنین.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که جذب و اثبات کلسیم بستگی به دریافت اندازه کافی ویتامین D داره. پس لازمه که به طور منظم در برابر نور آفتاب قرار بگیرین.

جمع آوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران

.

منبع :

Related articles

آیا می توان به کمپ های اعتیاد اطمینان کرد؟ | ترک اعتیاد

برنامه‏ های درمانی معتادان به شکلای جور واجور موادمخدر از اوایل دهه ۱۳۷۰ و زیرنظر سازمان بهزیستی و ستاد مقابله با موادمخدر شروع شد و از اون زمان به بعد بیمارانگاری جای جرم ‏‏انگاری رو به خود گرفت. طی ۲ دهه گذشته اقدام ات مختلفی در مورد ترک اعتیاد در کشور تجربه شد که از […]

Learn More

آیا مواد غذایی بر درمان افسردگی موثر هستند؟ | تغذیه سالم

مواد غذایی بر درمان افسردگی موثر هستن؟ مواد غذایی بر درمان افسردگی موثر هستن؟ افسردگی با احساس ناراحتی و غم دراز مدت و از دست دادن تمایل به زندگی و از بین رفتن انگیزه واسه انجام کارای روزمره همراه س،که باعث مشکل خواب و از دست دادن اشتها و کاهش تمایلات جنسی می شه. افسردگی شدید […]

Learn More

آیا موزهای ایدزی وارد کشور شده اند؟ | سبزیجات

موزهای ایدزی وارد کشور شدن؟ چند وقتیه که در شبکه های اجتماعی خبری عجیب و البته دلهره آور رو میشنوین.در این شبکه ها شایعه شده که موزهایی به ایران وارد شدن که به ویروس ایدز آلوده هستن و مردم باید از خرید و خوردن این موزها دوری کنن. به راستی موزهای ایدزی وارد ایران شدن؟این […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *