آیا می توان ریسک چاقی در آینده را پیش بینی کرد؟ | تغذیه سالم

میشه خطر چاقی در آینده رو پیش بینی کرد؟

محققان می گن که عوامل ژنتیکی که مشکلات متابولیک منتهی به چاقی رو تحت تاثیر قرار میده کشف کردن. محققان می گن که این ممکنه یه راه واسه پیش بینی باشه که فرد در آینده چاق می شه یه مطالعه نوین ۲۵ عوامل ژنتیکی مربوط به مشکلات متابولیک که می تونه به چاقی منجر شه رو کشف کرده.

این کشف محققان، پیش بینی خطر دچار شدن به چاقی تو یه شخص رو میگه و اجازه میده تا پزشکان تغییرات در روش زندگی و رژیم غذایی رو در حالی که مریض هنوز جوونه پیشنهاد کنن.
این یافته ها گسترده س و تقریبا ۷۰ درصد از بزرگسالان ۲۰ سال و سن بالا تر در آمریکا با در نظر گرفتن مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریا (CDC) اضافه وزن یا چاقی دارن.
در حالی که شناخته شده که چربی بدن، خطر دچار شدن به بیماریایی مانند بیماریای قلبی، دیابت و سرطان رو زیاد می کنه ولی قابل درک نیس که چه مکانیسمهای مسئول آوردن این مریضی هاس.
واسه درک بهتر مشکلات متابولیک اساسی چاقی، محققان پروفایل متابولیک بیشتر از ۲۰۰۰ نفر از آمریکا و انگلستان رو بررسی کردن بعضی از شرکت کنندگان لاغر بودن یه سریای دیگه چاق بودن.
محققان داده های مربوط به رژیم غذایی شرکت کنندگان و سبک زندگی، فشار خون و شاخص توده بدن (BMI)، که یه اندازه گیری چربی بدن براساس قد و وزن فرد بود جمع آوری کردن اونا هم اینکه نمونه ادرار شرکت کنندگان رو واسه اندازه گیری مواد متابولیت، که از تجزیه مواد غذایی به انرژی بدست میاد رو تحلیل کردن.

عوامل خطر چاقی مشخص شده

نویسنده مطالعه پل الیوت، استاد پزشکی در دانشکده بهداشت عمومی در امپریال کالج لندن، گفت که بزرگترین نتیجه مطالعه، درک این موضوعه که چاقی یه مریضی سیستمیکه و شامل خیلی از مشکلات جور واجور سوخت و ساز بدن که ممکنه به خطر آینده مریضی مربوط باشه.
الیوت گفت: این [کارکرد] ممکنه نقطه شروع واسه پیشرفت رویکردهای نوین واسه پیشگیری و درمان چاقی و بیماریای مربوط به اون باشه.
الیوت و دیگه محققان براساس موشکافی خود، ۲۵ متابولیت که شدیدا با BMI رابطه داره رو شناخته ان.
در افراد چاق، محققان ۹ ترکیب تولید شده به وسیله میکروبای روده که پنج راه متابولیک میکروبی جور واجور میزبان روده رو درگیر می کنن از جمله اونایی که در تجزیه میکروبی ویتامینای لازم، اسیدهای آمینه، پروتئین درگیر بودن رو کشف کردن.
الیوت گفت: یافته های این مطالعه نشون داد که خیلی از سیستمای به هم پیوسته در چاقی [چربی بدن]، از جمله ( سوخت و ساز اسیدهای آمینه و عضلات بدن، متابولیسم انرژی و باکتریایی روده ) دخالت دارن.
بقیه متابولیتای کشف شده به رژیم غذایی مربوطه از جمله گلوکز ادرار و یه ترکیب شناخته شده مانند مارکر گوشت قرمز که با BMI بالا ربط داره. علاوه بر این، یه اسید آمینه مربوط با مصرف مرکبات با BMI پایین رابطه داره.

نشانگرهای پیش بینی کننده خطر چاقی

محققان یه نقشه از شبکه های متابولیک که یه تصویر بزرگ پیچیده میان ژنتیک، محیط زیست، رژیم غذایی و سبک زندگی که به مشکلات متابولیک در چاقی کمک می کنه ساخته ان.
موشکافی ارائه دهندگان مراقبتای سلامت ممکنه بیماران رو در سنین جوونی از خطر چاقی خود آگاه کنه و دلیل شه تا فرد با اصلاح زودتر رژیم غذایی و روش زندگی خود از چاقی در آینده جلوگیری کنه.
در آینده ممکنه واسه شناسایی افراد غیر چاق از الگوهای متابولیت ادراری همراه با افزایش خطر دچار شدن به چاقی و بیماریای متابولیک استفاده شه الیوت گفت اینجور آدمایی ممکنه از روشای پیشگیری از چاقی بطور شخصی بهره مند شن مثلا، از راه اصلاح روش زندگی واسه بهبود رژیم غذایی و افزایش فعالیت فیزیکی از چاقی جلوگیری کنن.
تا اون زمان، الیوت اشاره میکنه که چاقی یه مشکل کلی سلامت عمومیه و در خیلی از کشورها در سراسر جهان در حال زیاد شدنه.
پس تلاشای لازم واسه جلوگیری از چاقی از راه اصلاح روش زندگی شامل سلامت، احتیاط در رژیم غذایی و افزایش فعالیت بدنی شدید شدن یابد.
مطالب در رابطه

  • چاقی
  • چاقی بیشتر از اندازه
  • درمان چاقی
  • سلامت کودکان
  • چاقی و حاملگی
  • چاقی در کودکان
  • درمان چاقی واسه همیشه
  • چاقی یا اضافه وزن چیه؟
  • خوردن زیاد سبزیجات می تونه به سلامت قلب و کاهش خطر چاقی و دیابت کمک کنه

.

منبع :

Related articles

آیا مولتی‌‌ویتامین‌ها چاق می‌کنند؟ | تغذیه سالم

مولتی ویتامینا چاق می کنن؟ مولتی ویتامینا باعث زیاد شدن وزن نمی شن. واقعا مصرف مولتی ویتامین در افراد دچار اضافه وزن باعث کاهش وزن هم می شه. حتماً شمام تازگیاً این موضوع رو شنیدین و یا خودتون فردی هستین که وقتی با شما در مورد مولتی ویتامینی مناسب صحبت می شه اولین سۆالی که […]

Learn More

آیا موهیتو برای بدن مفید است؟ | تغذیه سالم

موهیتو واسه بدن خوبه؟ موهیتو واسه بدن خوبه؟ تغذیه موهیتو الان مطمئنا یکی از مهم ترین نوشیدنیای گیاهی هستش که از محبوبیت خیلی بالایی پیش مردم برخورداره. این نوشیدنی با مخلوط کردن آب گاز دار، برگ نعنا، شکر، رام سفید و آبلیمو جفت و جور می شه. موهیتو واسه اولین بار در کوبا جفت و […]

Learn More

آیا موز برای شما بد است؟ | رژیم غذایی

مجموعه: رژیم درمانی موز واسه شما بده؟ موز شامل فولات یا ویتامین B9ه، که از ویژگیای ضد افسردگی سود می بره   موز از محتوای بالای پتاسیم، فیبر، و آنتی اکسیدان ها سود می بره، از این رو یه ماده غذایی مغذیه.   با این وجود، موز از محتوای بالای کربوهیدارتا و قند هم برخورداره […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *