آیا مصرف ویتامین C بیش از حد باعث عوارض جانبی می شود؟ | تغذیه سالم

مصرف ویتامین C زیادتر از اندازه باعث مشکلات جانبی می شه؟

ویتامین C (اسید اسکوربیک) مواد مغذی لازمه. با این حال، ممکنه ویتامین C زیادتر از اندازه وجود داشته باشه. ویتامین C ویتامین محلول در آبه که از رشد و تکامل طبیعی پشتیبانی می کنه. ویتامین C هم به جذب آهن کمک می کنه.

از اونجا که بدن شما تولید یا ذخیره ویتامین C نداره مهمه که ویتامین C رو در رژیم غذایی خود بذارین. واسه بیشتر مردم یه پرتقال بزرگ یا یه فنجون توت فرنگی، فلفل قرمز خرد شده یا کلم بروکلی، ویتامین C رو واسه روز به اندازه کافی تامین می کنن. هر گونه ویتامین C اضافی خیلی راحت از بدن شما در ادرار دفع می شه.
با اینکه ویتامین C بسیار مضر نیس مگادوز ویتامین C ممکنه باعث شه:
اسهال
حالت تهوع
استفراغ
سوزش سر دل
نفخ شکم و گرفتگی
سردرد
بیخوابی
سنگ کلیه
یادتون باشه که واسه بیشتر مردم یه رژیم سالم مقدار مناسب ویتامین C رو جفت و جور می کنه.
ویتامین C مواد مغذی خیلی با اهمیته که در خیلی از میوه ها و سبزیجات فراوانه.
دریافت کافی از این ویتامین واسه حفظ یه سیستم ایمنی سالم خیلی با اهمیته. هم اینکه نقش مهمی در بهبود زخم، حفظ استخواناتون و افزایش کارکرد مغز داره.
خیلی مهمه بعضی ادعا می کنن که مکملای ویتامین C امتیازات بیشتری نسبت به اونایی که می تونن از ویتامین C موجود در غذا به دست بیارن جفت و جور می کنن.
یکی از عادی ترین دلایل مصرف مکملای ویتامین C اینه که اونا به جلوگیری از سرماخوردگی کمک می کنن.
با این حال، خیلی از مکملا شامل مقادیر خیلی بالایی از ویتامین هستن که در بعضی موارد می تونن مشکلات جانبی بد رو بسازن.
این مقاله در مورد ایمنی کلی ویتامین C، مصرف زیادتر از اندازه و مشکلات جانبی بالقوه مصرف دوزهای زیاد رو میگه.

ویتامین C محلول در آبه و در بدن شما ذخیره نمی شه.

ویتامین C یه ویتامین محلول در آبه که به این معنیه که در آب حل می شه.
در مقایسه با ویتامینای محلول در چربی، ویتامینای محلول در آب در بدن ذخیره نمی شه.
عوضش، ویتامین C که مصرف می کنین از راه مایعات بدن به بافت هاتون منتقل می شه و هرگونه اضافی اون در ادرار دفع می شه.
از اونجا که بدن شما ویتامین C رو ذخیره نمی کنه یا اونو به تنهایی تولید نمی کنه مهمه که غذاهای غنی از ویتامین C در روز استفاده کنین.
با این حال، مقادیر خیلی از ویتامین C می تونه منتهی به مشکلات جانبی مانند دیسترس گوارشی و سنگ کلیه شه.
واسه همینه که اگه بدن شما زیادتر از اندازه طبیعی از این ویتامین استفاده کنه شروع به انباشتن می کنه که به طور بالقوه باعث بروز علائم زیادتر از اندازه می شه.
مهمه که به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که واسه بیشتر مردم مکملای ویتامین C غیر لازمه چون شما می تونین خیلی راحت با خوردن غذاهای تازه، مخصوصا میوه ها و سبزیجات به اندازه کافی دریافت کنین.

ویتامین C زیادتر از اندازه باعث علائم گوارشی می شه

شایعترین آسیب مصرف بالای ویتامین C، پریشونی گوارشیه.
کلا، این مشکلات جانبی از خوردن غذاهایی که شامل ویتامین C هستن به جای مصرف ویتامین در فرم تکمیلی رخ نمی ده.
اگه بیشتر از ۲۰۰۰ میلی گرم تو یه بار استفاده کنین احتمال بیشتری دارین که علائم گوارشی رو تجربه کنین. پس، TUL حد بالائی قابل تحمل  ۲۰۰۰ میلی گرم در روز تعیین شده.
شایع ترین نشونه های گوارشی مصرف زیادتر از اندازه ویتامین C عبارت از اسهال و تهوعه.
گزارش شده که مصرف زیادتر از اندازه به ریفلاکس اسید منجر شده هر چند این دلایل تایید نشده.
اگه به دلیل مصرف زیادتر از اندازه ویتامین C در برابر مشکلات گوارشی هستین خیلی راحت دوز مکمل خود رو کم کنین یا مکملای ویتامین C رو کنار بذارین.

ویتامین C می تونه باعث آهن زیادتر از اندازه شه

ویتامین C به افزایش جذب آهن کمک می کنه.
این دارای توانایی اتصال با آهن غلیظه که در غذاهای گیاهی پیدا میشه. آهن غیر هم نمی تونه به طور مؤثر مثل آهن هم (نوع آهن موجود در اجناس حیوونی) به وسیله بدن شما جذب شه.
پس از اتصال ویتامین C با آهن غیرهم، اونو تبدیل به آهن هم می کنه، که جذب اونو به وسیله بدن آسون می کنه. این یه کارکرد مهمه، به خصوص واسه آدمایی که بیشتر آهن خود رو از مواد غذایی گیاهی دریافت می کنن.
یه مطالعه در بزرگسالان نشون داد که جذب آهن موقع مصرف ۱۰۰ میلی گرم ویتامین C با غذا به اندازه ۶۷ درصد زیاد شد.
با این حال، افراد با شرایطی که خطر تجمع آهن در بدن رو زیاد می کنن مانند هموکروماتوز باید در مصرف مکملای ویتامین C با احتیاط باشن.
در این شرایط، مصرف زیادتر از اندازه ویتامین C ممکنه منجر هم اینکه بار آهن شه که می تونه باعث آسیب جدی به قلب، کبد، پانکراس، تیروئید و سیستم عصبی مرکزی شه.
اینطوری، آهن زیادتر از اندازه بسیار بعید به نظر می رسه اگه شرایطی موجود نیس که جذب آهن رو زیاد کنه. علاوه بر این، اضافه بار آهن بیشتر احتمال داره وقتی که آهن اضافی در فرم مکمل مصرف شه اتفاق بیفته.

مصرف مکملا در دوزهای بالا ممکنه منتهی به سنگ کلیه شه

ویتامین C از بدن به عنوان اگزالات، یه ماده زیستی که دفع می شه.
Oxalate معمولاً از راه ادرار خارج می شه. با این حال، در بعضی موارد، اگزالات ممکنه با مواد معدنی در رابطه شه تا کریستالایی ایجاد شه که می تونن منتهی به تشکیل سنگ کلیه شن.
مصرف زیادتر از اندازه ویتامین C باعث افزایش مقدار اگزالات در ادرار می شه در نتیجه خطر دچار شدن به سنگ کلیه رو زیاد می کنه.
تو یه مطالعه که بزرگسالان یه مکمل ۱۰۰۰ میلی گرم ویتامین C رو دو بار در روز واسه شش روز مصرف کردن مقدار اگزالات اونا ۲۰ درصد زیاد شد.
نه فقط مصرف زیادتر از اندازه ویتامین C با مقادیر بالای اگزالات ادرار رابطه داره بلکه با پیشرفت سنگ کلیه رابطه داره مخصوصا اگه اندازه مصرف بیشتر از ۲۰۰۰ میلی گرم باشه.
گزارشایی از مشکل کلیه هم در آدمایی که بیشتر از ۲۰۰۰ میلی گرم در روز مصرف کردن شده. با این حال، این بسیار نادر به خصوص در افراد سالمه.

چه مقدار ویتامین C خیلی زیاده؟

از اونجا که ویتامین C محلول در آبه و بدن شما مقدار زیادتر از اندازه اونو ظرف چند ساعت پس از مصرف اون دفع می کنه مصرف زیادتر از اندازه سخته.
در واقع تقریباً شدنی نیس که شما ویتامین C رو از رژیم غذایی خود به تنهایی دریافت کنین. در افراد سالم، هر ویتامین اضافی مصرفی بالاتر از مقدار پیشنهاد شده روزانه خیلی راحت از بدن خارج می شه.
با این حال، خطر بروز مصرف زیادتر از اندازه ویتامین C موقع مصرف مکمل بیشتره و ممکنه در بعضی از موارد مصرف زیادتر از اندازه ویتامین C باشه.
مثلا، کسائی که شرایطی دارن که خطر دچار شدن هم اینکه بار آهن رو زیاد می کنن یا مستعد دچار شدن به سنگ کلیه هستن باید در مصرف ویتامین C خود با احتیاط باشن.
تموم مشکلات جانبی به وجود اومده به وسیله ویتامین C، از جمله پریشونی گوارشی و سنگ کلیه، وقتی اتفاق می افته که افراد اونو در دوزهای بالاتر از ۲۰۰۰ میلی گرم مصرف می کنن.
اگه انتخاب کنین که یه مکمل ویتامین C استفاده کنین بهتره انتخاب کنین که شامل بیشتر از ۱۰۰٪ نیاز روزانه شما نباشه این ۹۰ میلی گرم در روز واسه مردان و ۷۵ میلی گرم در روز واسه زنونه.

.

منبع : foodregime.com

Related articles

آیا می توان از آلزایمر پیشگیری کرد ؟ & | سالمندان

میشه از فراموشی پیشگیری کرد ؟ مریضی فراموشی ( Alzheimer’s disease ) عبارت است از یه مریضی مغزی که مشخصه اون رو به نابودی گذاشتن کم کم تواناییای ذهنی است . نوع خیلی سریعً پیش رونده اون در سنین ۴۵-۳۶ سالگی ظاهر میشه. نوع کم کمکً پیش رونده اون که در اون علایم به کندی […]

Learn More

آیا من هم باید واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنم؟ | بیماری

: من هم باید واکسن آنفلوآنزا رو تزریق کنم؟ : *علیرضا داودی: دچار شدن به سرماخوردگی در آدمایی که سیستم ایمنی اونا سالمه هیچ خطری که نداره، که هیچ، بلکه دچار شدن به اون، واسه بدن مردم، مخصوصا کودکان، حکم واکسیناسیون داره. به همین دلیله با افزایش سن کودکان، اندازه دچار شدن به سرماخوردگی در […]

Learn More

آیا موزهای ایدزی وارد کشور شده اند؟ | سبزیجات

موزهای ایدزی وارد کشور شدن؟ چند وقتیه که در شبکه های اجتماعی خبری عجیب و البته دلهره آور رو میشنوین.در این شبکه ها شایعه شده که موزهایی به ایران وارد شدن که به ویروس ایدز آلوده هستن و مردم باید از خرید و خوردن این موزها دوری کنن. به راستی موزهای ایدزی وارد ایران شدن؟این […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *