آیا مصرف کافئین برای کودکان مضر است؟ | بیماری

اگه شما اهل نوشیدن چای یا قهوه باشین، حتماً میدونید کافئین موجود در این نوشیدنیا، دارای اثرات تحریک کننده ای مثل افزایش هوشیاری، انرژی و تمرکزه. در واقع، این خاصیت اصلی ترین عاملیه که دلیل شده بزرگسالان از این نوشیدنیا استفاده کنن. اما در کودکان، اثرات کافئین می تونه برعکس باشه و به کاهش توانایی انجام بعضی اعمال مثل تواناییای محاسباتی ، احتساب دقیق زمان و یا نبود هماهنگی بین عضلات برسه.

معمولاً پیشنهاد می شه در کودکان زیر ۱۲ سال از مصرف کافئین دوری و یا دست کم اندازه اون محدود شه.

کافئین بسیارسریع جذب بدن می شه و بعد به دستگاه اعصاب مرکزی راه پیدا میکنه. در دوزهای پایین، این ماده دلیل کاهش اشتها، افزایش ادرار، جنب و جوش زیادتر از اندازه و بدخوابی می شه. اگه به ازای هر۳/۱ کیلوگرم وزن بدن، ۵/۴ میلیگرم کافئین به کودک خورونده شه( هر۳۴۱ میلی لیتر قهوه، دست کم ۱۰۰ میلیگرم کافئین داره) علائم مسمومیت ناچیز مانند تهوع ، گرفتگی عضلات، تشنج و اضطراب ظاهر میشه. مسمومیتای شدیدتر می تونن به بیهوشی و افزایش و ناهماهنگی ضربان قلب منجر شن.

واسه کودکان ۱۲ ساله، مصرف روزانه یه یا دو بار چای، قهوه، کاکائوی داغ ، نوشیدنیای شامل کولا و دیگه نوشیدنیای کافئین دار اشکال نداره. ولی نباید از یاد برد که چه کودکان و چه بزرگسالان، هنگام مصرف هر نوع نوشیدنی یا غذا باید به یه سری نکات هم توجه کنن.

درباره کافئین چند نکته عمومی هست که همه باید به اونا توجه کنن .

۱) کافئین ۶ ساعت دربدن می مونه( در بعضی افراد این زمان بیشتره). از مصرف کافئین قبل از زمان خواب دوری کنین، چون که این ماده در همه افراد باعث بدخوابی و در کودکان باعث شب ادراری می شه.

۲) کافئین اندازه ادرار رو زیاد می کنه؛ پس در هوای گرم، مصرف اونو محدود کنین تا بدنتون دچار کمبود آب نگردد.

۳) اگه فردی مضطرب یا عصبانی هستین، به اندازه کافئین مصرفی خود در مواد غذایی جور واجور مثل شکلات، بیسکویت، کیک و نوشیدنیا دقت کنین و در صورت ضرورت اندازه مصرف اونو کنترل کنین.

۴) از نوشابه های کافئین دار استفاده نکنین.

منبع : tebyan.net

Related articles

آیا مولتی ویتامین ها واقعاً مؤثر | بیماری

: مولتی ویتامین ها واقعاً مؤثر : افراد جور واجور با گروه های سنی متفاوت از مولتی ویتامینا استفاده می کنن و معمولاً اولین مکملیه که بهتر می دونن بخرن. از اونجا که فرمولای بسیاری واسه ساخت مولتی ویتامین هست، این مکمل باعث ایجاد یه صنعت زیرمجموعه در بخش مکملا شده. با این حال باید […]

Learn More

آیا موز برای شما بد است؟ | رژیم غذایی

مجموعه: رژیم درمانی موز واسه شما بده؟ موز شامل فولات یا ویتامین B9ه، که از ویژگیای ضد افسردگی سود می بره   موز از محتوای بالای پتاسیم، فیبر، و آنتی اکسیدان ها سود می بره، از این رو یه ماده غذایی مغذیه.   با این وجود، موز از محتوای بالای کربوهیدارتا و قند هم برخورداره […]

Learn More

آیا مکمل گیاهی جینگوبیلوبا بر کارکرد شناختی تاثیر دارد؟ | طب ایرانی

محققان تو یه  تحقیق  جدید اثرات حقیقی  مکمل گیاهی جینگوبیلوبا رو از راه تست DNA barcoding مورد بررسی قرار دادن . این مکمل گیاهی واسه افزایش و ارتقای کارکرد شناختی استفاده می شه. این تحقیق به رهبری  دکتر Damon Little  اجرا شد. متأسفانه، مکملای گیاهی که در فروشگاه ها در برابر فروش گذاشته می شه  […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *