آیا منتقدان تراریخته ها | ضد علم هستند؟ | بیماری

: منتقدان تراریختها، ضد علم هستن؟

۲ هفته پیش

نظر بدین

به وسیله سلیمان فرهادیان

: منتقدان تراریختها، ضد علم هستن؟

نوشته شده به وسیله سلیمان فرهادیان

*

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در مورد نتیجه های جدید علمی مخصوصا در بخش غذا و دارو بدونیم اینه که با در نظر گرفتن اهمیت و حساسیت موضوع، نهادهای بسیاری در مورد تایید قابل استفاده بودن یا بی خطر بودن مواد غذایی و داروهای جدید فعالیت می کنن. این نه هادها تا مطمئن نشه که یه دارو یا ماده غذایی سالم و بی خطره، مجوز تولید و فروش اونو صادر نمی کنن. اما بدیش اینه تایید بی خطر بودن یه ماده غذایی یا دارو فرآیندی خیلی سخت و در عین حال زمان بره. به دلیل همین زمان بر بودن دریافت تاییدیه هاست که کار تولید و عرضه داروهای جدید اینقدر زمان میبره. (بعضی از طرفداران تراریختها هم این بررسیای دقیق و زمان بر رو نشونه کارشکنی مخالفان می دونن.)

بدیش اینه بعضی از طرفداران تولید تراریختها مدعی شدن که هیچ کدوم از آزمایشایی که تا الان انجام شده، خطرناک بودن این مواد غذایی رو نشون نداده. هر چند خود این ادعا جای بحث و بررسی بسیاره و بعضی آزمایشا نشون دهنده بروز مشکلاتی در مصرف کنندگان این محصولاته اما باید تاکید کرد حتی با فرض درست بودن اینجور ادعایی، بازم نمیشه رای بر سالم بودن مواد غذایی تراریخته داد چون مدت زمان کمیه که این مواد عرضه شده و بشر به کار گیری اونا رو شروع کرده و طی این مدت کم نمیشه نتیجه گرفت که این مواد، سالم و بی خطر هستن.

تاریخ علم پره از موادی که وقتی فکر می کردیم، بی خطرند اما با گذشت زمان و مخصوصا با گسترش و همگانی شدن به کار گیری اون، خطرناک بودن یا دست کم زیانای اونو شد. وقتی که پلاستیک و نایلون ایجاد شد، کسی فکر می کرد که این ماد به ظاهر پاک و سالم، به یکی از بزرگترین مشکلات زیست محیطی بشر تبدیل شه که هنوزم با ایجاد شکلای جور واجور روش ها (مانند بازیافت و …) هنوزم نتونستیم بر اون مسلط شیم؟ وقتی که خودرو ایجاد شد، کسی می تونست پیش بینی کنه که با گسترده شدن استفاه از اون، اتلاف وقت ما رو در راه بندان خیابونای شهر و جاده های بین شهری رو به دنبال داره؟ کسی می تونست تصور کنه که این دود بی رنگ و بویی که از اگزوز خودرو بیرون میاد، هیولایی به نام آلودگی هوا رو بوجود می آورد که نفس همه مون رو می بره؟

اما اگه بخوایم موضوع مشکلات ناخواسته داروها و موادغذایی رو که دیرهنگام رو می شه، دقیق تر بررسی کنیم کافیه فقط یه مورد از این اشتباهی و آسون انگاریای بشر رو به خاطر بیاریم، ماجرای نتیجه های دردناک دارویی به نام «تالیدومید».

تالیدومید یه داروی پیشگیری کننده از مشکلات ناخواسته بارداری بود. معمولا زنان باردار، مخصوصا در صبحا دچار تهوع و سرگیجه می شن. این یکی از مشکلات زنان باردار در طول تاریخ بود اما در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ دارویی به بازار عرضه شد که از این مشکلات ناخواسته پیشگیری می کرد و به زنان وعده بارداری بی زحمتی رو می داد. اینطوری به کار گیری این دارو بین زنان باردار عادی شد. اما چند سال بعد مشخص شد تعداد کودکانی که با مشکلات مادرزادی متولد می شن، شدیدا در حال زیاد شدنه. خیلی از کودکان بدون دست و پا یا دست وپاهایی ناکامل به دنیا اومدن. تعداد خیلی از جنینا هم درگذشتند. مدتا زمان برد تا پزشکان به این نتیجه رسیدن نقض این کودکان و مرگ اون جنینا به دلیل استفاده مادران شون از داروی تالیدومیده. اینطوری مشخص شد دارویی که وعده می داد از مشکلی کوچیک پیشگیری می کنه، خود به مشکلی هزاران برابر بزرگتر تبدیل شده. پس از رو شدن این موضوع، این داروها از بازار جمع شد، اما دیگه خیلی دیر شده بود. این کودکان چند دهه بعد، به دادگاه شکایت کردن و دادگاه هم شرکت داروسازی تولیدکننده این دارو رو به پرداخت غرامت محکوم کرد اما این غرامتای سنگین هم نتونست کودکان اون چند سال و پیرمردان و پیرزنان این چند سال رو به زندگی عادی برگرداند. در نظر داشته باشین که قبل از عرضه این دارو هم محققان آزمایشای بسیاری انجام داده بودن و بی خطر بودن اونم در ظاهر به اثبات رسید، اما در عمل آثار مضر این دارو چند سال بعد مشخص شد. پس از این ماجرا، فرایندهای ارسال تاییدیه واسه داروها دقیق تر و سختگیرانه تر شد.

**

برخلاف اینکه هنوز پرسشا بی جواب بسیاری در مورد سالم یا خطرناک بودن اجناس تراریخته مطرحه، طرفداران این اجناس اصرار دارن که علم ثابت کرده که این مواد به طور کامل بی خطر و بی ضرر هستن و هرکی رو که بر ضرورت آزمایشای بیشتر در این مورد تاکید کنه، به ضدیت با علم و فناوری متهم می کنن و کمترین ناسزایشان به طرفداران آزمایشای بیشتر، «بیگانه با علم»، «تکنولوژی ترس» و «فناوری فرار» است. خاطرم هست دریکی از سمینارهایی که واسه معرفی اجناس تراریخته و بیان مزیتای این اجناس برگزار شد، یکی از سخنرانان، اهمیت تولید و مصرف این اجناس رو مهم تولید و مصرف واکسن واسه مقابله با بیماریا مقایسه کرد و گفت امروزه فقط کسائی که ضدعلمند، درباره سالم بودن اجناس تراریخته شک و دودلی دارن و بعد ماجرایی از اوایل اجباری شدن مایه کوبی در ایران نقل کرد و گفت چون مردم اون زمان با علم آشنا نبودن، واکسن رو شیطانی می پنداشتند و از مایه کوبی فرزندان شون دوری می کردن، طوریکه امیرکبیر ناچار شد واسه کسائی که از مایه کوبی فرار می کنن، «پنج تومن» جریمه نقدی تعیین کنه. باحال اینکه حتی با بر قرارشدن جریمه، بازم بعضی والدین از مایه کوبی فرزندان شون دوری می کردن، تا اینکه یکی از کودکان در اثر دچار شدن به آبله (مریضی ای که واکسن اون در دسترس و رایگان بود)، درگذشت. امیرکبیر از از مرگ این کودک ناراحت شد و گفت این کودک بر اثر نادانی در گذشته س. اینطوری سخنران محترم نتیجه گرفت همونجوری که در اون زمان افراد نادان، بی دلیل با مایه کوبی مخالفت می کردن، افراد نادان امروز هم بی دلیل با تراریختها مخالفت می کنن. اما باید تاکید کرد همونجوری که مخالفت بی دلیل با یه نتیجه کار علمی (مانند واکسن آبله) نتیجه های ناخواسته ای داشته، استقبال بی محابا از یه دستادورد علمی دیگه هم (مانند داروی تالیدومید)، آسیبای جبران ناپذیری برجای گذاشت.

***

در نظر داشته باشیم فقط طرفداران تراریختها بقیه رو به «بی دانشی» و «ضدیت با علم» متهم نمی کنن، اونا که می گن عدد پی ۳٫۱۴ نیس و ۳٫۱۵ه، اونا که می گن موتور بی نیاز از سوخت ایجاد کردن، اونا که مدعی می شن با به کار گیری عصاره بابونه و اسطوخودس، داروی همه دردها و بیماریا، از ایدز و سارس تا سرطان و سکته قلبی و مغزی رو کشف و تولید کردن هم وقتی در مقابل مخالفان یا منتقدانشان قرار می گیرن و راهی واسه اثبات علمی ادعاهای خود ندارن، بقیه رو به بی دانشی و ضدیت با علم متهم می کنن. هنوزم در روزگار ما کسائی هستن که می گن زمین نه یه کره، بلکه سطحی صافه، اونا هم مخالفان و منتقدان خود رو به «بی دانشی» و «ضدیت با علم» متهم می کنن!

بسیار پیش اومده که آدمایی ادعای دستاورهای تازه داشتن اما در روبرو شدن با منتقدان، به جای ارائه دلیل و مدرک مدعی می شن که کشف من مثل کشف نیوتن و اینشتین و گالیله و اختراع ادیسون مهمه و شما نمی تونین اهمیت کشف منو درک کنین. من صد سال زود به دنیا اومدم یا مردم دویست سال دیگه اهمیت کشف منو درک می کنن. رفتار شما مثل کسیه که با نسبیت اینشتین مخالفت می کرد.

امروزه هم بعضی طرفداران تراریختها، کسائی رو که بر ضرورت آزمایشای بیشتر تاکید می کنن، به «بی دانشی» و «ضدیت» با علم متهم می کنن اما به نظر می رسه موضوع سلامت غذایی بشر اون قدر موضوع مهمیه که باید این اتهاما رو به جون خرید.

اینشتین بهداشت تالیدومید تراریخته سلامت غذایی سلیمان فرهادیان ضد علم عدد پی گالیله نیوتن واکسن

.

منبع :

Related articles

آیا مواد افزودنی آبلیموها آلرژی ایجاد می کنند؟ | بیماری

: مواد افزودنی آبلیموها آلرژی ایجاد می کنن؟ : مواد افزودنی آبلیموها آلرژی ایجاد می کنن؟ بهداشت یه مسئول سازمان غذا و دارو با تشریح چگونگی ارائه مجوز “آبلیمو طبیعی” گفت: بعضی از مواد افزودنیا در آبلیموها واسه مصرف کنندگان حساسیت و آلرژی ایجاد می کنن. سمیره صباح – معاون اداره کل نظارت بر امور […]

Learn More

آیا مولتی ویتامین ها واقعاً موثر هستند؟ | تغذیه سالم

مولتی ویتامین ها واقعاً موثر هستن؟ مولتی ویتامین بیشتر مکملای هستن که در جهان استفاده می شه و محبوبیت اونا در چند دهه گذشته به سرعت زیاد شده. بعضی می گن که مولتی ویتامین می تونه دلیل بهبود سلامتی شه و واسه عادات بد غذایی استفاده می شه و یا حتی خطر دچار شدن به […]

Learn More

آیا موز چاق کننده است؟ | تغذیه سالم

موز چاق کننده است؟ موز یکی از محبوب ترین میوه ها در آمریکا س دلیل اینه که نه فقط دارای مواد مغذی متراکمه بلکه بسیار مقرون به صرفه س و در طول سال در دسترسه بدیش اینه، شایعات دروغ در مورد ارزش غذایی موز که اون چاق کننده س هست و تعداد خیلی از مردم […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *