آیا من به بیماری ام اس دچار شده ام؟ | بیماری

علایم اولیه مریضی ام.اس چیه

مریضی ام.اس یا اسکلروز چندگانه یه مشکل در سیستم ایمنی خودکار بدنه که می تونه منتهی به فلج شدید شه. مشکل سیستم ایمنی خودکار وضعیتیه که در اون بدن آنتی بادیهایی رو تولید می کنه که به بافتای خودش حمله می کنن. در بدن افراد گرفتار به این مریضی آنتی بادیهایی تولید می شه که به ماده سفید مغز و نخاع حمله ور می شن. در مریضی ام.اس میلین یا پوشش رشته های عصبی در مغز و نخاع ملتهب می شه و این التهاب باعث آسیب میلین شده و سیگنالای عصبی نمی تونن در طول رشته های عصبی حرکت کنن.
علایم این مریضی فرق داره و بستگی به این داره که کدوم بخش از اعصاب آسیب ببینن.
علایم اولیه این مریضی بسیار ناچیز بوده و عبارتند از: سرگیجه و نبود تعادل، خستگی، ضعف دست و پا، التهاب اعصاب چشمی، بی حسی یا سوزش موضعی، درد شدید در ناحیه صورت، مشکل در بینایی شامل تار شدن و یا دو بینیه.
با پیشرفت مریضی بقیه علایم هم بروز می کنن که از اون جمله میشه به مشکلات روده و مثانه، دردهای طولانی مانند درد کمر و ماهیچه ها، افسردگی، اسپاسم یا گرفتگی ماهیچه ها که ممکنه بسیار دردناک باشه، فلج، ناتوانی جنسی، صحبت کردن به طور نامفهوم، مشکل در بلع، مشکل در تفکر و کارکرد حافظه، از دست دادن بینایی و نابینایی کامل اشاره کرد.
در موارد ناچیز مریضی ممکنه علایم به اندازه ای ضعیف و ناچیز باشن که حتی بشه وجود مریضی رو تشخیص داد و وقتی مریضی پیشرفت کرده و شدت پیدا میکنه، فرد به طور کامل فلج می شه.
مریض توانایی راه رفتن رو از دست داده و حتی نمی تونه از خود مراقبت کنه.
دلیل دقیق بروز این مریضی هنوز مشخص نیس.

۴ فرضیه علمی اصلی درباره دلیل این مریضی هست؛
۱- شرایط جوی در سراسر جهان: براساس این فرضیه انگار دچار شدن به ام اس در میان ساکنان نواحی دور و بر مدار چهلم نیم کره های شمالی و جنوبی کره زمین شایعتره.
فردی که در یکی از این مناطق متولد شده و قبل از رسیدن به سن نوجوونی به منطقه دیگه منتقل می شه، تا حدودی در برابر دچار شدن به این مریضی قرار می گیرن.

۲- ژنتیک: ابتلای والدین یا یکی از نزدیکان به این مریضی خطر دچار شدن به ام.اس رو در فرد زیاد می کنه.

۳- عامل ایمنی: کلا این قبول شده که مریضی ام اس یه جور مشکل در سیستم ایمنی خودکاره.

۴- عامل ویروسی: این احتمال هست که یه عامل ویروسی در بروز ام اس نقش داشته باشه.

بعضی عصب شناسا فکر می کنن که ام اس به دلیل تولد یه فرد با مشکل ژنتیکی بروز می کنه، چون که نمی تونه با یه عامل محیط زیستی سازگاری داشته باشه.
وقتی فرد مزبور با اون عامل تماس پیدا کنه، سیستم خودکار ایمنی عکس العمل نشون داده و منتهی به بروز مریضی می شه.
هنوز واسه این مریضی هیچ راه مشخصی واسه پیشگیری شناخته نشده و در مورد تشخیص مریضی هم اینم بگیم که الان هیچ آزمایش خاصی به این منظور وجود نداره و معمولا از راه مراجعه به سابقه پزشکی و آزمایشات فیزیکی فرد مورد آزمایش قرار میگیره.
تصاویر MRI معمولا می تونه آسیب میلین در بافت مغز رو نشون بده، اما در بعضی افراد گرفتار به این مریضی این تصاویر به طور کامل طبیعی هستن و هیچ مشکل یا مشکل رو نشون نمی دن و یکی دیگه از روشای تشخیص مریضی آزمایش مایع مغزی نخاعیه.
در درازمدت اندازه فلج و از کار افتادگی اعضا افزایش پیدا می کنه و مرگ افراد گرفتار به این مریضی عموما در اثر پیچیدگیا و شرایط سخت به وجود اومده به وسیله فلج اوناس.
از شایعترین عوامل مرگ این بیماران میشه به بروز زخمای بستری و در نتیجه بروز عفونت، ذات الریه، آمبولی ریوی، گرفتگی رگ های تغذیه کننده ریه ها به وسیله لختهای خونی و خودکشی اشاره کرد.
مریضی ام اس مسری نیس و خطری واسه دور و بریا مریض نداره، اما می تونه به طور ژنتیکی اعضای یه خونواده رو تهدید کنه.
کارکرد اصلی واسه درمان مریضی هست. اولین مرحله توقف و یا کاهش حملات سیستم ایمنی به میلین رشته های اعصابه.
مرحله دوم بهبود علائم مریضی و کمک به فرد واسه برگشتن به شرایط طبیعی تا حد امکانه.
سیستم ایمنی به کمک دارو درمان می شه.
بقیه معالجات شامل مصرف داروهای ضدافسردگی واسه بهبود حالت افسردگی و کاهش خطر خودکشی، مصرف دارو واسه کنترل مثانه، مصرف دارو واسه رفع گرفتگیای عضلانی و مصرف دارو واسه بهبود دردهای عصبی است.
اثرات جانبی این داروها با در نظر گرفتن نوع دارویی که مصرف می شه، فرق داره که از مهمترین اونا خواب آلودگی، بهم خوردگی معده و عکس العملای آلرژیک نسبت به داروها هستن.
از اونجا که این مریضی مادام العمره، کنترل دائمی و درمون همیشگی مریضی لازمه.
پیشرفت مریضی در اثر مصرف دارو تا حدودی کندتر می شه.
هم اینکه درمون علایم مریضی می تونه حالت فلج رو کم کنه.

منبع :

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران

Related articles

آیا مصرف کافئین برای کودکان مضر است؟ | بیماری

اگه شما اهل نوشیدن چای یا قهوه باشین، حتماً میدونید کافئین موجود در این نوشیدنیا، دارای اثرات تحریک کننده ای مثل افزایش هوشیاری، انرژی و تمرکزه. در واقع، این خاصیت اصلی ترین عاملیه که دلیل شده بزرگسالان از این نوشیدنیا استفاده کنن. اما در کودکان، اثرات کافئین می تونه برعکس باشه و به کاهش توانایی […]

Learn More

آیا مولتی ویتامین ها انرژی زا هستند؟ | بیماری

: مولتی ویتامین ها انرژی زا هستن؟Reviewed by Farnaz on Sep 19Rating: : مولتی ویتامینا انرژی زا هستن؟ مولتی ویتامینا باعث زیاد شدن وزن نمی شن. واقعا مصرف مولتی ویتامین در افراد دچار اضافه وزن باعث کاهش وزن هم می شه. مولتی ویتامین با گسترش زندگی مدرن و تمایل به مصرف مولتی ویتامینای جور واجور، […]

Learn More

آیا می توان روغن کرچک را برای رشد مو استفاده کرد؟ | تغذیه سالم

میشه روغن کرچک رو واسه رشد مو استفاده کرد؟ روغن کرچک از دانه های گیاه communis Ricinus ساخته شده از اون بیشتر به عنوان یه ملین استفاده می شه این در روده شکسته شده و دلیل حرکت روده ها می شه اما خواص طبیعی ضد ویروسی و ضد میکروبی روغن کرچک اونو واسه مشکلات پوستی […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *