آیا من هم باید واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنم؟ | بیماری

: من هم باید واکسن آنفلوآنزا رو تزریق کنم؟

: *علیرضا داودی: دچار شدن به سرماخوردگی در آدمایی که سیستم ایمنی اونا سالمه هیچ خطری که نداره، که هیچ، بلکه دچار شدن به اون، واسه بدن مردم، مخصوصا کودکان، حکم واکسیناسیون داره. به همین دلیله با افزایش سن کودکان، اندازه دچار شدن به سرماخوردگی در طول سال هم کم میشه.
به نقل از «تابناک باتو»؛ چند ساله در شروع فصل پاییز و گسترش سرماخوردگی بحث واکسن آنفلوآنزا هم داغ می شه
به دلیل کمبود اون در بازار و هم قیمت اون؛ این مسأله، موجب اضطراب و ناراحتی بعضی از خونواده هایی می شه که قادر نیستن واسه فرزندان خود جفت و جور کنن.
اما واقعیت قضیه اینه که تنها چهار گروه باید، این واکسن رو تزریق کنن؛
۱ ـ بچه های خام و تازه به دنیا اومده که سیستم ایمنی اونا کامل نشده.
۲ـ افراد سن بالا و پیر و زمینگیر که سیستم ایمنی اونا کم کم آسیب دیده
۳- افراد گرفتار به بعضی بیماریهای طولانی، که بر اثر دچار شدن به اون مریضی، سیستم ایمنی اونا به طور موقت یا دائم آسیب دیده مثل؛
* بیماران گرفتار به دیابت پیشرفته و کنترل نشده
* مبتلایان به ایدز
* آدمایی که به هر دلیلی شیمی درمانی می شن.
* آدمایی که گرفتار به نارسائی قلب، کبد و یا کلیه هستن.
* معتادان تزریقی
۴- خانمای حامله
که زمان زایمون اونا در سه ماه پاییزه.*
در بقیه افراد این واکسن تاثیری نمی تونه داشته باشه
اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین اگه خبری مربوط به مرگ میر افراد، به وجود اومده به وسیله دچار شدن به آنفلوآنزا منتشر می شه، دقیقا" در یکی از سه گروه گفته شده بالا اتفاق میفته:
چون که آنفلوآنزا نمی تونه خطری واسه آدمایی که سیستم ایمنی اونا سالمه داشته باشه.
چند تا نکته مهم
* واسه گروه های نیازمند به این واکسن، هم باید از واکسنی استفاده شه که با نمونه گیری از مبتلایانی که در همون کشور زندگی میکنن و مربوط به همون سال باشه استفاده کرد.
درسته که ویروسا زنده نیستن و حیاتشون وابسته به زندگی در بدن جاندارانه، ( در خارج از بدن جانداران زنده نمی مانند ) و چون ورود این ویروسها به بدن جانداران، عکس العمل سیستم ایمنی بدن جانداران رو بر علیه این ویروس،در بر داره و آنتی بادی های کشنده میسازن و وارد جریان خون می کنن. علاوه بر اون، در حافظه سیستم ایمنی بدن، ثبت می شه.
ورود دوباره این نوع ویروس در دفعات بعد به بدن این موجود زنده، به سختی ممکن است. چون که بدن، در مقابل اون آمادگی داره و با وجود آنتی بادی موجود در خون بر علیه اون، نمی تونه زنده بمونه.
پس ویروسا
مثل دزدها و غارتگرا که هر بار واسه اینکه با دردسر کمتری کلاه ورداری کنن، شکل و قیافه و روش کلاهبرداری خود رو عوض می کنن تا راحت تر بتونن به هدف خود برسن.
ویروسها هم در مقابل عکس العمل بدن بیکار نمی مانند و هرسال ساختار ژنیتیکی خود رو تغییر میدن تا بتونن وارد بدن جانداران شن.
مثلا؛ ویروس آنفلوآنزا، هر سال ۲۰ درصد و هر پنج سال به طور کامل ساختار ژنیتیکی خود رو عوض می کنه.
واسه همینه که افراد، هر پنج سال یه بار ممکنه علائم دچار شدن به آنفلوآنزا در اونا نسبت به چهار سال قبل شدید تر باشه. ونیز ساخار ژنتیکی این ویروس در هر کشوری نسبت به کشور دیگه برابر نیس.
نتیجه گیری
سوش ( نوع ) ویروس شایع در کشورای دیگه مثل هلند یا فرانسه که براساس اون واکسن ساخته و تولید شده قابل مصرف در همون کشوره و احتمال اینکه واکسنای تولیدی در کشورای دیگه که براساس ویروس شایع در اون کشورها جفت و جور و تولید شده، در کشور ما روی نیازمندان به اون اثر داشته باشه،ضعیفه و نمی تونه کاربرد داشته باشه.
نتیجه
بیشتر واکسنای موجود در بازار تجارتی ما ـ که مصرف کننده جائی نداره و تنها اقتصاد واسه خواص و تجار تعریف شده ـ واسه مردم کشور ما جز پر کردن جیب تجار، ارزش دیگری نداره، چون همونطور که گفتم، واکسنی که از بیماران گرفتار در همون سال و در کشور خودمون، جفت و جور شده باشه می تونه کاربرد داشته باشه، اونم واسه آدمایی که به کار گیری اون لازمه، نه همه مردم.
* از نظر درمانی، فرقی بین شکلای جور واجور سرماخوردگیها که آنفلوآنزا هم در این مجموعه بزرگ قرار داره وجود نداره. و درمان همه اونا یکیه.
* اهمیت فرق اونا، تنها و فقط در مراکز پژوهشی و تحقیقاتیه به خاطر جفت و جور و تولید واکسن آنفلوآنزا و بس.
* دچار شدن به سرماخوردگی در آدمایی که سیستم ایمنی اونا سالمه هیچ خطری که نداره، که هیچ،
بلکه دچار شدن به اون، واسه بدن مردم، مخصوصا کودکان، حکم واکسیناسیون داره. به همین دلیله با افزایش سن کودکان، اندازه دچار شدن به سرماخوردگی در طول سال هم کم میشه.
* کودکان در سالای ابتدایی تولد، بین ۸ تا ۱۰ بار در سال سرما می خورن، و هر سرماخوردگی حکم یه واکسیناسیون داره، به همین دلیله با افژایش سن تعداد دفعات دچار شدن به سرماخوردگی، کم میشه، طوری که تماشاگر هستیم در کشور ما با احتمال خیلی کم در دوران نوجوونی به دلیل سرماخوردگی، به مراکز درمانی مراجعه می کنن.

* دکتر دانشگاه خوارزمی و مسئول مرکز بهداشت (تهران)

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

  • مطالب در رابطه
  • بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا
  • تزریق واکسن آنفلوآنزا مریضی زاست؟

Related articles

آیا مولتی ویتامین ها واقعاً موثر هستند؟ | بیماری

آکایران :سایت رژیم سلامتی: مولتی ویتامینمولتی ویتامین بیشتر مکملای هستن که در جهان استفاده می شه و محبوبیت اونا در چند دهه گذشته به سرعت زیاد شده. بعضی می گن که مولتی ویتامین می تونه دلیل بهبود سلامتی شه و واسه عادات بد غذایی استفاده می شه و یا حتی خطر دچار شدن به بیماریای طولانی […]

Learn More

آیا می توان جایگزینی برای شیر پیدا کرد؟/چرا برخی افراد در هضم شیر مشکل دارند؟ | تغذیه سالم

خیلی از افراد واسه هضم شیر مشکل دارن. در حالی که شیر و فرآورده های لبنی شامل مقادیر زیادی کلسیم، مواد معدنی لازم واسه ساخت مناسب تودۀ استخوانی و پیشگیری از پوکی استخون هستن.   به چه دلیل بعضی افراد در هضم شیر مشکل دارن؟ شیر شامل لاکتوزه، لاکتوز قندیه که واسه جذب شدن به […]

Learn More

آیا می توان اندام دوران جوانی را در میانسالی هم حفظ نمود؟ | بیماری

افراد میانسال به خاطر حفظ سلامت استخون ها، کنترل وزن، کنترل چربی های خون و حفظ سلامت روان باید فعالیت بدنی منظم و همیشگی داشته باشن. سلامتآکا ایران پیشگیری از چاقی و زیاد شدن وزن در دوران میانسالی تغذیه و برنامه غذایی روزانه خود رو بازبینی کنین. شاید ناخواسته کالری بالایی دریافت می کنین. به […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *