آیا مواد غذایی ارگانیک بهتر هستند؟ | تغذیه سالم

مواد غذایی ارگانیک واسه محیط زیست مناسب تر هستن، در جفت و جور اونا از سموم و آفت کش ها استفاده نمی شه و با این وجود فرم ظاهری مناسبی ندارن، گران تر هستن و …

کلمه ارگانیک به معنی روشیه که کشاورزان و دامداران اجناس کشاورزی خود مانند میوه ها، سبزیجات، غلات، لبنیات و گوشت رو تولید می کنن و رشد میدن. کشاورزی ارگانیک تلاش می کنه تا اجناس رو به شکلی پرورش بده که واسه حفظ منابع طبیعی (خاک، آب و …) و کاهش آلودگی محیط زیست مناسب تر باشه. کشاورزانی که اجناس ارگانیک رو تولید می کنن از روشای معمولی واسه بارورسازی و کنترل علفای هرز استفاده نمی کنن. مثالی واسه کشاورزی ارگانیک به کار گیری بارورسازی طبیعی گیاهان، غذادهی طبیعی خاک، به کار گیری راه تناوب زراعی، به کار گیری مالچ واسه مدیریت کردن علفای هرز و … است.


این ماده غذایی ارگانیکه یا نه؟ برچسب ماده غذایی رو چک کنین:

استانداردی واسه غذاهای ارگانیک منتشر شده که چگونگی رشد گیاهان، سازمان دهی و روند اونا رو تعیین می کنه.

۱۰۰ درصد ارگانیک: واسه به کار گیری این عبارت باید مواد غذایی به طور کاملً ارگانیک باشن یا از مواد غذایی تشکیل شده باشن که همه به طور کاملً ارگانیک هستن. کالاهایی که ۱۰۰ درصد ارگانیک هستن از یه ماده غذایی تشکیل پیدا کردن، مانند میوه ها، سبزیجات، تخم مرغ و…. این مواد غذایی برچسب صد در صد ارگانیک دارن.

ارگانیک: کالاهایی که دست کم درصد مواد ارگانیک داشته باشن، این نشون رو دریافت می کنن. کالاهایی که شامل بیشتر از یه ماده غذایی هستن در این گروه قرار می گیرن و براساس تعداد مواد غذایی ارگانیک اون مشخص می شن. مانند غلات صبحونه، آبمیوه و …

دارای مواد غذایی ارگانیک: کالاهایی که دست کم ۷۰ درصد مواد غذایی ارگانیک داشته باشن، این عبارت روی برچسب اونا درج می شه، اما نشون ارگانیک نداره. مواد غذایی که کمتر از ۷۰ درصد مواد ارگانیک تشکیل شده باشن. نشون یا عبارت ارگانیک رو اصلا روی محصول ندارن. با اینکه ممکنه از چند ماده ارگانیک در اونا استفاده شده باشه.

تلاش کنین از همه شکلای جور واجور میوه ها، سبزیجات و … استفاده کنین. وقتی از مواد غذایی جور واجور و از گونه هایی متفاوت انتخاب می کنین، همین باعث می شه تا کمتر در برابر یه آفت کش خاص قرار گیرید

ارگانیک و طبیعی به یه معنا هستش؟
نه، ارگانیک و طبیعی به یه معنا نیس. شما ممکنه روی ماده غذایی این نشانا رو ببینین: طبیعی، به طور کاملً طبیعی، صد درصد طبیعی، بدون هورمون و … . این عبارت ها درست هستن اما به معنی ارگانیک نمی باشن. تنها غذاهایی که برابر با استاندارد "ارگانیک" باشن، نشون ارگانیک رو دریافت می کنن.

غذاهای ارگانیک مغذی تر هستن؟
در مطالعه ای که به خاطر مقایسه مواد غذایی ارگانیک و غذاهای معمولی انجام شد مشخص گردید که این غذاها از جهت اندازه مواد مغذی فرق زیادی با همدیگه ندارن.

به چه دلیل بهتره، مواد غذایی ارگانیک رو انتخاب کنیم؟
فاکتورهای زیادی واسه انتخاب غذای ارگانیک موثره. بعضی از مردم مزه غذاهای ارگانیک رو بهتر می دونن. اما علل ریشه ای دیگری واسه ترجیح این مواد غذایی هست که در زیر به اونا اشاره می شه:

آفت کشا: در کشاورزی معمولی از آفت کشای شیمیایی واسه مراقبت اجناس زراعی از حشرات، آفات و بیماریا استفاده می شه. وقتی کشاورزان آفت کشا رو روی گیاهان اسپری می کنن، باقیمونده این سموم روی اجناس هست. اما کشاورزان ارگانیک از به دام انداختن حشرات، انتخاب دقیق اجناس (انتخاب گونه های مقاوم به بیماریا به وسیله مهندسی ژنتیک یا بقیه روش ها)، شکار حشرات، به کار گیری میکروارگانیسمای به درد بخور به جای کنترل آفات زراعی داغون کننده و … استفاده می کنن. خیلی از مردم غذاهای ارگانیک رو انتخاب می کنن تا از این سموم و آفات دور باشن. باقی مونده سموم روی اجناس ارگانیک خیلی کمتر از اجناس متعارفه؛ ولی با این وجود اندازه سموم در اجناس معمولی هم از اندازه استاندارد بیشتر نیس.

افزودنیای خوراکی: مقررات ارگانیک، به کار گیری افزودنیا (موادی که درزمان روند شدن مواد غذایی به اونا اضافه می شه)، عوامل غنی سازی، نگه دارنده ها، شیرین کننده های مصنوعی، رنگای مجاز خوراکی، طعم دهنده ها، مونوسدیم گلوتامات و … رو در اجناس ممنوع و شدیدا محدود کرده.

محیط زیست: خیلی از ادما از اجناس ارگانیک استفاده می کنن چون این مواد واسه محیط زیست مناسب تر هستن. واقعا اجناس ارگانیک آلودگی کمتری دارن و کیفیت آب و خاک رو حفظ می کنن.

 

به چه دلیل اجناس ارگانیک کمتر خریداری می شن؟
یکی از عادی ترین نگرانیا در مورد غذاهای ارگانیک قیمت اون هستش. مواد غذایی ارگانیک به نسبت مواد غذایی عادی از قیمت بالاتری بهره مند هستن؛ چون عملیات کشاورزی در حالت ارگانیک بسیار گران قیمته.
واسه نگه داری میوه ها و سبزیجات ارگانیک از نگه دارنده ها و موما استفاده نمی شه در نتیجه این مواد زودتر فاسد می شن. هم اینکه مواد غذایی ارگانیک اشکالات ظاهری بیشتری دارن: مثلاً کوچیک تر هستن، فرم زیبایی ندارن، رنگ یکدست و منظمی ندارن و …

راهنماهای ایمنی غذایی:
تنوع غذایی داشته باشین: تلاش کنین از همه شکلای جور واجور میوه ها، سبزیجات و … استفاده کنین. وقتی از مواد غذایی جور واجور و از گونه هایی متفاوت انتخاب می کنین، همین باعث می شه تا کمتر در برابر یه آفت کش خاص قرار گیرید.

 

میوه ها و سبزیجات رو در فصل خودش بخرین: واسه دریافت تازه ترین اجناس از مغازه دار سوال کنین کدوم یکی تازه تره و تلاش کنین هر میوه یا سبزی رو در فصل طبیعی خودش بخرین و از خرید کالاهایی که در انبارها واسه چندین ماه نگهداری شدن دوری کنین.

برچسب مواد غذایی رو با دقت مطالعه فرمایید: فقط به اینکه روی ماده غذایی نوشته شده ارگانیک یا اینکه از مواد ارگانیک جفت و جور شده اکتفا نکنین. خیلی از اینجور کالاهایی بازم دارای مقادیر زیادی شکر، نمک، چربی یا کالری هستن.

میوه ها و سبزیجات رو با آب فراوون بشورید: شستشوی میوه ها و سبزیجات باعث می شه تا اندازه ای آلودگیا، باکتریا، باقی مونده سموم و آفت کشا از روی سطح اجناس زدوده شه. البته خیلی از سموم از راه شستشو از بین نمی رن و لازمه که حتماً پوست میوه ها یا سبزیجات گرفته شه که از این روش خیلی از مواد مغذی و فیبر این اجناس از کف میره.

بینه خوشنودی راد – کارشناس تغذیه


منبع : tebyan.net

Related articles

آیا مصرف چای قاصدک در دوران بارداری مفید است؟ | طب ایرانی

مصرف چای قاصدک در دوران بارداری خوبه؟  چای قاصدک یه نوشیدنی گیاهی محبوب، با فایده های درمانی بسیاریه    چای قاصدک یه نوشیدنی گیاهی محبوب، با فایده های درمانی بسیاریه. با این حال اگه زنی حامله باشه، عقل سلیم حکم می کنه که تصمیم درستی واسه لذت بردن از مصرف شکلای جور واجور چای های […]

Learn More

آیا موهای زائد سفید به کمک لیزر از بین می رود؟ | بیماری

: چیزایی در مورد لیزر موهای زائد یه متخصص پوست و مو گفت:حتماً نیازه فاصله جلسات لیزر بین ۴ تا ۶ هفته یه بار تکرار شه. متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در برنامه «یه نکته ، یه متخصص» درباره لیزر موهای زائد در میان خانوما، اضافه کرد:مشکلی که به […]

Learn More

آیا ممکن است ورزش موجب افزایش وزن شود؟ | ورزش

این یه موضوع جنجالی و بحث برانگیزه که در نتیجه یه مطالعه بیان شد. این موضوع حقیقت داره ؟ دکتر تیموتی چرچ تو یه مطالعه در سال ۲۰۰۹ روی زنان یائسه نشون داده که کاهش وزن در زنائی که ورزش می کردن بسیار کمتر از حد مورد انتظار و اندازه پیش بینی شده در شروع […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *