آیا مواد غذایی با کالری منفی وجود دارند؟ | تغذیه سالم

کالری منفی ترکیب رویا گونه ایه که خیلیا رو وسوسه می کنه. فکر کنین غذا بخورین و لاغر شید. بهتر از این چه می خواین. بعضی از ترفندها در رژیم غذایی واسه جلوگیری از چاقی و کاهش وزن هست. معمولا خیلی از رژیمای غذایی تلاش در محدود کردن حجم و اندازه یا تنوع غذای مصرفی دارن. اما مردم سخت عادت می کنن که کمتر از قبلی غذا بخورند. یه راه و روش می تونه این فشار رو واسه کم کردن حجم غذا کاهش داده و باعث شه با مصرف همون اندازه غذا بتونین کالری کمتری دریافت کنین. در ادامه این مقاله از ۷گنج با ما باشین.

مواد غذایی با کالری منفی

مثلا خوردن کرفس می تونه دلیل ایجاد انرژی منفی در بدن تون شه؟ کرفس یه غذای به طور کامل قابل دسترسیه که دلیل می شه حجم و طعم به غذای تون اضافه بشه. این درحالیه که هیچ کالری به غذا اضافه نمی شه. کرفس هم اینکه یه اسطوره در سلامتیه. پس مصرف اون انرژی لازم واسه هضم، جذب و ذخیره سازی مواد مغذی رو تامین می کنه.

محققان واسه بررسی ایده کالری منفی در مورد کرفس آزمایشی ترتیب دادن. یه فنجون کرفس که حدود دو ساقه بود، دارای ۱۶ کالریه. این اندازه کرفس واسه هضم نیاز به ۱۴ کالری داره. پس مصرف کرفس باعث بروز تعادل منفی انرژی در بدن نمی شه. یعنی کرفس کالری منفی نداره. اما در آخر تنها ۲ کالری باقی می مونه. همین امر کرفس رو به یه غذا با آب و فیبر بالا تبدیل کرده تا یه میان وعده واسه کاهش وزن باشه.

شاید غذاهای دارای کالری منفی یه افسانه نباشن و وجود دارا باشن. محققان در ایالت پن مقداری پاستا به مردم دادن و گفتن هر زمان که خواستن از این پاستاها بخورند. مردم پاستا رو به همراه سالاد سرو می کردن. این افراد اول به اندازه ۵۰ کالری سالاد می خوردند و بعد پاستا می خوردند. فکر می کنین این ۵۰ کالری سالاد به کالریای پاستا اضافه می شه و در کل مقدار بیشتری کالری به بدن فرد میرسونه؟ خیر. درواقع سالاد باعث می شه تا فرد ماکارانی کمتری بخوره. درواقع اگه اونا فقط ماکارانی می خورن و سالاد نمی خوردند تا ۶۵ کالری بیشتر دریافت می کردن. وقتی که محققان اندازه سالاد رو در وعده های غذایی بالا بردن، افراد تا اندازه ۱۰۰ کالری کمتر مصرف می کردن. پس به طور موثر سالاد کالری منفی هستش چون که فرد رو مجبور به دریافت کالری کمتری می کنه. درواقع کالری ارائه شده از سالاد به بدن از اندازه کالری که مانع ورود اون به بدن می شه بسیار کمتر بوده و دلیل می شه تا در نتیجه کالری کمتری به فرد برسه.

البته اینکه چه نوع سالادی رو هم انتخاب کنین مهمه. سالادهای سالم می تونن حجم خیلی از شکم تون رو اشغال کرده و دلیل شن تا جای کمی واسه غذا داشته باشین. درحالی که بعضی از سالادها ممکنه حتی خودشون کالری زیادی دارا باشن. معمولا سبزیجات دارای برگ سبز دارای چگالی کم و حجم بالا هستن که مصرف غذا رو کاهش داده و در آخر دلیل کاهش وزن می شن.

تعجب آور نیس که خوردن غذاهای سالم بدون نیاز به کاهش حجم غذاها باعث کم شدن اندازه کالری می شه. این خود ترفندی واسه مدیریت وزنه تا با سختی کمتری وزن اضافه تون رو از دست بدین.

مقالات در رابطه:

دیدن عکس غذاها موجب چاقی می شه

آلودگی صوتی باعث چاقی می شه !

رابطه باحال خجالت از چاقی و زیاد شدن وزن

.

منبع : ۷ganj.org

Related articles

آیا مصرف ویتامین C بیش از حد باعث عوارض جانبی می شود؟ | تغذیه سالم

مصرف ویتامین C زیادتر از اندازه باعث مشکلات جانبی می شه؟ ویتامین C (اسید اسکوربیک) مواد مغذی لازمه. با این حال، ممکنه ویتامین C زیادتر از اندازه وجود داشته باشه. ویتامین C ویتامین محلول در آبه که از رشد و تکامل طبیعی پشتیبانی می کنه. ویتامین C هم به جذب آهن کمک می کنه. از […]

Learn More

آیا می توان با نوشیدن آب لاغر شد؟ (روش های لاغری با آب) | چاقی

میشه با نوشیدن آب لاغر شد؟ (روشای لاغری با آب) چیجوری میشه با آب خوردن لاغر شد ؟ اگه از اون دسته از افراد هستین که حوصله یا وقت ورزش کردن رو ندارین و نمی تونین با ورزش یا رژیم غذایی لاغر کنین این مطلب رو از دست ندین. ما به شما میگیم چیجوری میشه […]

Learn More

آیا می توان تا ابد زنده ماند؟ | بیماری

: میشه تا ابد زنده موند؟ ۶ ماه پیش ۲ دیدگاه به وسیله عرفان کسرایی : میشه تا ابد زنده موند؟ نوشته شده به وسیله عرفان کسرایی زندگی ابدی آرزوی دیرینه آدم بوده. بشر در طول تاریخ واسه بیشتر زنده موندن دست به هر کاری می زده و وقتی که از روشای عادی؛ راه به […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *