آیا مواد غذایی بر درمان افسردگی موثر هستند؟ | تغذیه سالم

مواد غذایی بر درمان افسردگی موثر هستن؟

مواد غذایی بر درمان افسردگی موثر هستن؟

افسردگی با احساس ناراحتی و غم دراز مدت و از دست دادن تمایل به زندگی و از بین رفتن انگیزه واسه انجام کارای روزمره همراه س،که باعث مشکل خواب و از دست دادن اشتها و کاهش تمایلات جنسی می شه. افسردگی شدید گاه به تصمیم واسه خودکشی میرسه. زندگی پر استرس، از دست دادن شغل، بازنشستگی، نگرانیای اقتصادی از جمله علل کلی افسردگی در دنیای امروز هستن.

علائم افسردگی

نشونه های اصلی اون احساس ناراحتی و گوشه گیری و تحریک پذیری شدید، عصبانیت، کاهش انرژی ، خستگی زودتر از موعد معمولی، از دست دادن تمرکز، خودکم بینی، نبود اعتماد به نفس، سرزنش خود و خودآزاری و بدبینی نسبت به آینده، مشکل در خواب و کاهش اشتها است.

درمانای عادی افسردگی

به کار گیری پیشنهاد پزشکی و مشاوره روان پزشکی لازمه، واسه هر گونه تغییر در رژیم غذایی باید با دکتر مشورت شه و متناسب با شرایط درمانی کل مریض باشه. معمولا داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای، مهارکنندهای مونوآمینواکسیداز و مهارکنندهای باز جذب سروتونین SSRI، واسه این بیماران تجویز می شه.

موادغذایی به درد بخور جهت رفع افسردگی

موادغذایی باعث درمان افسردگی نمی شن، اما مصرف اونا همراه با درمانایی که به وسیله دکتر تجویز می شه، می تونه اثرات بسیار مثبتی داشته باشه. تغییرات رژیم غذایی در موارد افسردگی ناچیز تا متوسط بیشترین اثر رو داره.

جودو سرو افسردگی

جودوسر به دلیل خاصیت ضد افسردگی اون شناخته شده و منبع غنی ساپونینا، آلکالوئیدها، ویتامینای B و فلاونوئیدهاه. مصرف پوره جودوسر واسه مبتلایان به مریضیای روحی خوبه.

برگ ریحان و افسردگی

واسه جفت و جور سالادها استفاده می شه و سال هاست که خاصیت ضد افسردگی اون شناخته شده. روغنای فرار و کافور ریحان از ترکیبات فعال این گیاه هستن.

فولات و افسردگی

کلم بروکسل، کلم بروکلی، شلغم، مارچوبه، اسفناج، کلم قمری و لوبیا چشم بلبلی از منابع غنی فولات هستن. افسردگی از علائم شایع کمبود فولاته. دیده شده، آدمایی که سطح فولات کمتری دارن به داروهای ضد افسردگی مانند مهارکننده سروتونین جواب ضعیف تری میدن. غلات صبحونه، نونا و عصاره مخمر که با اسید فولیک غنی شدن به افزایش سطح این ویتامین در بدن کمک می کنن.

ویتامین B6 و افسردگی

گوشت بدون چربی و شیر کم چرب از منابع خوب ویتامین B6 هستن. این ویتامین واسه تبدیل تریپتوفان به منتقل کننده عصبی شیمیایی سروتونین لازمه. سروتونین هورمون مسئول احساس شادابیه. در بعضی آزمایشا دیده شده که سطح ویتامین B6 در افراد دپرس به مراتب پایین تر از افراد غیر افسره س.

مواد غذایی که باید در افسردگی دوری شن

شکر، عسل، شیرینیا، بیسکویت، کیک، نوشیدنیای شیرین که باعث افزایش یهویی و بعد کاهش قند خون می شن باید محدود شن. این مواد غذایی باعث شدید شدن علائم دلتنگی و احساسات مربوط به افسردگی می شن.

آمینها و افسردگی

پنیر، پنیر رسیده یا روند شده، عصاره گوشت، شاه ماهی کنسرو شده با ترشی، طعم دهنده ها و نوشیدنیای الکلی شامل آمینای فعالی مثل تیرامین، هیستامین و دوپامین هستن. آدمایی که از داروهای کنترل کننده مونوآمینو اکسیداز استفاده می کنن باید از مصرف این مواد غذایی دوری کنن. نبود رعایت این موضوع باعث بروز عکس العملای شدید و ناخوشایند خصوصا سردرد و افزایش فشار خون می شه.

بقیه اقدامات جهت رفع افسردگی

افشره جودوسر و آب ریحان از جمله گیاهان دارویی هستن که به وسیله گیاه شناسا تجویز می شن. گیاه هایپریکوم واسه درمان افسردگی ناچیز، بی خوابی، اضطراب، سردردهای عصبی، سردردهای دوران قاعدگی و میگرن بکار میره و عصاره یا قرص اونو میشه از داروخونه و عطاری جفت و جور کرد.

لادن گیاهی، متخصص تغذیه
جمع آوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health

.

منبع :

Related articles

آیا من به بیماری ام اس دچار شده ام؟ | بیماری

علایم اولیه مریضی ام.اس چیه مریضی ام.اس یا اسکلروز چندگانه یه مشکل در سیستم ایمنی خودکار بدنه که می تونه منتهی به فلج شدید شه. مشکل سیستم ایمنی خودکار وضعیتیه که در اون بدن آنتی بادیهایی رو تولید می کنه که به بافتای خودش حمله می کنن. در بدن افراد گرفتار به این مریضی آنتی […]

Learn More

آیا موهای چرب بیشتر می ریزند؟ | بیماری

آدمایی که پوست چرب دارن، بهتره در شستشو صورت دقت کنن. یه متخصص پوست و مو میگه: دلیل اصلی چربی موی سر، ترشح زیاد چربی بعد از سن بلوغه و ۸۰ درصد افراد مو و پوست چرب دارن.پرویز طوسی در جواب به این سوال که «دلیل اصلی چربی موی سر چیه و چیجوری درمان می […]

Learn More

آیا مواد غذایی با کالری منفی وجود دارند؟ | تغذیه سالم

کالری منفی ترکیب رویا گونه ایه که خیلیا رو وسوسه می کنه. فکر کنین غذا بخورین و لاغر شید. بهتر از این چه می خواین. بعضی از ترفندها در رژیم غذایی واسه جلوگیری از چاقی و کاهش وزن هست. معمولا خیلی از رژیمای غذایی تلاش در محدود کردن حجم و اندازه یا تنوع غذای مصرفی […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *