آیا مواد غذایی خام سالم تر از مواد غذایی پخته شده است؟ | تغذیه سالم

طبخ و پز مواد غذایی می تونه طعم و مزه اونو بهتر کنه اما اونم می تونه محتوای تغذیه رو عوض کنه خیلی مهمه بعضی از ویتامینا با پختن مواد غذایی از کف میره در حالی که یه سریای دیگه واسه استفاده بدن شما بیشتر می شن.

بعضی ادعا می کنن که خوردن غذاهای خام درجه اول، واسه سلامت بهتره با این حال، بعضی غذاهای پخته امتیازات تغذیه روشن دارن. این مقاله به بررسی امتیازات هر دو غذاهای خام و پخته می پردازه.

یه رژیم غذایی خام چیه؟

غذاهای خام غذاهایی هستن که پخته شده و یا پردازش شده نیستن.
در حالی که سطوح جور واجور از رژیمای غذایی خام هست که همه اونا شامل خوردن غذاهای بیشتر گرما ندیده، نپخته و فرآوری نشده کلا، یه رژیم غذایی خام مواد غذایی هستن که دست کم ۷۰٪ از غذاهای خام ساخته شده.
رژیم غذایی بیشتر شامل غذاهای تخمیری، دانه های جوونه زده، آجیل و دانه، علاوه بر میوه ها و سبزیجات خامه.
خیلی از خام خواران یه رژیم غذایی، گیاهخواری با نابود کردن اجناس حیوونی و خوردن غذاهای گیاهی بیشترً خام مصرف می کنن با این حال، تعداد کمی هم اجناس لبنی خام، ماهی و حتی گوشت خام مصرف می کنن.
طرفداران ادعا می کنن که غذاهای خام مغذی تر از غذاهای پخته شده چون آنزیما، همراه با بعضی از مواد مغذی، در روند طبخ و پز از بین میره بعضی فکر می کنن که مواد غذایی پخته شده در واقع سمیه.
در حالی که بعضی از امتیازات روشن واسه خوردن میوه ها و سبزیجات خام هست هم اینکه بعضی از مشکلات بالقوه با مواد غذایی یه رژیم غذایی خام هست.
پیروی از یه رژیم غذایی خام به دلیل مواد غذایی سفت و سخت بسیار سخته و تعدادی از مردم که از یه رژیم غذایی به طور کامل خام استفاده می کنن خیلی کم هستن.
علاوه بر این، بعضی از مواد غذایی شامل باکتریای خطرناک و میکروارگانیسمای هستن که فقط با طبخ و پز از بین می رن خوردن یه رژیم غذایی به طور کاملً خام شامل ماهی و گوشت با یه خطر دچار شدن به یه مریضی منتقله از غذا همراه س.

طبخ و پز ممکنه آنزیمهای اجناس غذایی رو نابود کنه

وقتی که شما یه غذا مصرف می کنین آنزیمای گوارشی در بدن شما به شکستن مولکولای اون واسه جذب بهتر کمک می کنه.
غذایی که می خورید هم شامل آنزیمهاییه که به هضم غذا کمک می کنه.
آنزیما به دما حساس هستن و خیلی راحت در برابر دمای بالا غیر فعال می شن در واقع، تقریباً تموم آنزیما در گرما بیشتر از ۱۱۷ درجه فارنهایت (۴۷ درجه سانتی گراد) غیر فعال می شن.
این یکی از بحثای اصلی در پشتیبانی از مواد غذایی رژیم غذایی خامه وقتی که آنزیم مواد غذایی در طول روند طبخ و پز تغییر داده شن آنزیمای بیشتری از بدن شما واسه هضم اون لازمه.
طرفداران رژیمای غذایی خام ادعا می کنن که این استرس رو در بدن شما قرار میده و می تونه به کمبود آنزیم منجر شه با این حال، هیچ مطالعه علمی واسه پشتیبانی از این ادعا موجود نیس.
بعضی از محققان می گن که هدف اصلی از آنزیم مواد غذایی خام تغذیه رشد گیاه س و واسه کمک به آدم در هضم نیس.
علاوه بر این، بدن آدم آنزیمای لازم واسه هضم غذا رو تولید می کنه و بدن بعضی آنزیما رو جذب و دوباره ترشح می کنه و بعیده که هضم مواد غذایی به کمبود آنزیم منجر شه.
علاوه بر این، علم هنوز هیچ اثرات سوء بر سلامت آدم از خوردن غذاهای پخته شده با آنزیم دناتوره رو نشون نداده.

بعضی ویتامینای محلول در آب در روند طبخ و پز از کف میره

غذاهای خام ممکنه در بعضی مواد مغذی از غذاهای پخته شده غنی تر باشه.
بعضی از مواد مغذی می تونه خیلی راحت غیر فعال و یا می تونن از مواد غذایی در طول روند طبخ و پز شسته شن ویتامینای محلول در آب، مانند ویتامین C و ویتامین B به طبخ و پز حساس هستن و از دست می رن.
در واقع، جوشوندن سبزیجات ممکنه محتوای ویتامینای محلول در آب رو به اندازه ۵۰ – ۶۰ ٪ رو کم کنه.
بعضی از مواد معدنی و ویتامین A هم در طبخ و پز هر چند به اندازه کم از دست می رن ویتامینای محلول در چربی D ،E و  K بیشترً به وسیله طبخ و پز بی تاثیر هستن.
جوشوندن در از دست دادن مواد مغذی بیشتر موثره در حالی که روشای دیگه طبخ و پز واسه حفظ مواد مغذی موجود در مواد غذایی موثرتره.
بخارپز، کباب کردن و سرخ کردن، بعضی از بهترین روشای طبخ سبزیجات واسه حفظ مواد مغذیه.
در آخر، یه وقتی که مواد غذایی در برابر گرم کردن هستن بر محتوای مواد مغذی اون تاثیر میذاره پختن طولانی تر مواد غذایی، بیشتر در از دست دادن مواد مغذی اون موثره.

اجناس غذایی پخته شده ممکنه واسه جویدن و هضم راحت تر باشه.

جویدن اولین قدم مهم در روند گوارشه عمل جویدن تیکهای خیلی از مواد غذایی رو به ذرات کوچیک تجزیه می کنه و می تونه دلیل هضم شه.
جویدن ناجور مواد غذایی واسه بدن واسه هضم بسیار مشکل تره و می تونه دلیل گاز و نفخ شه علاوه بر این، نیاز به انرژی و تلاش واسه به درستی جویدن غذاهای خام نسبت به پخته شده به طور زیادی بیشتره.
روند طبخ و پز، مواد غذایی رو تجزیه می کنه بعضی از الیاف اون و دیواره سلولای گیاهی، واسه هضم و جذب مواد مغذی در بدن آسون تره.
طبخ و پز هم کلا باعث بهتر شدن طعم و عطر مواد غذاییه که باعث می شه اون واسه خوردن بسیار لذت بخش تر شه.
هر چند تعدادی از خام خواران گوشت خام رو به مقدار کم مصرف می کنن جویدن و هضم گوشت وقتی که پخته شه آسون تره.
طبخ و پز درست غلات و حبوبات نه فقط باعث بهتر شدن توانایی هضم اونا می شه بلکه تعداد ضد مواد مغذی اونو هم کم می کنه ترکیبات ضد مواد مغذی مانع از توانایی بدن واسه جذب مواد مغذی در غذاهای گیاهیه.
توانایی هضم مواد غذایی مهمه چون بدن شما فقط وقتی می تونه فواید سلامتی مواد غذایی رو دریافت کنه که قادر به جذب مواد مغذی ان باشه.
بعضی از مواد غذایی پخته شده ممکنه مواد مغذی بیشتری نسبت به مواد غذایی خام واسه بدن شما جفت و جور کنن چون اونا واسه جویدن و هضم راحت تر هستن.

طبخ و پز باعث افزایش ظرفیت آنتی اکسیدانی بعضی از سبزیجات می شه

تحقیقات نشون دادن که طبخ و پز سبزیجات در دسترس بودن آنتی اکسیدان هایی مانند بتا کاروتن و لوتین رو زیاد می کنه.
بتا کاروتن آنتی اکسیدانی بسیار قویه که در بدن به ویتامین A تبدیل می شه.
رژیم غذایی غنی از بتا کاروتن با کم شدن خطر بیماریای قلبی در ارتباطه.
آنتی اکسیدان لیکوپن هم خیلی راحت به وسیله بدن شما جذب می شه وقتی که شما اونو از غذاهای پخته شده به جای غذاهای خام دریافت کنین.
لیکوپن با کم شدن خطر سرطان پروستات در مردان و کاهش خطر دچار شدن به بیماریای قلبی در ارتباطه.
یه مطالعه نشون داد طبخ و پز گوجه فرنگی ویتامین C اونو ۲۹ درصد کم می کنه در حالی که اندازه لیکوپن در عرض نیم ساعت از طبخ و پز دو برابرمی شه هم اینکه، ظرفیت کامل آنتی اکسیدانی گوجه فرنگی رو تا ۶۰٪ زیاد شده.
مطالعه دیگری نشون داده که طبخ و پز ظرفیت آنتی اکسیدانی و محتوای ترکیبات گیاهی موجود در هویج، کلم بروکلی و کدو سبز رو زیاد می کنه.
آنتی اکسیدانا مهم هستن چون اونا بدن رو از مولکولای مضر به نام رادیکالای آزاد مراقبت می کنه یه رژیم غذایی پر از آنتی اکسیدان با کم شدن خطر دچار شدن به بیماریای طولانی در ارتباطه.

طبخ و پز باکتریای مضر و میکروارگانیسم رو نابود می کنه

بهتره مواد غذایی خاص پخته شده مصرف شه مواد غذایی خام ممکنه شامل باکتریای مضر باشه و طبخ و پز باکتری غذا، مریضی منتقله از غذا رو میکشه.
با این حال، میوه ها و سبزیجات خام کلا واسه مصرف ایمن هستن تا وقتی که اونا آلوده نشن.
اسفناج، کاهو، گوجه فرنگی و جوونه خام بعضی از میوه ها و سبزیجاتی هستن که بیشتر به وسیله باکتری آلوده ان.
گوشت خام، ماهی، تخم مرغ و فراوردهای لبنی بیشتر شامل باکتری هستن که می تونه شما رو مریض کنه.
اشریشیا کلی، سالمونلا، لیستریا و کمپیلوباکتر بعضی از باکتریای معموله که ممکنه در غذاهای خام یافت شه.
بیشتر باکتریا نمی تونن در دمای بیشتر از ۱۴۰ درجه فارنهایت (۶۰ درجه سانتی گراد) زنده بمونن این به این معنیه که طبخ و پز به طور موثر، باکتری و خطر دچار شدن به مریضی منتقله از غذا رو کم می کنه.
شیر تولیدی تجاری، پاستوریزه س و به این معنیه که واسه کشتن باکتریای مضر گرما داده شده.
مصرف گوشت، تخم مرغ و یا فراوردهای لبنی خام یا نیم پز پیشنهاد نمی شه اگه شما انتخاب می کنین این غذاهای خام رو واسه خوردن، مطمئن شید که مواد غذایی تازه س و خرید اونو از یه منبع قابل اعتماد باشه.
خام یا پخته خوردن غذا ممکنه به مواد غذایی بستگی داشته باشه
نه یه رژیم غذایی به طور کاملً خام و نه به طور کامل پخته شده رو میشه با علم توجیه کرد.
دلیلش اینه که هر دو میوه ها و سبزیجات خام و پخته دارای فایده های درمانی جور واجور، از جمله کاهش خطر دچار شدن به بیماریای طولانی هستن.
مواد غذایی باید خام یا پخته مصرف شه ممکنه به مواد غذایی بستگی داشته باشه.
اینجا چند نمونه از غذاهایی که هم خام اون و هم پخته شده سالم هستن عبارتند از:

غذاهایی خام سالم

کلم بروکلی: کلم بروکلی خام شامل سه برابر مقدار سولفورافان، یه ترکیب گیاهی ضد سرطان، نسبت به کلم بروکلی پخته س.
کلم: طبخ و پز کلم آنزیم میروسیناز رو نابود می کنه که نقش مهمی در پیشگیری از سرطان اجرا می کنه اگه شما طبخ کلم رو انتخاب کنین این کار رو به مدت کوتاهی انجام بدین.
پیاز: پیاز خام یه عامل ضد پلاکته که منتهی به پیشگیری از بیماریای قلبی می شه طبخ و پز پیاز این اثر به درد بخور رو کم می کنه.
سیر: ترکیبات گوگردی موجود در سیر خام دارای خواص ضد سرطانه طبخ و پز سیر این ترکیبات گوگرد رو نابود می کنه.

غذاهایی پخته شده سالم

مارچوبه: طبخ و پز، مارچوبه دیواره های سلولای فیبری اونو تجزیه می کنه و فولات و ویتامینای A ،C و  E بیشتری واسه جذب می سازه.
قارچ: پختن قارچ دلیل کاهش آگارتین یه ماده بالقوه سرطان زا موجود در قارچ می شه طبخ و پز هم به منتشر کردن ارگوتیونین، یه آنتی اکسیدان قوی قارچ کمک می کنه.
اسفناج: وقتی که اسفناج پخته شده مواد مغذی اون مانند آهن، منیزیم، کلسیم و روی واسه جذب در دسترس تره.
گوجه فرنگی: طبخ و پز تا حد زیادی آنتی اکسیدان لیکوپن موجود در گوجه فرنگی رو زیاد می کنه.
هویج: هویج پخته شامل بتا کاروتن بیشتری از هویج خامه.
سیب زمینی: نشاسته سیب زمینی تقریباً غیر قابل هضم تر نسبت به سیب زمینی پخته شده.
حبوبات: حبوبات خام یا نیم پز شامل سموم خطرناک به نام لکتینه لکتین با خیساندن و طبخ و پز مناسب حذف می شه.
گوشت، ماهی و مرغ: گوشت خام، ماهی و مرغ ممکنه دارای باکتری باشه که می تونه دلیل بیماریای منتقله از غذا شه طبخ و پز این غذاها باکتریای مضر میکشه.

مطالب در رابطه

  • لبنیات خام خوب یا بد
  • خوردن تخم مرغ خام ایمن و سالمه؟

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت

Related articles

آیا مکمل ها و ویتامین ها خطر و عوارض دارند؟ | بیماری

: تحقیقات همیشه نشون داده کسائی که زیاد میوه و سبزی مصرف می کنن در برابر بیماریا و عوامل مریضی رو مقاوم ترن و سیستم ایمنی بدن اونا از قدرت بیشتری برخورداره با مصرف مرتب میوه و سبزیا خیلی از نیازای بدن به ویتامینا و املاح تامین می شه . واسه تقویت هر چی بیشتر […]

Learn More

آیا ممکن است کسی نگران هم جنس گرا بودنش باشد؟ | بیماری

: سرویس سلامت آکا ایران به نقل از دکتر سلام: بعضی از افراد در مورد گرایش جنسی شون و این که هم جنس گرا یا دو جنس گرا هستن نگرانن. از اون جا که گرایش جنسی افراد با عوامل زیادی مثل تمایلات، تخیلات، رفتار با بقیه، اصول مذهبی، خانوادگی، اجتماعی و شاید سابقه سوء استفاده در […]

Learn More

آیا من به بیماری ام اس دچار شده ام؟ | بیماری

علایم اولیه مریضی ام.اس چیه مریضی ام.اس یا اسکلروز چندگانه یه مشکل در سیستم ایمنی خودکار بدنه که می تونه منتهی به فلج شدید شه. مشکل سیستم ایمنی خودکار وضعیتیه که در اون بدن آنتی بادیهایی رو تولید می کنه که به بافتای خودش حمله می کنن. در بدن افراد گرفتار به این مریضی آنتی […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *