آیا موز برای شما بد است؟ | رژیم غذایی

مجموعه: رژیم درمانی

موز واسه شما بده؟

موز شامل فولات یا ویتامین B9ه، که از ویژگیای ضد افسردگی سود می بره

 

موز از محتوای بالای پتاسیم، فیبر، و آنتی اکسیدان ها سود می بره، از این رو یه ماده غذایی مغذیه.

 

با این وجود، موز از محتوای بالای کربوهیدارتا و قند هم برخورداره که این سوال رو واسه خیلیا بوجود میاره که مصرف موز واسه من بده؟

جواب منفیه، چون موز یه ماده غذایی سالم حساب می شه. موز پر از پتاسیم و یه نوع فیبر به نام پکتینه. این میوه هم اینکه شامل ویتامین C، منیزیم، و ویتامین B6ه. آنتی اکسیدانای موجود در موز هم اونو به گزینه ای سالم تر تبدیل می کنن، چون این آنتی اکسیدانا مراقبت در برابر رادیکالای آزاد رو ارائه می کنن. هم اینکه، موز به کاهش تورم کمک می کنه، از کاهش وزن پشتیبانی می کنه، از شما در برابر دچار شدن به دیابت مراقبت می کنه، و سیستم عصبی بدن آدم رو تقویت می کنه. این میوه واسه سیستم ایمنی بدن آدم هم خوبه، چون به تولید گلبولای سفید کمک می کنن.

 

این نکته که موز از محتوای بالای قند و کربوهیدارتا برخورداره، درسته، اما حتی در این شرایط هم بعضی کارشناسان فکر می کنن که این میوه واسه بیماران گرفتار به دیابت بد نیس، چون از شاخص گلیسمی بسیار بالا بهره مند نیس. با در نظر گرفتن اندازه رسیدگی، موز معمولا دارای ارزش شاخص گلیسمی بین ۴۲ و ۶۲ه، از این رو مصرف متعادل اون به افزایش سریع قند خون منجر نمی شه. شما باید از مصرف بیشتر از اندازه و موزهای بسیار رسیده دوری کنین.

 

فواید مصرف موز

موز نه فقط بد نیس، بلکه می تونه فواید سلامت مختلفی رو ارائه کنه که در ادامه به بعضی از اونا اشاره شده.

موز از فیبر فراوون برخورداره

موزها اندازه زیادی فیبر به شما میدن. اونا منبعی غنی واسه فیبر محلول و نامحلول هستن. فیبر محلول حس سیری رو بهتر کنه. این شرایط از پرخوری جلوگیری کرده و به کنترل وزن کمک می کنه. هم اینکه، این ویژگی گوارش رو بهتر کنه، که به نوبه خود بهبود سلامت کلی آدم رو به دنبال داره.

 

موزها به عنوان یه میان وعده مقوی و سالم قابل استفاده هستن

 

موز از سلامت قلبی عروقی پشتیبانی می کنه

هر وعده موز دوز خوبی از پتاسیم رو در اختیار بدن آدم قرار میده. این الکترولیت معدنی به سرعت وارد جریان خون می شه و در کمترین زمان ممکن به سلولا می رسه. با حرکت در امتداد غشاهای سلولی، پتاسیم به حفظ تعادل مایع کمک می کنه، که به نوبه خود در تنظیم ضربان قلب نقش داره. اگه با کمبود پتاسیم مواجه باشین، امکان دچار شدن به مشکلات ریتمی قلب هست. مصرف ۴,۷۰۰ میلی گرم پتاسیم در روز مهمه و یه موز می تونه تا ۳۶۰ میلی گرم از این ماده معدنی رو تامین کنه.

 

موز به بهتر شدن شرایط خواب کمک می کنه

مصرف منظم موز به تجربه خواب بهتر کمک می کنه. این میوه شامل تریپتوفانه که ترشح ملاتونین رو تحریک می کنه. بدن آدم از ملاتونین به یه عنوان یه سیگنال واسه آرامش و خوابیدن استفاده می کنه. سطوح عادی ملاتونین در بدن آدم کسب آرامش و تنظیم خواب رو بهتر کنه.

 

موز به کاهش کلسترول بد کمک می کنه

اگه رژیم غذایی شما پر از چربیای ترانس باشه، در آخر ممکنه با افزایش سطوح کلسترول بد (LDL) مواجه شید. این شرایط می تونه به تشکیل مریضی قلبی و مشکلات سلامت دیگه منجر شه. مصرف موز کمک حال شما واسه مقابله با این شرایط هستش، چون این میوه شامل ترکیباتی به نام فیتواسترولا هستش که می تونن به کاهش کلسترول بد کمک کنن. علاوه بر این، موز شامل ویتامین B6ه، که عنصری لازم واسه سیستم ایمنی بدن آدم، سلامت قلب، کارکرد سیستم عصبی و سلامت گوارش حساب می شه.

 

هر وعده موز دوز خوبی از پتاسیم رو در اختیار بدن آدم قرار میده

 

موز با کم خونی مقابله می کنه

اگه به کم خونی یا آنمی گرفتار هستین، که به واسطه کمبود آهن بوجود اومده، اضافه کردن موز به رژیم غذایی می تونه اقدامی در جهت درست باشه. آدم وقتی به کم خونی گرفتار می شه که بدن به اندازه کافی گلبول قرمز در اختیار نداره. این شرایط می تونه موجب تشکیل مشکلاتی مانند تنگی نفس، خستگی، و رنگ پریدگی پوست شه.

 

موز خلق و خو رو بهتر کنه

موز شامل فولات یا ویتامین B9ه، که از ویژگیای ضد افسردگی سود می بره. این به معنی اون هستش که افزایش مصرف فولات ممکنه به مقابله با افسردگی و بهبود خلق و خو به طور همزمان کمک کنه. مصرف موز موجب می شه تا ورود مواد شیمیایی مسئول احساس خوب به مغز تسریع شه. هم اینکه، واسه مقابله با استرس و اضطراب هم می تونین مصرف موز رو مورد توجه بذارین.

 

در کنار فولات، موز شامل تریپتوفانه که ترشح سروتونین رو تحریک می کنه و این شرایط به نوبه خود خلق و خو رو بهتر کرده و استرس و اضطراب رو کم می کنه. این ماده به درمان بی خوابی هم کمک می کنه. وقتی که خواب خوب شبونه رو تجربه کنین، احساس بهتری دارین و موز به واقع می تونه در این مورد کمک حال شما باشه.

 

موز استخون رو تقویت می کنه

موز از کلسیم بالایی بهره مند نیس، اما بازم می تونه به تقویت استخوانا کمک کنه. موز شامل فروکتولیگوساکاریدهای پری بیوتیکه که در دستگاه گوارش تخمیر می شن و جذب کلسیم از مواد غذایی دیگه رو واسه بدن آسون کردن می کنن. این شرایط به نوبه خود در کمک به تقویت استخوانا نقش داره و فواید سلامت دیگری رو هم ارائه می کنه.

 

موز به کاهش وزن کمک می کنه

با اینکه موز شامل قند و کربوهیدارتا هستش، اما بازم می تونه در کاهش وزن کمک حال شما باشه. اونا از شیرینی طبیعی سود می برن، از این رو دیگه تمایلی به مصرف مواد دیگه واسه فرو نشاندن میل خود به شیرینی دارین. یه موز بزرگ تنها ۹۰ کالری داره، که بسیار کمتر از یه قالب شکلات یا خوراکیای شیرین دیگه حساب می شه. علاوه بر این، موز محتوای فیبر بالایی داره. فیبر احساس پری رو در شما بوجود میاره و از درد گرسنگی پیشگیری می کنه. هم اینکه، این شرایط از پرخوری جلوگیری کرده و بر همین پایه به کاهش وزن کمک می کنه.

 

.

منبع :

Related articles

آیا می توان از آلزایمر پیشگیری کرد ؟ & | سالمندان

میشه از فراموشی پیشگیری کرد ؟ مریضی فراموشی ( Alzheimer’s disease ) عبارت است از یه مریضی مغزی که مشخصه اون رو به نابودی گذاشتن کم کم تواناییای ذهنی است . نوع خیلی سریعً پیش رونده اون در سنین ۴۵-۳۶ سالگی ظاهر میشه. نوع کم کمکً پیش رونده اون که در اون علایم به کندی […]

Learn More

آیا می توان درد ناشی از سرطان را تسکین داد؟ | تغذیه سالم

میشه درد به وجود اومده به وسیله سرطان رو آرامش داد؟ دچار شدن به سرطان معنیش این نیس که شما حتما درد خواهید کشید، اما اگه درد دارین، می تونین اونو با دارو و روشای درمانی دیگه کنترل کنین. میشه درد به وجود اومده به وسیله سرطان رو آرامش داد؟ میشه درد به وجود اومده […]

Learn More

آیا می توان به هنگام بیماری ورزش کرد؟ | بیماری

: میشه به هنگام مریضی ورزش کرد؟ : آکا ایران: با اینحال که ورزش باعث سالم تر شدن تیم ایمنی بدن می شه و یکی از فواید ورزش کمتر شدن احتمال بیماریه، اما همیشه این سوال پیش میاد که ورزش واسه افراد مریض، خوبه یا خیر؟به گزارش به نقل از ایسنا ، پزشکان فکر می […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *