آیا موز چاق کننده است؟ | سبزیجات

موز چاق کننده س؟

در باور عمومی موز یه میوه پرکالریه و باعث چاقی می شه. پس آدمایی که قصد لاغر شدن دارن باید از خوردن اون دوری کنن. اما کارشناسان فکر می کنن موز با وجود انرژی زا بودن ً باعث چاقی نمی شه. در ادامه در مورد این موضوع بیشتر توضیح می دیم.

مریم مرادیان – بخش تغذیه و آشپزی تبیان

موز چاق کننده است؟

ارزش غذایی موز

موز به خاطر ترکیباتش یه میوه مغذیه. واقعا موز عناصر لازم بدن رو به اون میرسونه. این میوه شامل سه قند طبیعی به اسمای ساکروز، فروکتوز و گلوکزه. قندهایی که خیلی راحت جذب بدن می شن و به سرعت کالری و در نتیجه انرژی به بدن می رسونن. موز شامل ویتامینا، مواد معدنی، پروتئینا و مخصوصاً تریپتوفانه. این پروتئین در بدن به سروتونین تبدیل می شه و خاصیت آرامش بخشی داره. موز منبع فیبر و آبه و در کارکرد روده ها و هضم غذا اثر داره.

موز: کالری و چربی

یه عدد موز ۱۰۰ گرمی کالری داره. همین مقدار سیب هم شامل ۵۲ کالریه. پس میفهمید که موز کالری متوسطی داره. در واقع یه عدد موز پوست کنده به زحمت بیشتر از ۱۰۰ گرم وزن داره. حال اینکه یه عدد سیب پوست کنده و بدون هسته حدود ۲۰۰ گرمه. پس کالری یه عدد سیب به ۱۰۵ هم می رسه که در مقایسه با یه عدد سیب بیشتره.

موز شامل ویتامینا، مواد معدنی، پروتئینا و مخصوصاً تریپتوفانه. این پروتئین در بدن به سروتونین تبدیل می شه و خاصیت آرامش بخشی داره

کالری موز مربوط به قندهای طبیعی اون هستش که حدود درصد ترکیب اونو تشکیل میدن و ۷ درصد بقیه به پروتئینا و چربیا (بدون خطر واسه کلسترول) مربوط می شه. اندازه این چربیا بسیار کمه و نمی تونه باعث چاقی شه. در واقع با مصرف موز بدنتون رو تغذیه می کنین نه سلولای چربی تون رو.
موز میوه ای به درد بخور واسه سلامتی بوده و چاق کننده نیس. افراد خاص باید موز رو (به دلیل اندازه بالای قند و پتاسیم) در حد تعادل مصرف کنن. منظور از افراد خاص دیابتیا و افراد گرفتار به مشکل کلیوی هستن. یادتون نره که موز پتاسیم بالا و سدیم کمی داره.
اندازه بالای پتاسیم کالری سوز است و به بدن کمک می کنه تا چربی بسوزونه. در نتیجه مصرف متعادل و به اندازه موز با وجود انرژی زا بودن باعث چاقی نمی شه.

.

منبع :

Related articles

آیا مواد غذایی ارگانیک بهتر هستند؟ | تغذیه سالم

مواد غذایی ارگانیک واسه محیط زیست مناسب تر هستن، در جفت و جور اونا از سموم و آفت کش ها استفاده نمی شه و با این وجود فرم ظاهری مناسبی ندارن، گران تر هستن و … کلمه ارگانیک به معنی روشیه که کشاورزان و دامداران اجناس کشاورزی خود مانند میوه ها، سبزیجات، غلات، لبنیات و […]

Learn More

آیا من هم باید واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنم؟ | بیماری

: من هم باید واکسن آنفلوآنزا رو تزریق کنم؟ : *علیرضا داودی: دچار شدن به سرماخوردگی در آدمایی که سیستم ایمنی اونا سالمه هیچ خطری که نداره، که هیچ، بلکه دچار شدن به اون، واسه بدن مردم، مخصوصا کودکان، حکم واکسیناسیون داره. به همین دلیله با افزایش سن کودکان، اندازه دچار شدن به سرماخوردگی در […]

Learn More

آیا می توان با حمام کردن به آرامش رسید؟ | طب ایرانی

میشه با حموم کردن به آرامش رسید؟ حموم ؛ درمان طبیعی اضطراب و استرس حموم آب گرم : هرچقدر هم احساس اضطراب داشته باشین، پس از استراحت در سونای خشک یا بخار، احساس آرامش دارین. با گرم کردن بدن خود، گرفتگی عضلات و استرس خود رو کاهش می دید. احساس گرما به عصبا دستور کنترل […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *