آیا موز چاق کننده است؟ | سبزیجات

موز چاق کننده س؟

در باور عمومی موز یه میوه پرکالریه و باعث چاقی می شه. پس آدمایی که قصد لاغر شدن دارن باید از خوردن اون دوری کنن. اما کارشناسان فکر می کنن موز با وجود انرژی زا بودن ً باعث چاقی نمی شه. در ادامه در مورد این موضوع بیشتر توضیح می دیم.

مریم مرادیان – بخش تغذیه و آشپزی تبیان

موز چاق کننده است؟

ارزش غذایی موز

موز به خاطر ترکیباتش یه میوه مغذیه. واقعا موز عناصر لازم بدن رو به اون میرسونه. این میوه شامل سه قند طبیعی به اسمای ساکروز، فروکتوز و گلوکزه. قندهایی که خیلی راحت جذب بدن می شن و به سرعت کالری و در نتیجه انرژی به بدن می رسونن. موز شامل ویتامینا، مواد معدنی، پروتئینا و مخصوصاً تریپتوفانه. این پروتئین در بدن به سروتونین تبدیل می شه و خاصیت آرامش بخشی داره. موز منبع فیبر و آبه و در کارکرد روده ها و هضم غذا اثر داره.

موز: کالری و چربی

یه عدد موز ۱۰۰ گرمی کالری داره. همین مقدار سیب هم شامل ۵۲ کالریه. پس میفهمید که موز کالری متوسطی داره. در واقع یه عدد موز پوست کنده به زحمت بیشتر از ۱۰۰ گرم وزن داره. حال اینکه یه عدد سیب پوست کنده و بدون هسته حدود ۲۰۰ گرمه. پس کالری یه عدد سیب به ۱۰۵ هم می رسه که در مقایسه با یه عدد سیب بیشتره.

موز شامل ویتامینا، مواد معدنی، پروتئینا و مخصوصاً تریپتوفانه. این پروتئین در بدن به سروتونین تبدیل می شه و خاصیت آرامش بخشی داره

کالری موز مربوط به قندهای طبیعی اون هستش که حدود درصد ترکیب اونو تشکیل میدن و ۷ درصد بقیه به پروتئینا و چربیا (بدون خطر واسه کلسترول) مربوط می شه. اندازه این چربیا بسیار کمه و نمی تونه باعث چاقی شه. در واقع با مصرف موز بدنتون رو تغذیه می کنین نه سلولای چربی تون رو.
موز میوه ای به درد بخور واسه سلامتی بوده و چاق کننده نیس. افراد خاص باید موز رو (به دلیل اندازه بالای قند و پتاسیم) در حد تعادل مصرف کنن. منظور از افراد خاص دیابتیا و افراد گرفتار به مشکل کلیوی هستن. یادتون نره که موز پتاسیم بالا و سدیم کمی داره.
اندازه بالای پتاسیم کالری سوز است و به بدن کمک می کنه تا چربی بسوزونه. در نتیجه مصرف متعادل و به اندازه موز با وجود انرژی زا بودن باعث چاقی نمی شه.

.

منبع :

Related articles

آیا مصرف هندوانه عامل چاقی در آن ها است؟ | طب ایرانی

به نظر شما کسی با خوردن هندوانه چاق میشه؟مصرف هندوانه اگه به صورت ناشتا یا هنگام تشنگی شدید انجام نشه، نه فقط بسیار سودمنده، بلکه در رژیم لاغری هم غذای بسیار سالمی بوده و می تونه به لاغری کمک کنه.هندوانه کم کالریه. هر یک پیمانه هندوانه فقط ۵۰ کالری انرژی داره.     واسه کاهش […]

Learn More

آیا می توان روغن کرچک را برای رشد مو استفاده کرد؟ | تغذیه سالم

میشه روغن کرچک رو واسه رشد مو استفاده کرد؟ روغن کرچک از دانه های گیاه communis Ricinus ساخته شده از اون بیشتر به عنوان یه ملین استفاده می شه این در روده شکسته شده و دلیل حرکت روده ها می شه اما خواص طبیعی ضد ویروسی و ضد میکروبی روغن کرچک اونو واسه مشکلات پوستی […]

Learn More

آیا مصرف کافئین برای کودکان مضر است؟ | بیماری

اگه شما اهل نوشیدن چای یا قهوه باشین، حتماً میدونید کافئین موجود در این نوشیدنیا، دارای اثرات تحریک کننده ای مثل افزایش هوشیاری، انرژی و تمرکزه. در واقع، این خاصیت اصلی ترین عاملیه که دلیل شده بزرگسالان از این نوشیدنیا استفاده کنن. اما در کودکان، اثرات کافئین می تونه برعکس باشه و به کاهش توانایی […]

Learn More

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *