آیا موز چاق کننده است؟ | سبزیجات

موز چاق کننده س؟

در باور عمومی موز یه میوه پرکالریه و باعث چاقی می شه. پس آدمایی که قصد لاغر شدن دارن باید از خوردن اون دوری کنن. اما کارشناسان فکر می کنن موز با وجود انرژی زا بودن ً باعث چاقی نمی شه. در ادامه در مورد این موضوع بیشتر توضیح می دیم.

مریم مرادیان – بخش تغذیه و آشپزی تبیان

موز چاق کننده است؟

ارزش غذایی موز

موز به خاطر ترکیباتش یه میوه مغذیه. واقعا موز عناصر لازم بدن رو به اون میرسونه. این میوه شامل سه قند طبیعی به اسمای ساکروز، فروکتوز و گلوکزه. قندهایی که خیلی راحت جذب بدن می شن و به سرعت کالری و در نتیجه انرژی به بدن می رسونن. موز شامل ویتامینا، مواد معدنی، پروتئینا و مخصوصاً تریپتوفانه. این پروتئین در بدن به سروتونین تبدیل می شه و خاصیت آرامش بخشی داره. موز منبع فیبر و آبه و در کارکرد روده ها و هضم غذا اثر داره.

موز: کالری و چربی

یه عدد موز ۱۰۰ گرمی کالری داره. همین مقدار سیب هم شامل ۵۲ کالریه. پس میفهمید که موز کالری متوسطی داره. در واقع یه عدد موز پوست کنده به زحمت بیشتر از ۱۰۰ گرم وزن داره. حال اینکه یه عدد سیب پوست کنده و بدون هسته حدود ۲۰۰ گرمه. پس کالری یه عدد سیب به ۱۰۵ هم می رسه که در مقایسه با یه عدد سیب بیشتره.

موز شامل ویتامینا، مواد معدنی، پروتئینا و مخصوصاً تریپتوفانه. این پروتئین در بدن به سروتونین تبدیل می شه و خاصیت آرامش بخشی داره

کالری موز مربوط به قندهای طبیعی اون هستش که حدود درصد ترکیب اونو تشکیل میدن و ۷ درصد بقیه به پروتئینا و چربیا (بدون خطر واسه کلسترول) مربوط می شه. اندازه این چربیا بسیار کمه و نمی تونه باعث چاقی شه. در واقع با مصرف موز بدنتون رو تغذیه می کنین نه سلولای چربی تون رو.
موز میوه ای به درد بخور واسه سلامتی بوده و چاق کننده نیس. افراد خاص باید موز رو (به دلیل اندازه بالای قند و پتاسیم) در حد تعادل مصرف کنن. منظور از افراد خاص دیابتیا و افراد گرفتار به مشکل کلیوی هستن. یادتون نره که موز پتاسیم بالا و سدیم کمی داره.
اندازه بالای پتاسیم کالری سوز است و به بدن کمک می کنه تا چربی بسوزونه. در نتیجه مصرف متعادل و به اندازه موز با وجود انرژی زا بودن باعث چاقی نمی شه.

.

منبع :

Related articles

آیا می توان از روغن های ضروری در درمان علائم افسردگی استفاده کرد؟ | تغذیه سالم

میشه از روغنای لازم در درمان علائم افسردگی استفاده کرد؟ در بیشتر موارد، روغنای لازم بی خطر هستن .عطر و بوی مرکبات روغن ترنج واسه هر دو نشاط بخشی و آروم بخش شناخته شده مردم از روغنای نیاز به عنوان درمانای مکمل واسه خیلی از شرایط، از جمله افسردگی استفاده می کنن. افسردگی می تونه […]

Learn More

آیا می توان درد ناشی از سرطان را تسکین داد؟ | تغذیه سالم

میشه درد به وجود اومده به وسیله سرطان رو آرامش داد؟ دچار شدن به سرطان معنیش این نیس که شما حتما درد خواهید کشید، اما اگه درد دارین، می تونین اونو با دارو و روشای درمانی دیگه کنترل کنین. میشه درد به وجود اومده به وسیله سرطان رو آرامش داد؟ میشه درد به وجود اومده […]

Learn More

آیا می توان به درمان آلزایمر امیدوار بود ؟ | بیماری

: میشه به درمان فراموشی امیدوار بود ؟ : مجله علمی ایران : محققان دانشگاه کلمبیا موفق به پیشرفت روشی واسه برگردونی حافظه موشای گرفتار به زوال عقل یا دمانس شدن. مدتها هستش که بنظر میاد مریضی فراموشی، که شایع ترین شکل زوال عقل است، در طول زمان حافظه مریض رو نابود می کنه. اما […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *