آیا موز چاق کننده است یا لاغر کننده؟ | ورزش

موز چاق کننده است یا لاغر کننده؟

موز یه میوه خوشمزه س که در سالای گذشته با در نظر گرفتن ثبات قیمتش بیشتر از قبل در سبد میوه ای ما قرار گرفته. خیلی از آدمایی که رژیم لاغری دارن در مصرف کردن موز دچار دودلی می شن چون اطلاع دقیقی در مورد اثرات موز روی وزن ندارن.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ به آدمایی که میخوان سلامتشون رو بهتر کنن، بیشتر پیشنهاد می شه که میوه ها و سبزیجات بیشتری مصرف کنن. با اینحال بعضی از مردم نگرانن که میوه هایی با قند بالا مانند موز می تونن چاق کننده باشن. پس می خوایم در این مقاله بررسی کنیم که موز باعث زیاد شدن وزن شما می شه، یا برعکس، باعث کاهش وزن.

حقایق تغذیه ای در مورد موز

یه موز با اندازه متوسط شامل:

  • پتاسیم: ۱۲ درصد مقدار پیشنهاد شده روزانه (RDI)
  • ویتامین ب۶: ۲۰ درصد RDI
  • ویتامین سی: ۱۷ درصد RDI
  • منیزیم: ۸ درصد RDI
  • مس: ۵ درصد RDI
  • منگنز: ۱۵ درصد RDI
  • فیبر: ۳.۱ گرم

یه موز متوسط حدود ۱۰۵ کالری داره که ۹۰ درصد اون از کربوهیدرات ناشی می شه. بیشتر کربوهیدراتا در موزهای رسیده، قند هستن (ساکارز، گلوکز و فروکتوز). هم اینکه، موزها پروتئین و چربی کمی دارن. موزها هم اینکه شامل تعدادی ترکیبات گیاهی به درد بخور و آنتی اکسیدان هم هستن، از جمله دوپامین و کاتچین.

حرف آخر: موزها شامل کربوهیدرات، فیبر، بعضی مواد مغذی لازم و آنتی اکسیدانا هستن. یه موز با اندازه متوسط ۱۰۵ کالری داره.

موزها پر از فیبر، اما کم کالری هستن

موزها مقدار زیادی فیبر دارن. یه موز متوسط فقط با ۱۰۵ کالری، حدود ۱۲ درصد از مقدار فیبر پیشنهاد شده روزانه شما رو جفت و جور می کنه. فیبر واسه اجابت مزاج منظم لازمه، و نقش مهمی در سلامت دستگاه گوارش اجرا می کنه. خوردن مقدار زیادی فیبر با کم شدن خطر مریضی قلبی، مریضی دیورتیکولی و بعضی سرطانا ربط داره. و اما مصرف فیبر کافی با کاهش وزن بدن هم در ارتباطه!

یه تحقیق، مصرف غذای ۲۵۲ زن رو بمدت ۲۰ ماه اندازه گیری کرد، و دریافت به ازای هر گرم فیبر اضافی که این زنان در روز مصرف کردن، وزن بدن اونا حدود ۰.۲۵ کیلوگرم پایین تر بود. بنظر میاد این تاثیر، به خاطر این باشه که فیبر باعث می شه به مدت بیشتری احساس سیری کنین، که ممکنه به شما کمک کنه در دراز مدت، کالری کمتری مصرف نماییدس.

حرف آخر: موزها، منبع خوبی از فیبر هستن. مصرف فیبر بالا با کم شدن وزن بدن و تعدادی از امتیازات سلامتی دیگه ربط داره.

هر چی موز سبزتر باشه، نشاسته مقاوم اون بیشتره

نوع کربوهیدراتا در موز به این وابسته که موز چقدر رسیده باشه. موزهای سبز و خام، پر از نشاسته های مقاوم هستن، در حالیکه موزهای زرد و رسیده، بیشتر شامل قند هستن. نشاسته های مقاوم، زنجیره های طولانی از گلوکز (نشاسته) هستن که نسبت به هضم، مقاوم هستن. اونا مانند فیبر محلول در بدن عمل میکنن و امتیازات سلامتی بالقوه بسیاری دارن، از جمله کاهش وزن و کاهش سطوح قند خون.

نشاسته مقاوم می تونه از سرعت جذب قند از مواد غذایی هم کم کنه. این کار، سطوح قند خون شما رو پایدار نگه می داره و به شما کمک می کنه احساس سیری کنین. علاوه بر این، نشاسته مقاوم ممکنه چربی سوزی رو هم زیاد کنه.

حرف آخر: موزهای سبز (خام)، شامل نشاسته مقاوم هستن که با کم شدن وزن و کاهش سطوح قند خون، ربط داره.

موزها، شاخص گلیسمی پایینی دارن اما به اندازه پختگی اونا وابسته

شاخص گلیسمی (GL) نشون میده که مواد غذایی، سطوح قند خون رو به چقدر بالا می برن. اگه GL یه ماده غذایی کمتر از ۵۵ باشه، به عنوان یه ماده غذایی با GL پایین در نظر گرفته می شه. GL بین ۵۶ تا ۶۹ متوسطه، در حالیکه عدد بالای ۷۰، بالاس.

مواد غذایی که شامل مقدار زیادی قندهای ساده هستن، به سرعت جذب می شن و مقدار GL بالایی دارن، چون باعث افزایش بیشتری در سطوح قند خون می گردن. خوردن مقدار زیادی مواد غذایی با GL بالا، با زیاد شدن وزن، افزایش خطر دچار شدن به چاقی، دیابت نوع ۲، مریضی قلبی و سکته مغزی ربط داره.

مواد غذایی با کربوهیدراتای آروم جذب، GL پایین تری دارن و سطوح قند خون شما رو پایدار نگه می دارن. از اونجا که موزها، ۹۰٪ کربوهیدرات هستن، بعضی وقتا به عنوان میوه ای با قند بالا در نظر گرفته می شن که می تونن قند خون شما رو زیاد کنن.

اما عدد GL واسه موزها، بسته به اندازه پختگی شون بین ۴۲ تا ۶۲ه. این باعث می شه که از نظر شاخص قند خون در محدوده کم تا متوسط قرار بگیرن. موزهای رسیده، GL بالاتری نسبت به موزهای سبزتر دارن. همونطور که موز رسیده تر می شه، محتوای قندش زیاد می شه که به نوبه خود بر سطوح قند خون شما تاثیر میذاره. در کل بنظر می رسه که موزها قندشون رو به آرومی آزاد می کنن.

تحقیق جدیدی، بیماران دیابتی نوع ۲ با کلسترول بالا رو بررسی کرد. اونا به مدت ۴ هفته، ۲۵۵ گرم موز به صبحونه این افراد اضافه کردن، که بطور زیادی، قند خون ناشتا و سطوح کلسترول رو کم کرد! مواد غذایی با GL پایین مانند موز ممکنه به شما کمک کنن احساس سیری کنین و سطوح قند خون رو ثابت نگه دارن. این می تونه کم کم، منتهی به کاهش وزن شه.

حرف آخر: موزها دارای شاخص قند خون کم تا متوسط هستن. محتوای قند و اثرات بالا برنده قند خونشون با رسیده تر شدن اونا، زیاد می شه.

موزها سیرکننده هستن، اما نه به اندازه بعضی از میوه های دیگه

این قانون طلاییست: پرکردن شکمتون با میان وعده های کم کالری و پر از فیبر می تونه به کاهش وزن و حفظ وزن کمک کنه. این مواد غذایی به جلوگیری از احساس گرسنگی و پرخوری بعد کمک می کنن، بدون اضافه کردن مقدار زیادی کالری غیر نیاز به رژیم غذایی شما.

در واقع، موزها می تونن بسیار بهتر از بقیه تنقلات پر کالری، به سیر شدن شما کمک کنن. با اینحال اونا به اندازه بعضی میوه های دیگه، سیر کننده نیستن. مثلا، سیب و پرتقال، کالری به کالری سیرکننده تر از موز هستن.

حرف آخر: موزها، مواد غذایی سیر کننده ای هستن. با اینحال اونا دقیقا به اندازه سیب و پرتقال، شما رو سیر نمی کنن.

چاق کننده یا لاغر کننده؟

هیچ شکی موجود نیس که موزها سالم و مغذی هستن. اونا هم اینکه پر از فیبر، اما کم کالری هستن. بیشتر موزها دارای شاخص قند خون پایین تا متوسط هستن و در مقایسه با بقیه غذاهای پر کربوهیدرات، نباید باعث افزایش زیادی در سطوح قند خون شن.

هر چند هیچ مطالعه ای موجود نیس که بطور مستقیم، اثرات موز روی وزن رو بررسی کرده باشه، اما موزها شک نداشته باشین خواص زیادی دارن که باید اونا رو به یه ماده غذایی به درد بخور واسه کاهش وزن تبدیل کنه.

اگه شما تلاش دارین وزن کم کنین، خوردن موز به عنوان بخشی از یه رژیم غذایی متعادل و براساس مواد غذایی واقعی، شک نداشته باشین هیچ ایرادی نداره.

.

منبع : alamto.com

Related articles

آیا موزهای ایدزی وارد کشور شده اند؟ | سبزیجات

موزهای ایدزی وارد کشور شدن؟ چند وقتیه که در شبکه های اجتماعی خبری عجیب و البته دلهره آور رو میشنوین.در این شبکه ها شایعه شده که موزهایی به ایران وارد شدن که به ویروس ایدز آلوده هستن و مردم باید از خرید و خوردن این موزها دوری کنن. به راستی موزهای ایدزی وارد ایران شدن؟این […]

Learn More

آیا می توان درد ناشی از سرطان را تسکین داد؟ | تغذیه سالم

میشه درد به وجود اومده به وسیله سرطان رو آرامش داد؟ دچار شدن به سرطان معنیش این نیس که شما حتما درد خواهید کشید، اما اگه درد دارین، می تونین اونو با دارو و روشای درمانی دیگه کنترل کنین. میشه درد به وجود اومده به وسیله سرطان رو آرامش داد؟ میشه درد به وجود اومده […]

Learn More

آیا می توان جایگزین های مناسبی برای آب پیدا کرد؟ | تغذیه سالم

هستن کسائی که از فواید و ضرورت آب واسه بدن آگاه هستن، اما با این حال میلی به نوشیدن آب خالی ندارن.این افراد می تونن اینا رو جانشین آب کنن. میشه جایگزینای مناسبی واسه آب خالی پیدا کرد؟ بارها شنیدین که پیشنهاد می شه باید روزانه یک و نیم تا دو لیتر آب مصرف شه. […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *