آیا مولتی ویتامین ها واقعاً مؤثر | بیماری

: مولتی ویتامین ها واقعاً مؤثر

: افراد جور واجور با گروه های سنی متفاوت از مولتی ویتامینا استفاده می کنن و معمولاً اولین مکملیه که بهتر می دونن بخرن. از اونجا که فرمولای بسیاری واسه ساخت مولتی ویتامین هست، این مکمل باعث ایجاد یه صنعت زیرمجموعه در بخش مکملا شده.

با این حال باید بدونین همه آدما به مولتی ویتامین نیاز ندارن. آدمایی که دچار کمبود مواد مغذی هستن و نمی تونن از راه رژیم غذایی این مواد رو به دست بیارن، می تونن از امتیازات مولتی ویتامینا بهره ببرن. با این حال بازم باید به نوع فرمول مولتی ویتامینی که می خرن، توجه کنن.

مولتی ویتامینای استاندارد

عادی ترین فرمول مولتی ویتامین دارای ۱۰۰ درصد اندازه پیشنهادی مواد مغذی موردنیاز بدن در روزه. بعضی ترکیبات مانند منیزیم و کلسیم از نظر فیزیکی واسه قرار گرفتن در کپسولای مولتی ویتامین بسیار بزرگ هستن. هم اینکه آهن هم حذف می شه.

مولتی ویتامینای استاندارد واسه آدمایی که مواد مغذی لازم رو از راه رژیم غذایی به دست نمی بیارن، مؤثر واقع می شن. تحقیقات نشون دادن که مکملای مولتی ویتامین استاندارد مشکلات جانبی ندارن؛ اما ممکنه واسه افراد سالم فایده ای نداشته باشن.

مولتی ویتامینای آزمایشی

بعضی فرمولای مولتی ویتامینا شامل ۱۰۰ درصد اندازه پیشنهاد شده از ویتامینای لازمن؛ اما یه سری مواد ضد اکسیداسیون و فیتوکمیکال اضافی هم دارن که ادعا می شه اثرات مرگباری بر جای می ذارن.

این فرمولا با افزایش احتمال دچار شدن به سرطان رابطه دارن؛ چون خیلی از مواد ضد اکسیداسیون ادعا می کنن براساس محتوای ویتامین E هستن که دوز بالای ۴۰۰ واحد بین المللی که ۱۸ بار بیشتر از اندازه پیشنهاد شده در روزه، ممکنه اثرات منفی داشته باشه.

بعضی مواد اضافی موجود در این فرمولا خنثی هستن و تأثیری ندارن، مانند محتوای ویتامین C که هیچ خاصیتی هم نداره.

پیشنهاد می شه به عنوان مکمل از این مولتی ویتامینا استفاده نکنین.

مولتی ویتامینای اضافی

این گروه از مولتی ویتامینا دارای فرمولی هستن که به اندازه مورد استفاده و دوزهای پیشنهاد شده توجهی نداره. این مولتی ویتامینا، ویتامین نیستن، بلکه ترکیبی از مکملا و ترکیبات دیگه هستن.

از این ویتامینا هم نباید استفاده کنین.

مکملای مولتی ویتامینی که فهرستی از مقدار هر کدوم از مواد اولیه رو ارائه میدن، مطمئن هستن؛ اما باید فقط در صورت به درد بخور بودن مواد اولیه واسه سلامت عمومی بدن، مورد استفاده قرار بگیرن.

به مولتی ویتامین نیاز دارین؟

مولتی ویتامینا هم مثل تموم مکملای دیگه نباید بدون دلیل منطقی استفاده شن. قبل از خرید یه مکمل جدید، برچسب اونو بخونین و از خود سوال کنین:

۱. کدوم مواد اولیه موجود در این مکمل واسه سلامتی من خوبه؟

۲. کدوم مواد اولیه موجود در این مکمل واسه سلامتی من مضره؟

۳. این مواد اولیه به من آسیب می رسونن؟

۴. اگه مواد اولیه رو به صورت جدا از هم بخرم، گران تر از این مکمل مولتی ویتامین هستش؟

.

منبع :

Related articles

آیا می توان از آلزایمر پیشگیری کرد ؟ & | سالمندان

میشه از فراموشی پیشگیری کرد ؟ مریضی فراموشی ( Alzheimer’s disease ) عبارت است از یه مریضی مغزی که مشخصه اون رو به نابودی گذاشتن کم کم تواناییای ذهنی است . نوع خیلی سریعً پیش رونده اون در سنین ۴۵-۳۶ سالگی ظاهر میشه. نوع کم کمکً پیش رونده اون که در اون علایم به کندی […]

Learn More

آیا موز چاق کننده است یا لاغر کننده؟ | ورزش

موز چاق کننده است یا لاغر کننده؟ موز یه میوه خوشمزه س که در سالای گذشته با در نظر گرفتن ثبات قیمتش بیشتر از قبل در سبد میوه ای ما قرار گرفته. خیلی از آدمایی که رژیم لاغری دارن در مصرف کردن موز دچار دودلی می شن چون اطلاع دقیقی در مورد اثرات موز روی […]

Learn More

آیا موز برای شما بد است؟ | رژیم غذایی

مجموعه: رژیم درمانی موز واسه شما بده؟ موز شامل فولات یا ویتامین B9ه، که از ویژگیای ضد افسردگی سود می بره   موز از محتوای بالای پتاسیم، فیبر، و آنتی اکسیدان ها سود می بره، از این رو یه ماده غذایی مغذیه.   با این وجود، موز از محتوای بالای کربوهیدارتا و قند هم برخورداره […]

Learn More

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *