آیا مو قشنگ ها واقعا خوشبخت ترند؟! | بیماری

مجله دانستنیها:

۱- می گن کسائی که موهاشون از وسط سرشون شروع به ریختن می کنه زیاد فکر می کنن؛ اونا که موشون از جلو می ریزه خوش تیپ ترن؛ اونا که هم از جلو و هم از وسط فکر می کنن که خوش تیپ ترن. حالا معلوم شده اینا باید به یه چیز دیگه هم بیشتر فکر کنن؛ سلامت قلبشون!

یافته های تحقیقات محققان ژاپنی روی ۳۷ هزار نفر نشون میده احتمال مریضی عروق کرونری در مخردان طاس ۳۲ درصد بیشتره. این خطر البته هنوز به اندازه خطر چاقی، سیگار و کلسترول بالا نیس. یعنی هنوز دوست شما که موهای خیلی قشنگی هم داره ولی سیگار میکشه باید بیشتر شما نگران قلبش باشه.

۲- محققان دانشگاه توکیو تو یه مرور مطالعاتی به این نتیجه رسیدن که ریزش موی آندروژنیک رو می شه یه عامل خطر بیماریای کرونری حساب کرد. باحال اینه که معلوم شده ریزش موی جلوی سر یا به اصطلاح عقب نشستن خط رویش موی جلوی سر یا به اصطلاح عقب نشستن خط رویش مو تاثیری در افزایش خطر مریضی عروقی نداره و خطر فقط در کسائی که از فرق سر گرفتار می شن، بیشتره!

با این حال این موضوع نباید باعث افسردگی من و شما شه. کار خاصی هم لازم نیس بکنیم. یعنی مثلا هنوز پیشنهاد نمی شه طاسا هر سال برن تست ورزش یا هر آزمایش غربالگری دیگرجی واسه قلبشون بکنن. فقط کافیه یادمون باشه که قلب ما «حساس» تره!

۳- نصف مردان تا ۵۰ سالگی تا حدی دچار ریزش موی سر می شن و تا ۷۰ سالگی کمتر مردی رو می شه یافت که به موهاش بتونه سشوار بکشه. ریزش مو در مردان با اینکه می تونه دلیلای جور واجور داشته باشه؛ اما شایع ترین اون (۹۵ درصد) کادوییه که شما از پدر یا مادرتون گرفتین. یه کادوی ژنتیکی که نمونه واقعیش کشک خاله س.

طاسی با الگوی آ«دروژنیک (آندروژن یعنی هورمون مردونه) دائمیه، هیچ درمان قطعی واسه اون وجود نداره و همونطور که از اسمش مشخصه به هورمونای مردونه ربط داره. کارکرد این رابطه اما دقیقا روشن نیس. اینکه به چه دلیل فولیکولای مو در پوست سر (و نه مثلا در پوست صورت یا هر جای دیگه) به اندازه خاصی از این هورمون حساسند و وقتی تستوسترون کمی بالا میره، اونا گرفتار می شن هنوز معلوم نیس. همین هم باعث شده با وجود گسترش فوق العاده این مشکل و پول زیادی که مردم حاضرن واسه درمان این موضوع خرج کنن (همه اینا یعنی یه فرصت تجاری بزرگ!) اما تحقیقات شرکتای بزرگ دارویی در این مورد هنوز به نتیجه نرسیده باشه.

۴- اما شما که مثل نویسنده این یادداشت از اول وارد شدن به دهه سوم زندگی صبحا از خواب که بیدار می شدید، جربزه نمی کردین به بالشتان نگاه کنین؛ هر بار که حموم می رفتید، از شستن سرتون وحشت می کردین و هر بار که جلوی آینه می ایستادید، دپرس می شدید، چه باید بکنین؟

 واسه موهاتون که کاری نمی شه کرد (مینوکسیدیل؟ فینستراید؟ خیلی به اونا امیدوار نباشین)، اما دست کم می تونین با اصلاح طبک زندگی، قلبتون رو از خطر حفظ کنین. می تونین فکر کنین خیلی هم خوشبخت بودین که طبیعت زنگ خطر رو خیلی زود واسه شما به صدا درآورده و به شما این شانس رو داده که خطر رو از خودتون دور کنیدا. تازه این تنها خوش شانسی شما نیس!

۵- تحقیقات نشون داده مردانی که در کمتر از ۳۰ سالگی سرشون طاس می شه، کمتر در خطر دچار شدن به بعضی سرطانا هستن. مثلا یه تحقیق نشون داده مردان طاس ۲۹ تا ۴۹ درصد کمتر از بقیه مردان در خطر دچار شدن به سرطان پروستات قرار دارن.

یه بار سر کلاس روانپزشکی از یکی از استادانم شنیدم که طاسا خیلی کمتر به اعتیاد گرفتار می شن و البته هر چی گشتم، مطالعه ای که این موضوع رو تایید کرده باشه پیدا نکردم. اما اگه شمام دور و برتان رو نگاه کنین می بینین که بیشتر معتادان، موهای درست و درمانی دارن و شایدواقعا ژنای مربوط به طاسی به تمایل به مواد مخدر هم ربط داشته باشن. اینم یه خوش شانسی دیگه!

۶- با همه این اوصاف واسه خیلیا طاس شدن رابطه مستقیمی با اعتماد به نفس داره. یه مطالعه در اروپا نشون داده از بین هر ۱۰ نفر مرد اروپایی گرفتار این مشکل ۷ نفر فکر می کنن موها نقش مهمی در جذابیت داره. یه تحقیق در ایران هم نشون داده آدمایی که موهای کمتری دارن بیشتر با خودشون شونِه سر حمل می کنن و بیشتر به آینه نگاه می کنن!

۷- مردان طاس بعضی وقتا واسه خوش تیپ شدن به راه های جالبی متوسل می شن: ترفند سنتی اما هنوز پرطرفدار، تراشیدن همه موهاست. بعضیا هم به کلاه یا موی مصنوعی متوسل می شن که دیگه از مد افتاده. اما اتفاق باحال تر اینه که خیلی از آقایون بعد از شروع ریزش مو به ورزش رو میارن! انگار که میخوان جذابیت از دست رفته رو جور دیگری جبران کنن.

اما شاید بهترین کار این باشه که قبول کنیم طاسی هم یه جورهایی نتیجه قانونیه که طبیعت، اونو وضع کرده. مثل همه ویگیای دیگه که داریم و خودمون نخواسته ایم که داشته باشیم؛ اما به هر حال با اونا زندگی می کنیم و واسه عوض کردنشون هم تلاش الکی نمی کنیم. اصلا مثل خود نعمت زندگی که به ما داده شده، بی اینکه خودمون خواستیم … و داریم زندگی می کنیم … و دوستش داریم … این نه فقط بهترین، که تنها راه س!

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

Related articles

آیا مولتی ویتامین ها واقعاً موثر هستند؟ | بیماری

آکایران :سایت رژیم سلامتی: مولتی ویتامینمولتی ویتامین بیشتر مکملای هستن که در جهان استفاده می شه و محبوبیت اونا در چند دهه گذشته به سرعت زیاد شده. بعضی می گن که مولتی ویتامین می تونه دلیل بهبود سلامتی شه و واسه عادات بد غذایی استفاده می شه و یا حتی خطر دچار شدن به بیماریای طولانی […]

Learn More

آیا می توان با حمام کردن به آرامش رسید؟ | طب ایرانی

میشه با حموم کردن به آرامش رسید؟ حموم ؛ درمان طبیعی اضطراب و استرس حموم آب گرم : هرچقدر هم احساس اضطراب داشته باشین، پس از استراحت در سونای خشک یا بخار، احساس آرامش دارین. با گرم کردن بدن خود، گرفتگی عضلات و استرس خود رو کاهش می دید. احساس گرما به عصبا دستور کنترل […]

Learn More

آیا می توان به درمان آلزایمر امیدوار بود ؟ | بیماری

: میشه به درمان فراموشی امیدوار بود ؟ : مجله علمی ایران : محققان دانشگاه کلمبیا موفق به پیشرفت روشی واسه برگردونی حافظه موشای گرفتار به زوال عقل یا دمانس شدن. مدتها هستش که بنظر میاد مریضی فراموشی، که شایع ترین شکل زوال عقل است، در طول زمان حافظه مریض رو نابود می کنه. اما […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *