آیا می توان از آلزایمر پیشگیری کرد ؟ & | سالمندان

میشه از فراموشی پیشگیری کرد ؟

مریضی فراموشی ( Alzheimer’s disease ) عبارت است از یه مریضی مغزی که مشخصه اون رو به نابودی گذاشتن کم کم تواناییای ذهنی است . نوع خیلی سریعً پیش رونده اون در سنین ۴۵-۳۶ سالگی ظاهر میشه. نوع کم کمکً پیش رونده اون که در اون علایم به کندی حدوداً در سنین ۷۰-۶۵ سالگی شروع می شه.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، الان بیشتر از ۲۵ میلیون نفر در سراسر دنیا به مریضی فراموشی گرفتار هستن و گسترش مریضی فراموشی در کل جمعیت جهان ۵ دهم درصده. با این حساب در ایران باید ۴۰۰ هزار نفر گرفتار به فراموشی باشن.

بیماران  آلزایمری  ممکن  است  حرکتها و رفتارهایی  مانند مزاحمت ، نبود  اطمینان ، نبود  تشکر ، نامهربانی ، دشمنی  با نزدیکان  و دور و بریا  داشته  باشن. بیماران  فراموشی مریض مغزی  هستن بدین  معنی  که  سلولهای  مغزشون  در حالت  تخریب  و معدوم  شدن  است  و در نتیجهً طرز فکر و رفتار اونا تغییر کرده  و تحت  کنترل  اونا نیس ، و چون  کنترلی  روی  مریضی  خود ندارن قادر به  فرق خوب  و بد، درست  و غلط  نبوده  و ممکن  است  به  راحتی  نزدیکترین  فردی  که  براشون  خدمتی  انجام  میده رو رنجانیده  و حتی  خشونت  کنن.

مریضی فراموشی یه جور مشکل مغزیه که در اون آسیب و مرگ سلولای مغزی دلیل بروز مشکل در حافظه، تفکر، قضاوت، زبون و بقیه کارکردهای عصبی و به دنبال اون تغییر در رفتار و شخصیت فرد می شه.این مریضی در نتیجه رسوب غیر عادی بعضی مواد پروتئینی در درون و بیرون سلولای مغز ایجاد می شه. این رسوبات رابطه سلولای مغز رو با همدیگه دچار مشکل کرده، مانع رسیدن پیامای عصبی می شه و در نتیجه کارکردهای عصبی مغز، یکی پس از دیگری دچار مشکل شده و از بین می رن.

●  تا الان هیچ راه تضمین شده ای واسه پیشگیری از فراموشی وجود نداشته، اما تحقیقات گذشته روشای زیر رو در پیشگیری از فراموشی موثر می دونه.

۱- تمرینات فکری انجام بدین:

آدمایی که مرتب مطالعه می کنن و یا بازیای فکری انجام میدن، جدول حل می کنن و …..کمتر در برابر دچار شدن به این مریضی هستن.

۲- فعالیت بدنی و ورزش رو فرآموش نکنین:

نیم ساعت ورزش روزانه تاثیر به سزایی در سلامت قلب ، ماهیچه ها و مغز داره. پیاده روی، باغبانی، تمیز کردن منزل، رقصیدن و….می تونه یه جور ورزش باشه.

۳- به اندازه کافی مایعات بخورین:

کم آبی مهم ترین عامل متغیر واسه از دست دادن حافظه س. به مقدار کافی مایعات بخورین و از مصرف نوشیدنیای الکلی دوری کنین.

۴- بدون تجویز دکتر دارو مصرف نکنین:

دکتر شما باید از کلیه داروهای تجویزی و غیر تجویزی که مصرف می کنین آگاه باشه. چون ترکیب بعضی از داروها باعث گیجی، فراموشی و یا آسیب دراز مدت به حافظه شه.

۵- رژیم غذایی سالم رو پیروی کنین:

روزانه دست کم ۵ نوع میوه و سبزی تازه بخورین. سبزیجات پهن برگ مثل بروکلی، اسفناج و کاهو خیلی خوبه.

۶- اگه در خونواده شما الزایمر دیده شده از مکمل فسفاتیدیل سرین Phosphatidylserine استفاده کنین:

تحقیقات جور واجور نشون میده که به کار گیری این مکمل در مراحل اولیه دچار شدن به فراموشی، سرعت پیشرفت مریضی رو کم می کنه. پس اگه این مریضی در خونواده در حال گسترشه بهتره با مشورت دکتر مصرف اونو شروع کنین.

●  علائم اولیه دچار شدن به مریضی فراموشی عبارتند از:

۱- از دست دادن حافظه:

یکی از شایع ترین علائم فراموشی فراموش کردن چیزهاییه که در فاصله وقتی نه خیلی دور فرا گرفتین. در حالیکه فراموش کردن قرار ملاقات، نام یا شماره تلفن دوستان طبیعیه ، اما در افراد گرفتار به فراموشی فراموشی بیشتر اتفاق میفته و بعدا هم با گذشت زمان موارد فراموش شده رو به خاطر نخوان آورد.

۲- مشکل در انجام امور زندگی و کارای روزانه:

افراد گرفتار به فراموشی به سختی می تونن وظایف خود رو بدون فکر کردن به خاطر بیارن. فراموش کردن روش طبخ غذا، تعمیر لوازم منزل و یا بازیای ساده از جمله مشکلات این افراده.

۳- مشکلات زبانی:

هر فردی ممکنه بعضی وقتا به سختی بتونه کلمات درست رو پیدا کنه. اما افراد گرفتار به فراموشی بیشتر مواقع کلمات ساده رو فراموش میکنن و یا واژه های غیر معمولی رو جانشین می کنن.

۴- پریشونی و گیجی وقتی و مکانی:

فراموش کردن تاریخ روز و یا اینکه به سمت کجا در حال رفتن هستین، تا حدودی نرماله. اما افراد گرفتار به فراموشی بیشتر خیابون خودشون رو گم می کنن و فراموش میکنن کجا هستن و یا چیجوری به این نقطه رسیدن و یا اینکه چیجوری به خونه برگردن.

۵- کاهش قوه قضاوت :

هیچکی در همه زمانها قضاوت درستی نداره. اما افراد گرفتار به فراموشی بیشتر بدون در نظر گرفتن آب و هوا لباس می پوشند. مثلا ممکنه در روزای گرم چندین بلوز روی هم بپوشن و یا برعکس. افراد گرفتار به فراموشی قضاوت صحیحی درباره پول ندارن و ممکنه مقدار زیادی پول به فروشنده بدن و یا چیزایی بخرن که اصلا به اون احتیاجی ندارن.

۶- مشکل در تفکر ذهنی:

افراد گرفتار به فراموشی بیشتر کلا شماره ها رو فراموش میکنن و یا نمی دونن که چه کاری باید با اون انجام داد.

۷- قرار دادن وسایل در جای غلط:

هرکی ممکنه به طور اتفاقی کلید یا کیف پول خود رو در جای غلط بزاره. اما افراد گرفتار به فراموشی بیشتر چیزها رو در جای غلط می ذارن . مثلا ممکنه اتو رو در یخچال بذارن.

۸- تغییر در رفتار و خلق و خو:

افراد گرفتار به فراموشی به سرعت تغییر خلق و خو میدن . مثلا ممکنه بدون هیچ دلیل مشخص از حالت آروم به گریه و یا عصبانیت تغییر خلق بدن.

۹- تغییر شخصیتی:

شخصیت افراد در طول زندگی معمولا تا حدودی عوض می شه. اما افراد گرفتار به فراموشی به طور بارزی تغییر شخصیت میدن. مثلا ممکنه بدگمان، ترسو و یا وابسته به بقیه افراد خونواده شن.

۱۰- از دست دادن قوه ابتکار و نوآوری:

بعضی وقتا خستگی واسه کارای خونه، فعالیتای تجاری و یا مسئولیتای اجتماعی طبیعیه. اما افراد گرفتار به فراموشی بیشتر بسیار غیر فعال هستن . ساعتای طولانی به تماشای تلویزیون می شینن. زیادتر از اندازه طبیعی می خوابن و هیچ تمایلی واسه فعالیت ندارن.

●  اگه احساس می کنین دچار فراموشی شدین موارد زیر رو رعایت کنین:

▪ از یادداشت روزانه واسه یادآوری قرارها و وظایف روزانه بهره بگیرین.

▪ دفتری از مشخصات افراد، شماره تلفن اونا و نکات یادآوری کننده اونا جفت و جور کنین.

▪ از روشی استفاده کنین که بقیه درباره برنامه هاتون و مکان حضورتون آگاهی دارا باشن.

▪ قفسه ها و قوطیا رو با نوشتن نام محتویات اونا نشون دار کنین.

▪ اشیای شخصی خود رو در منزل در جایگاه مشخصی بذارین که خونواده شما از اون باخبر باشن.

▪ درباره چیزی که می خواین بگید، فکر کنین.

▪ از بقیه بخواین شمرده صحبت کنن و در صورت ضرورت، سخنان خود رو تکرار کنن.

▪ واسه انجام کارا زمان بیشتری صرف کنین.

▪ برگه شناسایی، شامل شماره تلفن تماس رو همیشه با خود همراه داشته باشین.

▪ زمان بیشتری رو با اقوام و دوستای خود بگذرونین.

.

منبع :

Related articles

آیا موهای چرب بیشتر می ریزند؟ | بیماری

آدمایی که پوست چرب دارن، بهتره در شستشو صورت دقت کنن. یه متخصص پوست و مو میگه: دلیل اصلی چربی موی سر، ترشح زیاد چربی بعد از سن بلوغه و ۸۰ درصد افراد مو و پوست چرب دارن.پرویز طوسی در جواب به این سوال که «دلیل اصلی چربی موی سر چیه و چیجوری درمان می […]

Learn More

آیا مصرف هندوانه عامل چاقی در آن ها است؟ | طب ایرانی

به نظر شما کسی با خوردن هندوانه چاق میشه؟مصرف هندوانه اگه به صورت ناشتا یا هنگام تشنگی شدید انجام نشه، نه فقط بسیار سودمنده، بلکه در رژیم لاغری هم غذای بسیار سالمی بوده و می تونه به لاغری کمک کنه.هندوانه کم کالریه. هر یک پیمانه هندوانه فقط ۵۰ کالری انرژی داره.     واسه کاهش […]

Learn More

آیا مواد غذایی خام سالم تر از مواد غذایی پخته شده است؟ | تغذیه سالم

طبخ و پز مواد غذایی می تونه طعم و مزه اونو بهتر کنه اما اونم می تونه محتوای تغذیه رو عوض کنه خیلی مهمه بعضی از ویتامینا با پختن مواد غذایی از کف میره در حالی که یه سریای دیگه واسه استفاده بدن شما بیشتر می شن. بعضی ادعا می کنن که خوردن غذاهای خام […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *