آیا می توان از روغن های ضروری در درمان علائم افسردگی استفاده کرد؟ | تغذیه سالم

میشه از روغنای لازم در درمان علائم افسردگی استفاده کرد؟

در بیشتر موارد، روغنای لازم بی خطر هستن .عطر و بوی مرکبات روغن ترنج واسه هر دو نشاط بخشی و آروم بخش شناخته شده مردم از روغنای نیاز به عنوان درمانای مکمل واسه خیلی از شرایط، از جمله افسردگی استفاده می کنن. افسردگی می تونه بر احساس، چگونگی فکر  و راه کارکرد شما اثر بزاره.

هر چند اون یه مشکل خلقی است افسردگی می تونه دلیل علائم جسمی و روحی شه این علائم می تونه بسته به فرد فرق داشته باشه اما اونا بیشتر عبارتند از:
اضطراب
بی قراری
غمگینی
ناامیدی
مشکل در تمرکز
مشکلات در خواب
مردم از روغنای نیاز به عنوان درمانای مکمل واسه خیلی از شرایط، از جمله افسردگی استفاده می کنن این مهمه که به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که روغنای لازم یه درمان واسه افسردگی هستن اونا یه گزینه خالی از مواد مخدر هستن که ممکنه به کاهش بعضی از نشانهاتون و به شما در مدیریت شرایط کمک  کنه در بیشتر موارد، روغنای لازم ایمن و خالی از مشکلات جانبی هستن.
تحقیقاتی چه میگه:
هر چند ده ها تن از روغنای لازم در بازار هستن تحقیقات روی منافع بالقوه، خطرات و تاثیر اونا بیشتر محدوده.
اسطو خودوس عادی
گل معطر و بوی روغن اسطوخودوس بیشتر واسه اثرات آروم بخش اون ارزش داره تحقیقات نشون میده که اسطوخودوس ممکنه به آروماتراپی کمک کنه:
نابود کردن اضطراب
کاهش استرس
بهبود اخلاق
گسترش آرامش
شاخ و برگ گیاهان هم ممکنه به افراد دچار افسردگی کمک کنه محققان در مطالعه سال ۲۰۰۳ اثر تنتور اسطوخودوس رو به ایمی پرامین داروی ضد افسردگی مقایسه کردن تنتور متفاوت از اسانسه عصاره گیاهان دارویی از سبزیای تازه و یه الکل دانه ها مانند ودکا ساخته شده محققان نتیجه گرفتن که شربت اسطوخودوس ممکنه یه درمان کمکی به درد بخور واسه درمان ناچیز تا متوسط افسردگی باشه.

زنجبیل وحشی

با در نظر گرفتن مطالعه ۲۰۱۴ روی حیوانات، زنجبیل وحشی ممکنه کیفیت ضد افسردگی داشته باشه محققان به این نتیجه رسیدن که استرس موش رو به رقابت کشیده با استنشاق روغن زنجبیل وحشی تجربه استرس کمتره اونا هم اینکه رفتارهایی مانند افسردگی رو کمتر به نمایش گذاشته ان یه فکر هست که روغنا ممکنه سیستم سروتونرژیک رو فعال کنن یه سیستم فرستنده به مغز در مورد افسردگیه این ممکنه آزاد شدن هورمون استرس رو کم کنه.

ترنج

عطر و بوی مرکبات روغن ترنج واسه هر دو نشاط بخشی و آروم بخش شناخته شده با در نظر گرفتن مطالعه ۲۰۱۳، آروماتراپی روغن ترنج به طور زیادی اضطراب در بیماران در انتظار عمل جراحی سرپائی رو کم می کنه هر چند افسردگی و مشکلات اضطرابی متفاوت هستن اونا بیشتر در همون زمان اتفاق میفته اضطراب ممکنه از علائم افسردگی باشه معلوم نیس که چیجوری ترنج دلهره رو سبک می کنه این ممکنه به کاهش آزاد شدن هورمون استرس در شرایط اضطراب کمک کنه.

روغنای لازم دیگه

تحقیقات نشون دادن که هر دو روغن یلانگ یلانگ و روغن رز اثرات آروم کننده و آرامش بخش دارن این روغنا هم می تونه باعث کم شدن نشونه های اتونوم مانند ( اندازه تنفس، ضربان قلب و فشار خون ) شن.
هر چند دیگه روغنای لازم می تونه دلیل آرامش علائم افسردگی شه بعضی از این روغنا عبارتند از:
بابونه
پرتقال شیرین
گریپ فروت
شکوفه پرتقال
کندر
یاسمن
چوب صندل

چیجوری از روغنای لازم واسه افسردگی استفاده کنین

درمان در منزل
این اسانس در درجه اول واسه اثرات معطر خود در افسردگی و علائم اون شناخته شده این که شما استنشاق بو مستقیما رو انتخاب می کنین یا اجازه می دید تا اون در منطقه پراکنده شه و به شما برسه شما هنوزم باید قادر باشین تا از اثرات اون بهره مند شید.

عادی ترین روش واسه استنشاق عطر:

استنشاق بوی مستقیما از بطری یا استنشاقی لوله روغنه چند قطره از اسانس رو روی یه توپ پنبه بمالید و مستقیما استنشاق کنین.
چند قطره از روغن رو به یه دیفیوزر اضافه کرده و غیر مستقیم استنشاق کنین.
یه حموم آروماتراپی با اضافه کردن چند قطره از روغن لازم رقیق شده با عسل، شیر و یا انتقال روغن به آب حموم بسازین.
از یه ماساژ آروماتراپی با اضافه کردن چند قطره از اسانس به روغن ماساژ مورد علاقه خود لذت ببرین.
براساس یه مطالعه در سال ۲۰۰۸ ترکیب روغنای لازم هم ممکنه به افسردگی کمک کنه پنجاه و هشت مریض بستری در آسایشگاه و گرفتار به سرطان ترمینال که روغن ماساژ کلا و یا روغن ماساژ آروماتراپی در هفت روز متوالی گرفتن روغن آروماتراپی با کندر، اسطوخودوس، ترنج و اسانس ساخته شده آدمایی که ماساژ آروماتراپی گرفتن درد و افسردگی رو به طور زیادی کمتر تجربه کردن.

خطرات و هشدارها

افراد گرفتار به مشکلات تنفسی، زنان باردار و کودکان نباید از روغنای لازم استفاده کنن مگه تحت نظارت یه دکتر و یا آروماتراپیست آموزش دیده استفاده کنن.
همه روغنای لازم ممکنه دلیل واکنشای آلرژیک شه پس شما هیچوقت نباید اونا رو رقیق نشده بر پوست خود اعمال کنین اگه شما برنامه به کار گیری یه ترکیب روغن لازم رو دارین شما باید۱  اونس روغن حامل رو به هر ۳ تا ۶ قطره از روغن لازم اضافه کنین روغنای حامل عادی عبارتند از:
روغن بادام شیرین
روغن زیتون
روغن نارگیل
روغن جوجوبا
شمام اینکه باید یه آزمون پچ پوستی قبل از برنامه های کاربردی بزرگ انجام بدین مقدار کمی از مخلوط روغن حامل و لازم رو به یه پچ کوچیک از پوست دست کم ۲۴ ساعت قبل از طرحای برنامه ریزی شده بمالید.

بقیه درمانا واسه افسردگی

شما نباید برنامه درمانی فعلی خود واسه افسردگی بدون تایید دکتر خود با روغنا لازم جانشین کنین روغنای لازم فقط به معنی یه درمان مکمل علاوه بر رژیم فعلی شمان.
درمانای دیگه واسه درمان افسردگی عبارتند از:
تجویز داروهای ضد افسردگی.
روان درمانی، از جمله یه به یه و جلسات گروهی.
درمان روانی مریض بستری واسه موارد شدید افسردگی.
درمان با الکتروشوک واسه آدمایی که به دارو جواب نمی دن یا نمی تونن داروهای ضد افسردگی بخورند و یا در خطر خودکشی باشن انجام می شه.
تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال واسه آدمایی که به داروهای ضد افسردگی جواب نمی دن.
افسردگی درمان نشده و یا مدیریت نادرست ممکنه منتهی به:
درد جسمی
مشکلات اضطرابی
افکار خودکشی
سوء مصرف مواد

الان شما چه می تونین انجام بدین

اگه شما در حال تجربه افسردگی هستین با دکتر خود در مورد علائم صحبت کنین اونا می تونن بهترین برنامه درمانی رو واسه شما ارائه بدن.
اگه شما علاقه مند به به کار گیری روغنای لازمید با دکتر خود یا یه آروماتراپیست آموزش دیده صحبت کنین اونا می تونن به شما در تعیین بهترین راه واسه ترکیب روغنای لازم با برنامه درمانی فعلی شما کمک کنه.

.

منبع :

Related articles

آیا می توان درد ناشی از سرطان را تسکین داد؟ | تغذیه سالم

میشه درد به وجود اومده به وسیله سرطان رو آرامش داد؟ دچار شدن به سرطان معنیش این نیس که شما حتما درد خواهید کشید، اما اگه درد دارین، می تونین اونو با دارو و روشای درمانی دیگه کنترل کنین. میشه درد به وجود اومده به وسیله سرطان رو آرامش داد؟ میشه درد به وجود اومده […]

Learn More

آیا من هم باید واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنم؟ | بیماری

: من هم باید واکسن آنفلوآنزا رو تزریق کنم؟ : *علیرضا داودی: دچار شدن به سرماخوردگی در آدمایی که سیستم ایمنی اونا سالمه هیچ خطری که نداره، که هیچ، بلکه دچار شدن به اون، واسه بدن مردم، مخصوصا کودکان، حکم واکسیناسیون داره. به همین دلیله با افزایش سن کودکان، اندازه دچار شدن به سرماخوردگی در […]

Learn More

آیا می توان با ورزش و کاهش وزن سایز سینه را کوچک کرد؟ | رژیم غذایی

با ورزش کردن سینه کوچیک می شه؟ به کار گیری نوع سوتین خاصی به کوچیک شدن سینه کمک می کنه؟ کاهش وزن و رژیم غذایی تأثیری در کاهش اندازه سینه داره؟با ما همراه شید تا به سوالاتون جواب بدیم…  اگه بخوایم بعضی از مهمترین مشکلات داشتن سینهای بزرگ رو بگیم ، باید به موارد زیر اشاره […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *