آیا می توان از روغن ویتامین E برای درمان زخم استفاده کرد | تغذیه سالم

میشه از روغن ویتامین E واسه درمان زخم استفاده کرد

باور عمومی اینه که مالش روغن ویتامین E روی جای جوش می تونه به درمون زخم کمک کنه. پمادها و کرمای که شامل ویتامین E  هستن و ادعا می کنن که واسه نابود کردن زخم جوش، زخم عمل جراحی موثر هستن و در قفسه های فروشگاه ها پیدا میشه بدیش اینه، دلایل این اثر ویتامین E بیشتر حدیثیه. دلایل بالینی کمی در پشتیبانی از این ادعاا هست. ویتامین E، بخش مهمی از تغذیه هر فرده.

این ویتامین کمک می کنه تا با گردش خون دلیل کارکرد درست مغز شه. در افراد گرفتار به بیماریای قلبی و خطر دچار شدن به سکته مغزی، ویتامین E بیشتر واسه کمک به کاهش لخته و بهبود کارکرد گردش خون تجویز می شه. ویتامین E یه پماد موضعی عالی واسه کاهش زخمه. شما می تونین ویتامین E رو روی زخمای قدیمی و در زخمای نوین واسه کاهش جای زخم دائمی استفاده کنین.
بازسازی زخم
مکملای ویتامین E واسه بازسازی زخما
چگونگی به کار گیری ویتامین E واسه کاهش زخم

بازسازی زخم

یه مطالعه در سال ۱۹۹۹ نشون داد که ویتامین E و روغن Aquaphor در درمان درصد از زخم در آدمایی که تازگیا پچایی از سرطان پوست داشتن فرق نداشت.
با این حال، یه مطالعه  در سال ۲۰۱۰ نشون داد که کودکان گرفتار به زخم جراحی که ویتامینE  سه بار در روز استفاده کردن کلوئید و یا بافت اضافه اسکار به وجود اومده به وسیله زخم پیشرفت نیافت.
تحقیقات نشون داد پماد موضعی ویتامین E قبل و بعد از عمل جراحی در بهبود زخم های جراحی و بهتر شده های زیبایی موثره.
تحقیقات در مورد اثر ویتامین E در درمان جوش و هم اینکه درمون زخم اون  هم بی نتیجه بود.
با این حال، در حالی که اثبات کمی هست که روغن ویتامین E می تونه به درمون زخم کمک کنه شاید با خوردن اون از راه مواد غذایی یا به صورت مکمل، به بهتر شدن سریعتر زخم کمک کنه.

مکملای ویتامین E واسه بازسازی زخما

بعضی از تحقیقات نشون میده ویتامین E می تونه واسه افراد گرفتار به ترومای کلی پوست اثر داشته باشه. ویتامین E می تونه بدن شما رو در چندین جنبه از روند درمان پشتیبانی کنه مثلا، ویتامین E بافتای بدن رو از رادیکالای آزاد، که می تونه به سلولای بدن آسیب رسونده و روند پیری رو سرعت بخشه مراقبت می کنه. هم اینکه واسه تشکیل سلولای قرمز خون واسه پخش اکسیژن در سراسر بدن حیاتیه.
بهتره که تموم ویتامین E لازم خود رو از مواد غذایی بدست بیارین. این ویتامین در سبزیجات برگ سبز، آجیل، دانه ها و هم اینکه غذاهای غنی شده مانند غلات هست.
سازمان غذا و تغذیه پیشنهاد به مصرف روزانه ویتامین E در مقادیر زیر کرده
نوزادان: ( ۰ – ۶ ماه ) ۴ میلی گرم  ( ۷ -۱۲ ماه ) ۵ میلی گرم
کودکان: (۱ – ۳ سال ) ۶ میلی گرم، ( ۴ – ۸ سال ) ۷ میلی گرم، ( ۹ – ۱۳ سال ) ۷ میلی گرم
۱۴ و بالاتر: ۱۵ میلی گرم
زنان شیرده: ۱۹ میلی گرم
توجه خوردن زیادتر از اندازه خیلی از مکملای ویتامین E بیشتر از ۱۰۰۰ میلی گرم در روز به صورت طبیعی و یا ۶۷۰ میلی گرم به صورت مصنوعی می تونه مضر باشه. و می تونه دلیل رقیق شدن خون، افزایش خطر دچار شدن به خونریزی و حتی باعث خونریزی در مغز شه.

چگونگی به کار گیری ویتامین E واسه کاهش زخم

۱- ویتامین E به صورت روغن یا کپسول به فروش می رسه. اگه شما شکل کپسول رو انتخاب می کنین با یه پین استریل داخل کپسول رو بهم بزنین و مقداری از روغن ویتامین E رو خارج کرده و استفاده کنین
۲- با دقت بسیار زخم و یا سطح زخم رو پاک کنین. ویتامین E ضد باکتری و ضد قارچی نیس. اگه قارچ یا باکتری در منطقه زخم هست زخم رو به درستی تمیز کنین چون روغن ویتامین E ممکنه به دام باکتریا افتاده و دلیل زمینه های مناسبی واسه عفونت شه.
۳ – در صورت به کار گیری کپسول ویتامین E با فشار نوک انگشت مقداری از روغن رو روی یه سواب پنبه ریخته و استفاده کنین مراقب باشین که روغن رو با دست لمس نکنین و یا روغن به لباس یا لوازم داخلی نشت نکنه.
۴ – با چیز نرمی روغن ویتامین E رو به صورت نوازش کردن روی زخم بمالید. اونو به داخل زخم وارد نکنین
۵ – منطقه رو با لایه سبک از گاز پوشش بدین از پانسمان روی روغن ویتامین E استفاده نکنین. چون می تونه باکتری و یا قارچا رو درزخم به دام اندازد.
۶ – روغن ویتامین E رو روی منطقه زخم و اسکار دست کم واسه ۴ – ۵ ساعت نگه دارین. و پس از ۸ ساعت زخم رو واسه حذف باکتریا و یا قارچای به دام افتاده، شستشو بدین.
 ۷ – ویتامین E رو دست کم یه بار در روز به مدت چند هفته یا تا وقتی که زخم بازسازی یابد روی زخم و اسکار استفاده کنین. واسه اسکار، شما ممکنه واسه بهترین یافته های، نیاز به به کار گیری روغن ویتامین E واسه یک تا دو ماه داشته باشین.

.

منبع :

Related articles

آیا مکمل گیاهی جینگوبیلوبا بر کارکرد شناختی تاثیر دارد؟ | طب ایرانی

محققان تو یه  تحقیق  جدید اثرات حقیقی  مکمل گیاهی جینگوبیلوبا رو از راه تست DNA barcoding مورد بررسی قرار دادن . این مکمل گیاهی واسه افزایش و ارتقای کارکرد شناختی استفاده می شه. این تحقیق به رهبری  دکتر Damon Little  اجرا شد. متأسفانه، مکملای گیاهی که در فروشگاه ها در برابر فروش گذاشته می شه  […]

Learn More

آیا مصرف ویتامین C بیش از حد باعث عوارض جانبی می شود؟ | تغذیه سالم

مصرف ویتامین C زیادتر از اندازه باعث مشکلات جانبی می شه؟ ویتامین C (اسید اسکوربیک) مواد مغذی لازمه. با این حال، ممکنه ویتامین C زیادتر از اندازه وجود داشته باشه. ویتامین C ویتامین محلول در آبه که از رشد و تکامل طبیعی پشتیبانی می کنه. ویتامین C هم به جذب آهن کمک می کنه. از […]

Learn More

آیا مواد افزودنی آبلیموها آلرژی ایجاد می کنند؟ | بیماری

: مواد افزودنی آبلیموها آلرژی ایجاد می کنن؟ : مواد افزودنی آبلیموها آلرژی ایجاد می کنن؟ بهداشت یه مسئول سازمان غذا و دارو با تشریح چگونگی ارائه مجوز “آبلیمو طبیعی” گفت: بعضی از مواد افزودنیا در آبلیموها واسه مصرف کنندگان حساسیت و آلرژی ایجاد می کنن. سمیره صباح – معاون اداره کل نظارت بر امور […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *