آیا می توان از سرطان پروستات پیشگیری کرد؟ | تغذیه سالم

میشه از سرطان پروستات پیشگیری کرد؟

میشه از سرطان پروستات پیشگیری کرد؟

میشه از سرطان پروستات پیشگیری کرد؟

تندرستی و تغذیه, دانستنیهای پزشکی

ارسال دیدگاه
۵۳۶ بازدید

دلیل اصلی سرطان پروستات مشخص نیس، پس در بیشتر موارد نمیشه از اون پیشگیری کرد. اما براساس چیزی که میدونیم، میشه با انجام بعضی کارا، احتمال دچار شدن به سرطان پروستات رو کم کرد. 

عوامل مؤثر در دچار شدن به سرطان پروستات

نژاد : در آمریکا، مردان آفریقایی – آمریکایی بیشتر از نژادهای دیگه در اثر دچار شدن به سرطان پروستات جون خود رو از دست میدن.

ملی بودن : سرطان پروستات در کشوهاری شمال آمریکا، شمال اروپا، استرالیا و بخش کارائیب بیشتره و در آسیا، آفریقا و نواحی جنوبی و مرکزی آمریکا کمتره. 

سابقه خانوادگی: مردانی که اعضای خونواده شون (مانند داداش یا پدر) به سرطان پروستات گرفتار شدن، با احتمال بیشتری ممکنه به سرطان پروستات گرفتار شن، مخصوصا اگه این بستگان در زمان دچار شدن به سرطان جوون بوده باشن. 

ژنتیک : محققان بعضی از ژنا رو پیدا کردن که با افزایش خطر دچار شدن به سرطان پروستات در رابطه هستن. 

رژیم غذایی : مردانی که گوشت قرمز و فرآورده های لبنی زیاد می خورن، با احتمال بیشتری به سرطان پروستات گرفتار می شن. 

چاقی زیادتر از اندازه : بعضی از تحقیقات نشون میدن که افراد چاق بیشتر به سرطلان پیشرفته پروستات گرفتار می شن و در اثر اون جون خود رو از دست میدن.

 

وزن بدن، فعالیت بدنی، و رژیم غذایی

البته اثر کاهش وزن بدن، فعالیت بدنی و رژیم غذایی بر سرطان پروستات معلوم نیس اما ممکنه که خطر دچار شدن به اونو کم کنه:

تلاش کنین به وزن سالم برسین و اونو حفظ کنین. بعضی از تحقیقات نشون میدن مردانی که زیادتر از اندازه چاق هستن بیشتر در خطر دچار شدن به سرطان پروستات هستن.

فعالیت بدنی داشته باشین. تحقیقات رابطه بین فعالیت بدنی منظم و خطر پایین تر دچار شدن به سرطان پروستات رو نشون دادن.

سبزیجات و میوه جات تازه بخورین. چندین تحقیق در این مورد نشون داده که رژیم غذایی پر از سبزیجات، خطر دچار شدن به سرطان رو کم می کنه. پیشنهاد می شه که مردان روزانه دو و نیم فنجون میوه و سبزیجات تازه بخورند. 

تحقیقات هم اینکه نشون میدن که رژیمای غذایی شامل مقادیر زیاد کلسیم با افزایش خطر دچار شدن به سرطان پروستات در رابطه هستن، پس بهتره از مکملای کلسیم استفاده نکنین و تلاش کنین رژیم غذایی پرکلسیم نداشته باشین. 

 

ویتامینا ، املاح و مکملا 

بعضی از تحقیقات نشون میدن که مصرف مکملای ویتامین E یا سلنیوم خطر دچار شدن به سرطان پروستات رو کم می کنه. اما یه تحقیق کامل (با نام select)  نشون میده که نه ویتامین E و نه سلنیوم خطر دچار شدن به این مریضی رو کاهش نمی دن. در واقع چیزی که در این تحقیق معلوم شد این بود که مردانی که مکملای ویتامین E مصرف می کردن با احتمال بیشتری به سرطان پروستات گرفتار می شدن. 

 

مصرف دارو

تا کنون دارویی که خطر دچار شدن به سرطان رو کم کنه یافت نشده، و داروهایی هم که واسه بیماران هایپوپلازی خوش خیم پروستات تجویز می شه در کاهش خطر دچار شدن به سرطان پروستات نقشی نداره. 

 

 

گروه ترجمه آکا ایران

به نقل از everydayhealth.com

 

 

.

منبع :

Related articles

آیا می توان اندام دوران جوانی را در میانسالی هم حفظ نمود؟ | بیماری

افراد میانسال به خاطر حفظ سلامت استخون ها، کنترل وزن، کنترل چربی های خون و حفظ سلامت روان باید فعالیت بدنی منظم و همیشگی داشته باشن. سلامتآکا ایران پیشگیری از چاقی و زیاد شدن وزن در دوران میانسالی تغذیه و برنامه غذایی روزانه خود رو بازبینی کنین. شاید ناخواسته کالری بالایی دریافت می کنین. به […]

Learn More

آیا می توان روغن کرچک را برای رشد مو استفاده کرد؟ | تغذیه سالم

میشه روغن کرچک رو واسه رشد مو استفاده کرد؟ روغن کرچک از دانه های گیاه communis Ricinus ساخته شده از اون بیشتر به عنوان یه ملین استفاده می شه این در روده شکسته شده و دلیل حرکت روده ها می شه اما خواص طبیعی ضد ویروسی و ضد میکروبی روغن کرچک اونو واسه مشکلات پوستی […]

Learn More

آیا مصرف ویتامین C بیش از حد باعث عوارض جانبی می شود؟ | تغذیه سالم

مصرف ویتامین C زیادتر از اندازه باعث مشکلات جانبی می شه؟ ویتامین C (اسید اسکوربیک) مواد مغذی لازمه. با این حال، ممکنه ویتامین C زیادتر از اندازه وجود داشته باشه. ویتامین C ویتامین محلول در آبه که از رشد و تکامل طبیعی پشتیبانی می کنه. ویتامین C هم به جذب آهن کمک می کنه. از […]

Learn More

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *