آیا می توان با ورزش های خاص مغزی آلزایمر رابه تعویق انداخت | بیماری

: با افزایش سن حتی فراموشیای کوچیک و معمولی افردا رو دچار دلهره و ترس از اینکه دارن گرفتار به فراموشی می شن می کنه . توجه به اینکه در سطح جهانی مواجه با سالمندی و طول عمر بیشتر هستیم این ترس خود با شیب بالایی رو به گسترشه .

سلامتآکا ایران

ترس از اینکه فراموشیا شدت پیدا کنه کم کم نتونم اسما رو بیاد بیارم مسیرا رو پیدا کنم و کم کم به آدمی تبدیل شم که یه زندگی گیاهی داره ترس از سربار شدن و به عزیزان و دور و بریا وابسته شدن و اونا رو بزحمت انداختی به مجموعه ترسا دامن می زنه البته این مریضی شایع ترین و عادی ترین شکل زوال عقل است .

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی تغذیه و سلامت (به سایت ایران)، بدیش اینه الزایمر یه مریضی عصبی ، پیشرونده و برگشت ناپذیره با پیش اومدن مشکل در حافظه همه این ترس رو خصوصا در سنین بالا تجربه می کنن . میشه با ورزشای خاص مغزی و فعال نگهداشتن مغز این روند رو متوقف کرد یا دست کم به تاخیر انداخت.

کارشناسان احتمال دچار شدن به مریضی فراموشی رو تا حدی ژنتیکی می دونن، اما باز خوانی پ‍ژوهشای انجام شده تغذیه ، روش زندگی ، جنب و جوش و فعالیتای فکری ومغزی جور واجور رو واسه پیشگیری مریضی بسیار به درد بخور ومهم می دونه.

ترفند اول؛

نوشتن وخواندن؛ بسیار بخونین و بنویسین. بلند بخونین، با تغییر صدا و به جای شخصیتای کتاب یا نویسنده بخونین. خاطرات روزانه و… رو بنویسین. از مطالبی که دوست دارین نت وردارین. مطلب رو با دقت به کلمات و با احساسای متفاوت بخونین. هر چیزی رو که دوست دارین و می خواین؛ بخونین و بنویسین. نوشتن و خوندن یکی از بهترین فعالیتای تقویت و افزایش حافظه س.

ترفند دوم؛

با هر دستی که عادت به مسواک زدن دارین، از امشب با اون یکی دست مسواک بزنین. مثلا اگه با دست راست مسواک می زنید، از امشب مسواک رو با دست چپ گرفته و مسواک بزنین.

ترفند سوم؛

یه تصویر یا یه عکس خانوادگی و حتی یه وسیله الکترونیکی رو به دقت نگاه کرده بعد با چشمای بسته شروع به توصیف اون کنین.

ترفند چهارم؛

اگه همیشه عادت به یه دوش گرفتن ساده دارین، از این پس یه حموم درست و حسابی و سنتی رو تجربه کنین.

ترفند پنجم؛

اگه هر روز با ماشین سرِ کار می رید، بعضی وقتا این عادت رو تغییر بدین. کمی از راه رو پیاده و بقیه رو با اتوبوس به محل کار خود برید.

ترفند ششم؛

به روی میز کار خود نگاهی بندازین، حالا جای همه چیز رو عوض کنین. مثلا جامدادی رو به جای تراش رومیزی بذارین. هم اینکه میشه این کار رو با تغییر جای وسایل آشپزخانه انجام داد.

ترفند هفتم؛

اگه سوار آسانسور میشین، چشما رو ببندین و تلاش کنین دکمه طبقه مورد توجه خود رو فشار بدین. البته قبل از فشار دادن چشماتون رو باز کنین تا اشتباهی به طبقه دیگری نرید.

ترفند هشتم؛

در زمان استراحت، زنگ تفریح کار یا کلاس، به جای نشستن و خوراکی خوردن، از جای خود بلند شید کمی قدم بزنین و هوای تازه استنشاق کنین.

ترفند نهم

اگه روی میزکار یا طاقچه و دکور منزلتون عکس یا ساعت رومیزی دارین، اونا رو وارونه بذارین.

ترفند دهم؛

تلاش کنین به جای نگاه کردن به غذا، از بو یا مزه اون پی ببرین که درون بشقابتان چه غذایی هست. با چیزای دیگه هم می تونین همین کار رو بکنین، همین حدس زدن یکی از تمرینای خوب واسه تقویت حافظه س.

ترفند یازدهم؛

سرگرمی تازه ای واسه خود انتخاب کنین. عادات سرگرمی روزمره خود رو با انتخابای باحال هر چند متفاوت و گذرا تغییر بدین.

ترفند دوازدهم؛

با حضور فعال، با دقت گوش کرده و نگاه کنین. یعنی در لحظه حضورآگاهانه داشته باشین. وقتی که تلویزیون تماشا می کنین، واقعا با تموم حضور تماشا کنین. وقتی که با دوستی صحبت می کنین، واقعا و با وجود به اون گوش بدین.

وقتی که به خبری گوش می دید، دقیقا بشنوین که چه میگه و… در این جور دیدن و شنیدن حتما واسه شما "سوال” پیش میاد، وگرنه ذهن شما در جای دیگری سیر کرده.

ترفند سیزدهم:

باغبانی هم به شما در دقیق شدن و فوکوس کردن وتقویت حافظه کمک بسیار می کنه. واسه این کار از یه یا دو گلدان هم شروع کنین خوبه. شما می تونین کم کم، سبزی جات لازم تون رو پرورش بدین.

ترفند چهاردهم؛

بازی با کلمات، حل جدول، حل معما، طرح چیستان، مثل سازی و… به طور کل بازی به صورت جمعی بسیار شادی بخش و ذهن رو به فعالیت مجبور می کنه.

ترفند پانزدهم؛

واسه شونِه زدن هم همون تمرینی رو که واسه مسواک زدن گفتیم انجام بدین. یعنی با هر دستی که عادت به شونِه زدن داشتین، تغییر بدین.

ترفند شانزدهم ؛

نگهداشتن، شعر، داستان، متن فیلم، لغات، یه ترانه، فرمول، گوش دادن به موسیقی موسیقدانان بزرگ، یادگیری یه ترفند و… همه کمک زیادی به تقویت و فعالیت ذهن و حافظه شما می کنه.

ترفند هفدهم؛

بعضی وقتا در منزل با چشمون بسته کار کنین. مثلا،تلاش کنین جای وسایل رو با چشم بسته پیدا کنین، مواد اولیه غذا رو با چشم بسته شسته، پوست کنده و خرد کنین…با چشم بسته وسایل رو به سر جای اول برگردونین….

ترفند هجدهم؛

چشما رو ببندین. از توی کیف و جیب خود دسته کلید رو وردارین. حالا بدون این که چشمای خود رو باز کنین، تلاش کنین کلید رو داخل قفل قرار داده و در رو باز کنین.

ترفند نوزدهم ؛

هر اون چیزی که باعث شادی شما هر کار و فعالیتی که منتهی به شادی داخلی شما می شه، انجام بدین. البته اگه جمعی باشه، بهتره. احساس شادی واسه کارایی بدن مخصوصا ذهن خیلی خوبه.

ترفند آخر؛

تکرار، تکرار و تکراره. شماره تلفن، شعر، داستان، نام فرد و… فقط با تکراره که در حافظه می مونه. پس؛ هر چیزی رو که می خواین وارد حافظه کنین، همیشه تکرار کنین. انتخاب کلمات واسه تکرار بسیار مهم هستن.

.

منبع : atairan.com

Related articles

آیا مهمترین خواص انبه را شنیده اید و می شناسید | بیماری

: خواص انبه چیه ؟ خواص انبه : سلامت چشم: یه فنجون انبه خرد شده ۲۵ درصد از اندازه موردنیاز روزانه از ویتامین A رو جفت و جور می کنه که به بهتر شدن بینایی کمک کرده و از شب کوری و خشکی چشم جلوگیری می کنه. خواص انبه : قلیایی کردن کل بدن: اسید تارتاریک، اسید […]

Learn More

آیا موز چاق کننده است یا لاغر کننده؟ | رژیم غذایی

موز چاق کننده است یا لاغر کننده؟ موز یه میوه خوشمزه س که در سالای گذشته با در نظر گرفتن ثبات قیمتش بیشتر از قبل در سبد میوه ای ما قرار گرفته. خیلی از آدمایی که رژیم لاغری دارن در مصرف کردن موز دچار دودلی می شن چون اطلاع دقیقی در مورد اثرات موز روی […]

Learn More

آیا می توان بخش سالم نان و پنیر کپک زده را مصرف کرد؟ | تغذیه سالم

میشه بخش سالم نون و پنیر کپک زده رو مصرف کرد؟ سیمرغ  کپکا یه جور قارچ هستن و اگه زیر میکروسکوپ نگاهشون کنین دقیقا مثل قارچ ولی باریک تر هستن اونا دارای ساقه و کلاهکای آبی و سبز رنگ هستن که روی مواد غذایی قابل مشاهده ان نون و پنیر و مواد غذایی کپک زده […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *