آیا می توان بر بیماری قلبی | بیماری

: میشه بر مریضی قلبی

:  تشخیص دکتر: مریضی عروق کرونر (CAD)

جدا از جراحی یا دارو، کار دیگری میشه کرد که CAD بهتر شه؟ جواب به طور روشن اینه: بله، تا وقتی که دکترِ شما این جور تشخیص دهد. با انجام چند تغییر خاص و کوچیک در روش خوردن، دفعات ورزش، اندازه وزن و چگونگی مدیریت استرس می تونین جلوی مریضی قلبی رو بگیرین.

اما شما می تونین واقعاً بر این مریضی پیروز شدین نه اینکه فقط سرعت اونو کم کنین؟ جواب به این سؤال کمی جای بحث داره. اینجا دیدگاه دو کارشناس رو واسه شما عنوان می کنیم:

بله، می تونین!

دکتر دین اورنیش، بنیان گذار و رئیس مؤسسه تحقیقات طب پیشگیرانه و استاد دکتر در دانشگاه کالیفرنیای سانفرانسیسکو، میگه که شما به طور قطع می تونین دست کم بر بعضی آسیبا حتی در شدیدترین مریضیای قلبی پیروز شدین. واقعا، یکی از ۶ کتاب پرفروش دکتر دین اورنیش برنامه ریزی دکتر دین اورنیش واسه شکست دادن مریضی قلبی (Dr. Dean Ornish"s Program for Reversing Heart Disease) است.  

در یکی از کتاب هاش که در سال ۲۰۰۷ به چاپ رسید به نام طیف (The Spectrum)، اورنیش این جور توضیح داد که مریضایی که در انتظار پیوند قلب بودن، یعنی اونایی که بدترین آسیب ممکن به اونا وارد شده، بین انتظار واسه پیوند، در برنامه اون شرکت کردن. به گفته ایشون، بعضی از اونا اونقدر بهبود پیدا کردن که دیگه احتیاجی به پیوند نداشتن.

اورنیش میگه: «تحقیقات ما نشون میده که فقط با تغییرات خاص در سبک زندگی، جریان خون به قلب و توانایی پمپاژ در حالت طبیعی تو یه مدت کمتر از یه ماه خوب میشه و دفعات درد قفسه سینه تا درصد در این بازه وقتی کم می شه. طبق برنامه ریزی، درزمان یه سال، حتی عروقی که شدیدا در قلب بسته شدن انسداد کمتری پیدا می کنن و با گذشت ۵ سال بیشتر احتمال غلبه کامل بر این مریضی هست. این تحقیق با سابقه طبیعی در دیگه بیماران مورد مطالعه که وضعیت قلب اونا بدتر و بدتر می شد مورد مقایسه قرار گرفته.»

 

یکی از اقدامات پیشگیرانه تغییر در سبک زندگی، ورزشه. اورنیش از اونا میخواس که دست کم در روز نیم ساعت یا سه بار در هفته به مدت یه ساعت پیاده روی کنن. اگه می خواین این شانس رو داشته باشین که واقعاً بر مریضی قلبی پیروز شدین نه اینکه جلوی اونو بگیرین یا پیشرفتش رو از جا در آورد کنین، کابینتا، یخچال و میز شام هم نیاز به تغییرات اساسی داره.

اورنیش میگه: «تنها اعمال تغییرات متعادل در رژیم غذایی می تونه واسه پیشگیری از مریضی قلبی کافی باشه، اما واسه شکست دادن اون کافی نیس.»

برنامه اورنیش غذاها رو از ۱ تا ۵، یعنی از سالم ترین غذاها تا غذاهایی که از سلامت کمتری بهره مند هستن، طبقه بندی می کنه. واسه غلبه  بر مریضی قلبی شما باید همیشه از طبقه بندی اول استفاده کنین.

 

در اصل، منظور اینه که گیاهخوار شید و بشقاب خود رو از میوه و سبزیجات، غلات کامل، بنشن، اجناس سویا، لبنیات بدون چربی و سفیده تخم مرغ پر کنین و از مصرف چربی، شکر تصفیه شده و کربوهیدراتا دوری کنین. اورنیش میگه: «تا اونجا که می تونین غذاها رو به شکل طبیعی اونا بخورین.»

برنامه اورنیش انجام یوگا، مدیتیشن و کاهش استرس رو به طور مرتب پیشنهاد می کنه.

 

شاید-اما…

دکتر متخصص لوری موساکا، استاد دکتر و مدیر  پیشگیری از مریضیای قلب و عروق در مرکز پزشکی دانشگاه کلمیبا و نویسنده کتاب از قلب به قلب: یه برنامه شخصی واسه ایجاد خونواده ای با سلامت قلبی (Heart to Heart: a Personal Plan for Creating a Heart Healthy Familyمیگه: «اگه مریضی قلبی جدی دارین و خیلی زیاد تحریک شدین، ممکنه بتونین اینجور تغییرات کلی ای بسازین، اما پایدار موندن اونا سخته.»

اون میگه: «سبک زندگی شما باید خیلی سخت گیرانه باشه، یعنی بالاتر از راه زندگی عادی که واسه سلامت قلب لازمه. و حتی در این صورت، بازم نمی تونم بگم شما می تونین بر مریضی قلبی "غلبه" کنین، چون چیزی رو (قلب سالم) قبلا داشتین و حالا ندارین. با تغییرات سخت گیرانه شما می تونین از آسیبای وارده به قلب جلوگیری کنین اما اونا کم می شن؛ به طور کامل از بین نمی رن. شما نمی تونین مریضی قلبی رو درمان کنین اما می تونین پیشرفتش رو از جا در آورد کنین.»

عوضش موساکا بر این تأکید داره که از همون اول و در تموم طول زندگی باید با خوردن غذاهای سالم، فعالیت بدنی مرتب، دوری از سیگار کشیدن و حفظ وزن سالم، مریضی قلبی رو از جا در آورد و از اون پیشگیری کرد. 

 

از دید رژیم هم تنوع داشته باشین. اون میگه: «فکر نمی کنم رویکردهای رژیم که خیلی سخت گیرانه باشه پایدار و مناسب باشن.» واسه کنترل مریضی قلبی اون این جور پیشنهاد می کنه که:

برنامه جدید "بشقاب من" که به وسیله USDA (سازمان کشاورزی آمریکا) ارائه شده رو دنبال کنین. (این برنامه مثل برنامه ایه که اون سال هاست در سایت خود استفاده می کنه). طبق این برنامه نصف بشقاب خود رو پر از میوه و سبزیجات کنین و نیم دیگه رو به طور مساوی بین پروتئینای کم و کربوهیدراتِ باکیفیتی مانند برنج قهوه ای تقسیم کنین.

 

  • اندازه مصرف چربی اشباع شده در رژیم خود تا کمتر از ۷ درصد کالری برسونین.
  • منابع چربی استفاده کنین که واسه سلامت قلب به درد بخور باشن، مانند ماهی قزل آلا و دیگه ماهیایی که از اسید چرب اُمگا ۳ غنی هستن، آجیل و روغن زیتون.

اورنیش عقیده داره که بیشتر آدمایی که به دنبال راهی واسه پیشگیری یا کند کردن مریضی قلبی هستن، لازم نیس به طور کل فقط از دسته بندی اول استفاده کنن. اون میگه: «اگه می خواین بر مریضی ای که زندگی شما رو تهدید می کنه پیروز شدین، به شما پیشنهاد می شه که تا اونجا که می تونین از سالم ترین طیف استفاده کنین. اما اگه فقط می خواین سالم بمونین، مناسب نیس که بگم "غذاهای خاصی رو هیچوقت نخورین." منطقی تر اینه که بگیم فقط به سمت زندگی و تغذیه سالم تر گرایش پیدا کنین.»

اگه شما اشتباه می کنین و چیزی می خورید که در واقع واسه قلب سالم نیس (مانند چیزبرگر بیکن یا پیراشکی وسوسه انگیز) خودتون رو کتک نزنین. دکتر اورنیش میگه: «اگه یه بار زیاده روی کردین، وعده بعدی رو غذای سالم بخورین. اگه امروز ورزش نکردید، فردا دو برابر ورزش کنین. احساس گناه، شرم و خشم واسه قلب مانند سم هستن. پس، خودتون رو ببخشین و ادامه بدین.»

وقتی شروع به اعمال این تغییرات کردین، ممکنه بفهمین که این نتیجه شما رو بر اون می داره که بیشتر به راه خود ادامه بدین. 

اورنیش میگه: «ما فهمیدیم که هر چی بیشتر مردم رژیم غذایی و سبک زندگی شون رو تغییر بدن، احساس بهتری پیدا می کنن و اصلاً هم مهم نیس که سن اونا چقدره و مریضی اونا تا کجا پیشرفت کرده. هر چی حس بهتری داشته باشین، بیشتر دوست دارین ادامه بدین و اونو نگه دارین. شایعه س که میگن مصرف قرص راحت و تغذیه و ورزش سخته، اما اطلاعات نشون میده که کمتر از نصف آدمایی که لیپیتور (آتورواستاتین، دارویی واسه کاهش چربی خون) واسه اونا تجویز شده، بعد از یه سال، هنوزم اونو مصرف می کنن. مصرف یه قرص واسه پیشگیری از اتفاق بد، براساس ترسه و می تونه خسته کننده باشه، اما ایجاد تغییرات سالم در زندگی ممکنه به شما کمک کنه که حس بهتری داشته باشین و نه فقط بهتر، بلکه بیشتر زندگی کنین.»

.

منبع :

Related articles

آیا موهای زائد سفید به کمک لیزر از بین می رود؟ | بیماری

: چیزایی در مورد لیزر موهای زائد یه متخصص پوست و مو گفت:حتماً نیازه فاصله جلسات لیزر بین ۴ تا ۶ هفته یه بار تکرار شه. متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در برنامه «یه نکته ، یه متخصص» درباره لیزر موهای زائد در میان خانوما، اضافه کرد:مشکلی که به […]

Learn More

آیا مواد غذایی بر درمان افسردگی موثر هستند؟ | تغذیه سالم

مواد غذایی بر درمان افسردگی موثر هستن؟ مواد غذایی بر درمان افسردگی موثر هستن؟ افسردگی با احساس ناراحتی و غم دراز مدت و از دست دادن تمایل به زندگی و از بین رفتن انگیزه واسه انجام کارای روزمره همراه س،که باعث مشکل خواب و از دست دادن اشتها و کاهش تمایلات جنسی می شه. افسردگی شدید […]

Learn More

آیا موزهای ایدزی وارد کشور شده اند؟ | سبزیجات

موزهای ایدزی وارد کشور شدن؟ چند وقتیه که در شبکه های اجتماعی خبری عجیب و البته دلهره آور رو میشنوین.در این شبکه ها شایعه شده که موزهایی به ایران وارد شدن که به ویروس ایدز آلوده هستن و مردم باید از خرید و خوردن این موزها دوری کنن. به راستی موزهای ایدزی وارد ایران شدن؟این […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *