آیا می توان به درمان آلزایمر امیدوار بود ؟ | بیماری

: میشه به درمان فراموشی امیدوار بود ؟

: مجله علمی ایران : محققان دانشگاه کلمبیا موفق به پیشرفت روشی واسه برگردونی حافظه موشای گرفتار به زوال عقل یا دمانس شدن.

مدتها هستش که بنظر میاد مریضی فراموشی، که شایع ترین شکل زوال عقل است، در طول زمان حافظه مریض رو نابود می کنه.

اما داده های نوین نشون میده که این خاطرات از دست رفته می تونن با بیدارسازی مصنوعی فعالیت نورونا دوباره برگردونی شن.

فراموشی یه مریضی پیشرفته مغزی دژنراتیوه که معمولا در افراد میانسال اتفاق افتاده و محققان می گن که حافظه و دیگه عملکردهای اساسی رو نابود می کنه.

این مریضی به وسیله توده های پروتئینی به نام بتا آمیلوئید شناخته می شه که به سلولای مغزی در افراد گرفتار به این مریضی آسیب زده و اونا رو تخریب می کنه.

محققان در این تحقیق به این نتیجه رسیدن که با تاباندن لیزر به بخش خاصی از مغز که با ذخیره سازی حافظه ربط داره، میشه کاری کرد تا موشا خاطراتی رو که قبلا از دست داده بودن رو به خاطر بیارن.

این تیم به بررسی دو گروه از موشا که یکی از اونا سالم و دیگری با شرایطی مثل فراموشی در آدما بودن، پرداختن. اونا نورونای این موشا رو دستکاری ژنتیکی کردن تا در زمان ذخیره سازی حافظه به رنگ زرد در اومده و در زمان برگردونی حافظه به رنگ قرمز در آیند.

بعد حافظه اونا دوبار آزمایش شد. در اول، محققان موشا رو در برابر رایحه لیمو قرار دادن و به اونا شوک الکتریکی دادن. محققان یه هفته بعد هم موشا رو در برابر همون رایحه قرار دادن که این بار موشای سالم موفق به یادآوری رایحه شدن اما موشای مریض هیچ نوع واکنشی از خود نشون ندادند.

این نشون میده که موشایی که به مریضی مشابه فراموشی دچار بودن ارتباطی بین بو و شوک رو به یاد نمیارن.

محققان هم اینکه در طول این آزمایشا، اسکن مغز این موشا رو هم بررسی کرده و به این نتیجه رسیدن که “هیپوکامپ” منطقه ای از مغز که مسئول ثبت خاطراته، سیگنالایی رو نمایش میده که نشون دهنده چگونگی کارکرد موشا هستش.

در این تحقیق مشخص شد موشهایی که به این مریضی گرفتار نبودن، نورونهای قرمز و زرد همدیگه رو همپوشانی می کردن، یعنی حافظه اونا بر اثر این شوک در همون محلی که ذخیره می شه بازیابی شد.

اما در موشای گرفتار به مریضی فراموشی، سلولای متفاوتی موقع بازیابی به رنگ قرمز در اومدن که این نشون میده که اونا در حال یادآوری خاطرات اشتباهی هستن.

به گفته محققان این تحقیق، این می تونه توضیح بده که به چه دلیل افراد گرفتار به فراموشی بیشتر خاطرات اشتباه رو به یاد میارن.

آزمایشای انجام شده روی موشا نشون داد که افراد ممکنه سیگنالای بازیابی رو به سلولای اشتباهی مغز ارسال کنن.

پس از دور اول آزمایش، تیم تحقیقاتی از یه فوت وفن مهندسی ژنتیک به نام optogenetics استفاده کردن تا حافظه اونا رو برگردونی کنن.

این فوت وفن با روشن کردن کابل فیبر نوری آبی در مغز واسه تحریک نورونای ذخیره سازی حافظه انجام شده و باعث می شه که موشا دوباره به حالت عادی برگردن.

یافته های این تحقیق نشون داد، خاطراتی که قبلا تصور می شد که از بین رفته ان، در مغز وجود داشته و قابل بازیابی هستن.

به گفته محققان این تحقیق، این فوت وفن به افراد کمک می کنه تا مواردی مانند صحنه جرم یا خاطرات کودکی رو دوباره به یاد بیارن.

.

منبع :

Related articles

آیا مصرف پنیر در صبحانه مضر است؟ | تغذیه سالم

مضرات مصرف پنیر در صبحونه پنیر از خونواده لبنیات هستش ، پنیر به عنوان یه ماده لبنی متراکم می تونه تا حد زیادی کلسیم لازم بدن رو تأمین کنه اما کارشناسان طب سنتی مصرف پنیر واسه صبحونه رو مضر می دونن و می گن بهتره این ماده غذایی در شب مصرف شه. مناسب نبودن مصرف […]

Learn More

آیا می توان از سرطان پروستات پیشگیری کرد؟ | تغذیه سالم

میشه از سرطان پروستات پیشگیری کرد؟ میشه از سرطان پروستات پیشگیری کرد؟ میشه از سرطان پروستات پیشگیری کرد؟ تندرستی و تغذیه, دانستنیهای پزشکی ارسال دیدگاه۵۳۶ بازدید دلیل اصلی سرطان پروستات مشخص نیس، پس در بیشتر موارد نمیشه از اون پیشگیری کرد. اما براساس چیزی که میدونیم، میشه با انجام بعضی کارا، احتمال دچار شدن به […]

Learn More

آیا موهای زائد سفید به کمک لیزر از بین می رود؟ | بیماری

: چیزایی در مورد لیزر موهای زائد یه متخصص پوست و مو گفت:حتماً نیازه فاصله جلسات لیزر بین ۴ تا ۶ هفته یه بار تکرار شه. متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی در برنامه «یه نکته ، یه متخصص» درباره لیزر موهای زائد در میان خانوما، اضافه کرد:مشکلی که به […]

Learn More

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *