آیا می توان تا ابد زنده ماند؟ | بیماری

: میشه تا ابد زنده موند؟

۶ ماه پیش

۲ دیدگاه

به وسیله عرفان کسرایی

: میشه تا ابد زنده موند؟

نوشته شده به وسیله عرفان کسرایی

زندگی ابدی آرزوی دیرینه آدم بوده. بشر در طول تاریخ واسه بیشتر زنده موندن دست به هر کاری می زده و وقتی که از روشای عادی؛ راه به جایی نمی برده؛ دست به دامان داستان سرایی و اسطوره و افسانه می شده.

آب زندگی که  نوشیدن اون آدم رو جاودانه می کرد یا اکسیر  جوونی و یا رویین تن شدن اسطوره های باستانی؛ انگار نشون دهنده آرزوی آدم  واسه دست پیدا کردن به عمر ابدیه. حتی مشهوره که تا همین سال ۱۵۱۳ میلادی؛ خوان پونس دولئون Juan Ponce de León اسپانیایی در جریان کشف ایالت فلوریدا در واقع به دنبال چشمه زندگی می گشته.

درسته که همچین چیزی نبود و این پیشرفت علم پزشکی بود که تونست درمون خیلی از بیمارها رو پیدا کنه و نه داستانای قدیمی اساطیری. با بهتر شدن وضعیت بهداشت عمومی؛ با شناخت عوامل مریض کننده؛ میکروبها و باکتریا و ویروسا و با پیشرفت روشای درمانی؛ عمر متوسط آدم به گونه اعجاب انگیزی زیاد شد. با بهبود وضع سلامت عمومی؛ سن بازنشستگی هم بالا رفت و عمر متوسط زنان و مردان زیاد شد. اما سوال اصلی این بود که این پیشرفتا تا کجا ادامه پیدا می کنه و مثلا میشه با پیشرفت ژنتیک و یا علم سلولهای بنیادی عمر آدم رو به ده یا صد برابر بالا برد؟

جواب به این سوال دست کم براساس مطالعه جدیدی که در نشریه نیچر Nature منتشر شده؛ منفیه. براساس این مطالعه جدا از پیشرفت علم؛ یه محدودیت بیولوژیک بر عمر طبیعی آدم حاکمه که دلیل می شه عمر آدم هیچوقت از ۱۳۰ سال تجاوز نکنه. این مطالعه که براساس دیتاهای دموگرافیک انجام شده نشون میده؛ عمر آدم به صورت طبیعی محدوده و سقف خاصی داره؛ هرچند که به دلیل شرایط بیولوژیکی کاهش هم پیدا میکنه.

پروفسور یان ویگ Jan Vijg استاد کالج پزشکی آلبرت آینستاین Albert Einstein College of Medicine در نیویورک؛ یکی از نویسندگان این مقاله میگه؛ حتی به فرض اینکه با پیشرفت علم بشه روند پیری رو از جا در آورد کرد؛ بازم عوامل بسیاری هستن که می تونن به مرگ آدم بیانجامند. به باور اون متغیرهای ژنتیکی زیادی هستن که در دوران پیری آدم اثر بدی می ذارن و هیچ کاری هم از دست ما بر نمیاد و نمیشه واسه همه اونا دارو ساخت.

در آمریکا عمر متوسط آدم در حدود ۷۹ ساله در حالیکه در سال ۱۹۰۰ عمر متوسط تنها ۴۷ سال بود. تا کنون رکورد طولانی ترین عمر ثبت شده واسه زنی فرانسوی با نام  ژان کالمان Jeanne Calmentه که در سال ۱۹۹۷ و در سن ۱۲۲ سالگی در گذشت. در نتیجه تحقیق منتشر شده پروفسور یان ویگ و همکارانش؛ احتمال اینکه بتونیم تو یه سال مخصوصا؛ انسانی با عمر ۱۲۵ سال در هر جای جهان پیدا کنیم کمتر از ۱ به ۱۰.۰۰۰ه.

بر مبنای این مطالعه؛ یه رقابت بزرگ پیش روی محققان قرار می گیره. اگه سقف عمر آدم به صورت طبیعی ۱۳۰ سال باشه پس هر گونه تلاش واسه افزایش اون از این اندازه الکی هستش. البته موضوع به این سادگیا هم نیس و باید دید که یافته های این مطالعه چه بازخوردی در بین محققان و محققان داره. اگه بخوایم به سوال اصلی این یادداشت درباره عمر ابدی برگردیم؛ باید به روشنی بگیم که مقصودمان از ابدی چیه. به معنی عمر بسیار زیاد مثلا چند ده یا چند صد هزار ساله؟ یا “ابدی” واقعا تا ابد.

اون چیزی که به شرایط زندگی روی زمین برمیگرده زندگی ابدی به معنی دومین تعبیر رو ناممکن می کنه. چون که طبق برآورد کیهان شناسا با تبدیل خورشید به غول سرخ در حدود ۵ میلیارد سال دیگه؛ صحبت از زندگی آدم روی زمین؛ دیگه محلی از اعراب نداره و به فرض هم که بتونیم تا ۴ یا ۵ میلیارد سال زنده بمونیم؛ وضعیت کیهان اینجور اجازه ای به ما نمی ده. مگه اینکه آدم بتونه زندگی خود رو در قالبی غیر از قالب بیولوژیک پیاده کنه و مثلا در آینده با آپلود کردن آگاهی روی سیستمای هوش مصنوعی بشه انگار عمر ابد داشت یا حتی با نابودی خورشید؛ خونه ای غیر از زمین هم  واسه قرار گرفتن در جای دیگری در کیهان پیدا کرد. البته در این صورت دیگه صحبت از “آدم” به معنی عادی نیس و به سختی میشه تصور کرد که سیستمای هوش مصنوعی با آگاهی منتقل شده از آدم رو بتونیم “آدم” بدونیم.

آدم ژنتیک طول عمر عمر متوسط هوش مصنوعی

.

منبع :

Related articles

آیا می توان روغن کرچک را برای رشد مو استفاده کرد؟ | تغذیه سالم

میشه روغن کرچک رو واسه رشد مو استفاده کرد؟ روغن کرچک از دانه های گیاه communis Ricinus ساخته شده از اون بیشتر به عنوان یه ملین استفاده می شه این در روده شکسته شده و دلیل حرکت روده ها می شه اما خواص طبیعی ضد ویروسی و ضد میکروبی روغن کرچک اونو واسه مشکلات پوستی […]

Learn More

آیا مواد غذایی بر درمان افسردگی موثر هستند؟ | تغذیه سالم

مواد غذایی بر درمان افسردگی موثر هستن؟ مواد غذایی بر درمان افسردگی موثر هستن؟ افسردگی با احساس ناراحتی و غم دراز مدت و از دست دادن تمایل به زندگی و از بین رفتن انگیزه واسه انجام کارای روزمره همراه س،که باعث مشکل خواب و از دست دادن اشتها و کاهش تمایلات جنسی می شه. افسردگی شدید […]

Learn More

آیا می توان با نوشیدن آب لاغر شد؟ (روش های لاغری با آب) | چاقی

میشه با نوشیدن آب لاغر شد؟ (روشای لاغری با آب) چیجوری میشه با آب خوردن لاغر شد ؟ اگه از اون دسته از افراد هستین که حوصله یا وقت ورزش کردن رو ندارین و نمی تونین با ورزش یا رژیم غذایی لاغر کنین این مطلب رو از دست ندین. ما به شما میگیم چیجوری میشه […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *