آیا می توان ریسک چاقی در آینده را پیش بینی کرد؟ | تغذیه سالم

میشه خطر چاقی در آینده رو پیش بینی کرد؟

محققان می گن که عوامل ژنتیکی که مشکلات متابولیک منتهی به چاقی رو تحت تاثیر قرار میده کشف کردن. محققان می گن که این ممکنه یه راه واسه پیش بینی باشه که فرد در آینده چاق می شه یه مطالعه نوین ۲۵ عوامل ژنتیکی مربوط به مشکلات متابولیک که می تونه به چاقی منجر شه رو کشف کرده.

این کشف محققان، پیش بینی خطر دچار شدن به چاقی تو یه شخص رو میگه و اجازه میده تا پزشکان تغییرات در روش زندگی و رژیم غذایی رو در حالی که مریض هنوز جوونه پیشنهاد کنن.
این یافته ها گسترده س و تقریبا ۷۰ درصد از بزرگسالان ۲۰ سال و سن بالا تر در آمریکا با در نظر گرفتن مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریا (CDC) اضافه وزن یا چاقی دارن.
در حالی که شناخته شده که چربی بدن، خطر دچار شدن به بیماریایی مانند بیماریای قلبی، دیابت و سرطان رو زیاد می کنه ولی قابل درک نیس که چه مکانیسمهای مسئول آوردن این مریضی هاس.
واسه درک بهتر مشکلات متابولیک اساسی چاقی، محققان پروفایل متابولیک بیشتر از ۲۰۰۰ نفر از آمریکا و انگلستان رو بررسی کردن بعضی از شرکت کنندگان لاغر بودن یه سریای دیگه چاق بودن.
محققان داده های مربوط به رژیم غذایی شرکت کنندگان و سبک زندگی، فشار خون و شاخص توده بدن (BMI)، که یه اندازه گیری چربی بدن براساس قد و وزن فرد بود جمع آوری کردن اونا هم اینکه نمونه ادرار شرکت کنندگان رو واسه اندازه گیری مواد متابولیت، که از تجزیه مواد غذایی به انرژی بدست میاد رو تحلیل کردن.

عوامل خطر چاقی مشخص شده

نویسنده مطالعه پل الیوت، استاد پزشکی در دانشکده بهداشت عمومی در امپریال کالج لندن، گفت که بزرگترین نتیجه مطالعه، درک این موضوعه که چاقی یه مریضی سیستمیکه و شامل خیلی از مشکلات جور واجور سوخت و ساز بدن که ممکنه به خطر آینده مریضی مربوط باشه.
الیوت گفت: این [کارکرد] ممکنه نقطه شروع واسه پیشرفت رویکردهای نوین واسه پیشگیری و درمان چاقی و بیماریای مربوط به اون باشه.
الیوت و دیگه محققان براساس موشکافی خود، ۲۵ متابولیت که شدیدا با BMI رابطه داره رو شناخته ان.
در افراد چاق، محققان ۹ ترکیب تولید شده به وسیله میکروبای روده که پنج راه متابولیک میکروبی جور واجور میزبان روده رو درگیر می کنن از جمله اونایی که در تجزیه میکروبی ویتامینای لازم، اسیدهای آمینه، پروتئین درگیر بودن رو کشف کردن.
الیوت گفت: یافته های این مطالعه نشون داد که خیلی از سیستمای به هم پیوسته در چاقی [چربی بدن]، از جمله ( سوخت و ساز اسیدهای آمینه و عضلات بدن، متابولیسم انرژی و باکتریایی روده ) دخالت دارن.
بقیه متابولیتای کشف شده به رژیم غذایی مربوطه از جمله گلوکز ادرار و یه ترکیب شناخته شده مانند مارکر گوشت قرمز که با BMI بالا ربط داره. علاوه بر این، یه اسید آمینه مربوط با مصرف مرکبات با BMI پایین رابطه داره.

نشانگرهای پیش بینی کننده خطر چاقی

محققان یه نقشه از شبکه های متابولیک که یه تصویر بزرگ پیچیده میان ژنتیک، محیط زیست، رژیم غذایی و سبک زندگی که به مشکلات متابولیک در چاقی کمک می کنه ساخته ان.
موشکافی ارائه دهندگان مراقبتای سلامت ممکنه بیماران رو در سنین جوونی از خطر چاقی خود آگاه کنه و دلیل شه تا فرد با اصلاح زودتر رژیم غذایی و روش زندگی خود از چاقی در آینده جلوگیری کنه.
در آینده ممکنه واسه شناسایی افراد غیر چاق از الگوهای متابولیت ادراری همراه با افزایش خطر دچار شدن به چاقی و بیماریای متابولیک استفاده شه الیوت گفت اینجور آدمایی ممکنه از روشای پیشگیری از چاقی بطور شخصی بهره مند شن مثلا، از راه اصلاح روش زندگی واسه بهبود رژیم غذایی و افزایش فعالیت فیزیکی از چاقی جلوگیری کنن.
تا اون زمان، الیوت اشاره میکنه که چاقی یه مشکل کلی سلامت عمومیه و در خیلی از کشورها در سراسر جهان در حال زیاد شدنه.
پس تلاشای لازم واسه جلوگیری از چاقی از راه اصلاح روش زندگی شامل سلامت، احتیاط در رژیم غذایی و افزایش فعالیت بدنی شدید شدن یابد.
مطالب در رابطه

  • چاقی
  • چاقی بیشتر از اندازه
  • درمان چاقی
  • سلامت کودکان
  • چاقی و حاملگی
  • چاقی در کودکان
  • درمان چاقی واسه همیشه
  • چاقی یا اضافه وزن چیه؟
  • خوردن زیاد سبزیجات می تونه به سلامت قلب و کاهش خطر چاقی و دیابت کمک کنه

.

منبع :

Related articles

آیا می توان جایگزین های مناسبی برای آب پیدا کرد؟ | تغذیه سالم

هستن کسائی که از فواید و ضرورت آب واسه بدن آگاه هستن، اما با این حال میلی به نوشیدن آب خالی ندارن.این افراد می تونن اینا رو جانشین آب کنن. میشه جایگزینای مناسبی واسه آب خالی پیدا کرد؟ بارها شنیدین که پیشنهاد می شه باید روزانه یک و نیم تا دو لیتر آب مصرف شه. […]

Learn More

آیا من به بیماری ام اس دچار شده ام؟ | بیماری

علایم اولیه مریضی ام.اس چیه مریضی ام.اس یا اسکلروز چندگانه یه مشکل در سیستم ایمنی خودکار بدنه که می تونه منتهی به فلج شدید شه. مشکل سیستم ایمنی خودکار وضعیتیه که در اون بدن آنتی بادیهایی رو تولید می کنه که به بافتای خودش حمله می کنن. در بدن افراد گرفتار به این مریضی آنتی […]

Learn More

آیا می توان از سرطان پروستات پیشگیری کرد؟ | تغذیه سالم

میشه از سرطان پروستات پیشگیری کرد؟ میشه از سرطان پروستات پیشگیری کرد؟ میشه از سرطان پروستات پیشگیری کرد؟ تندرستی و تغذیه, دانستنیهای پزشکی ارسال دیدگاه۵۳۶ بازدید دلیل اصلی سرطان پروستات مشخص نیس، پس در بیشتر موارد نمیشه از اون پیشگیری کرد. اما براساس چیزی که میدونیم، میشه با انجام بعضی کارا، احتمال دچار شدن به […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *